REZULTATI U POLA SATA

Korak naprijed u prevenciji AIDS-a: U SAD-u odobren prvi kućni test na HIV

 AP Photo/Orasure, Chuck Zovko
OraQuick funkcionira na temelju oralnog brisa, a rezultate daje unutar 20 do 40 minuta

Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) u utorak je izdala odobrenje za prvi kućni test na virus HIV-a . S obzirom da će u SAD-u sada biti univerzalno dostupan kao i test na trudnoću, mnogi ga pozdravljaju kao još jedan korak prema normalizaciji odnosa prema bolesti koja je nekoć nosila stigmu srama i osude na smrt.

Test se zove OraQuick i funkcionira na temelju oralnog brisa, a rezultate daje unutar 20 do 40 minuta. OraQuick nije prvi test na HIV koji je dostupan u ljekarnama, ali njegov preteča nije omogućavao korisnicima da rezultate saznaju u privatnosti svog doma, već su uzorak krvi iz prsta morali slati na analizu u laboratorij. Zato se OraQuick smatra prvim pravim kućnim testom na HIV, a dostupan je za osobe starije od 17 godina.

Testiranje na HIV izuzetno je važno u sprječavanju širenja AIDS-a , jer su istraživanja pokazala da se opasnost od prenošenja ove bolesti smanjuje za čak 96 posto kod osoba koje saznaju da su zaražene i počnu uzimati antiretroviralne lijekove.

Trenutno se procjenjuje da oko 20 posto od 1,2 milijuna zaraženih Amerikanaca ne zna da je pozitivno na HIV, a svake ih se godine zarazi dodatnih 50.000.

Mnogi su se protivili kućnim testovima na HIV zbog straha od vala samoubojstava i stampeda na klinike i bolnice. Prvi je puta dozvola za kućni test na HIV zatražena još 1987., u vrijeme kad je odlazak na testiranje značilo javno priznanje ovisnosti o drogama ili homoseksualnosti, s obzirom da se AIDS u SAD-u povezivalo isključivo s ovisnicima o heroinu, homoseksualcima, hemofiličarima i Haićanima. Za OraQuick je dozvola zatražena 2005.

OraQuick daje rezultate s 99.98-postotnom sigurnošću za one koji nisu zaraženi HIV-om i 92-postotnom kod onih koji jesu. Dok bi samo jedan zaraženi na njih 5000 dobio lažno negativan rezultat, otprilike jedna od 12 osoba koje nisu zaražene mogla bi dobiti lažno pozitivan rezultat. U svakom slučaju, nakon pozitivnog rezultata na kućnom testu osoba bi trebala ponoviti test i kod liječnika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 05:05