ZAGREB - Nakon što je astrofizičar dr. Dejan Vinković nazvao emisiju “Na rubu znanosti” pseudoznanstvenom i zatražio njezino premještanje iz Znanstveno-obrazovnog u Zabavni program , u javnosti se razbuktala žestoka rasprava. Dok brojni poklonici “Na rubu znanosti” pružaju podršku Krešimiru Mišaku , pet mladih znanstvenika iz Instituta “Ruđer Bošković” objašnjava zašto popularnoj emisiji nije mjesto u Znanstveno-obrazovnom programu HRT-a.
Dr. Dario Hrupec, fizičar: Mišak je prešao rub znanosti
Emisija Krešimira Mišaka, koja je na svojim počecima možda i bila na rubu, davno je prekoračila rub znanosti i nepovratno se otisnula u svijet nadnaravnog. Postala je dobra zabava koja uveseljava široku javnost, prirodno sklonu raznim oblicima vjere u nadnaravno. Svoj blog Mišak je pošteno nazvao ‘Preko ruba znanosti’. Emisija, međutim, i dalje nosi isti naziv te pripada Znanstveno-obrazovnom programu, iz čega proizlaze dva problema. Oduzima dio ionako male kvote Znanstveno-obrazovnog programa.
I drugo, zamućuje razliku znanosti i pseudoznanosti promovirajući razne šarlatane i prodavače magle. Antropolog Bronislaw Malinowski otkrio je da sklonost magiji proizlazi iz uvjeta okoliša, a ne iz prirodne gluposti. Što je situacija neizvjesnija, što je veći raspon nade i straha, to je u društvu jača vjera u nadnaravno.Sadašnja ekonomska kriza mogla bi stoga biti jedan od uzroka naglog procvata vjere u čudne stvari. Porast vjere u nadnaravno nije nimalo bezazlen. Donosi mnoge opasnosti i može prouzročiti veliku štetu.
Dr. Nikola Biliškov, fizičar: Skandalozna koncepcija
Dužnost je HTV-a, kao javne televizije, javnosti predstavljati istinite informacije. Promoviranje obmana, pa čak i laži koje nam, između ostalih, plasiraju pseudoznanstvenici, očito je u sukobu s tom misijom HTV-a. Usudio bih se reći da se time HTV svrstava u medijsku mašineriju za zatupljivanje javnosti. Emisija ‘Na rubu znanosti’ svrstana je u Znanstveni program. Međutim, koncepcija te emisije takvu kategorizaciju čini samom po sebi skandaloznom. U toj se emisiji na posve jednostran, nekritički način obrađuju pseudoznanstvene teme. Gosti su redom pseudoznanstvenici, uz nekoliko iznimaka (znanstvenika), ali čak se i te prividne iznimke pozivaju kako bi promovirale svoje pseudoznanstvene ‘teorije’.
Žalosno je što je gledanost takve emisije vrlo velika, ali to pokazuje kako bi trebalo educirati javnost i osmisliti emisiju u kojoj bi znanstvenici kritički razmatrali pseudoznanstvene teme. To bi moglo znatno pridonijeti edukaciji javnosti i smanjiti opasnost od, primjerice, upuštanja u problematične, katkad čak i opasne metode liječenja.
Dr. Tomislav Portada, kemičar: Plodno tlo za prevarante
Emisija ‘Na rubu znanosti’ stvara i širi pogrešne predodžbe o znanosti, poništava rezultate rada malobrojnih znanstvenika koji se bave popularizacijom znanosti i dovodi znanstvenike u apsurdnu situaciju da moraju stalno iznova opovrgavati pojedine zablude i besmislice koje su se toliko proširile da ih je gotovo nemoguće iskorijeniti.
Spomenuta emisija može biti i opasna jer promiče znanstveno neutemeljene metode dijagnosticiranja i liječenja bolesti, stvarajući time plodno tlo za djelovanje raznih samozvanih izlječitelja i prevaranata. Stoga se nadam da će inicijativa za premještanje emisije ‘Na rubu znanosti’ iz Znanstveno-obrazovnoga u Zabavni program uroditi plodom. Time bi se prostor znanstveno-obrazovnog programa mogao popuniti sadržajima koji su doista znanstveni i obrazovni.
Dr. Vinko Zlatić, fizičar: Nije kriv Mišak, nego HTV
Emisiji ‘Na rubu znanosti’, kako je sada koncipirana, nije mjesto u Znanstveno-obrazovnom programu. Ne postoji službena znanost, nego znanost, a pseudoznanost je djelatnost koja imitira rituale znanosti, no izbjegava znanstvenu kritičnost. Mišak je odličan voditelj i puno bih ga radije gledao u emisiji koja bi djeci približavala osnove slike svijeta kako ga danas vidimo, nego u raspravama o evidentnim glupostima kao što su ljudi reptili.
Prijatelji koji imaju djecu školske dobi tvrde da na HTV-u postoji manjak znanstveno-obrazovnih emisija za taj uzrast. Osnovni problem je nedovoljna briga HTV-a i njegovih nadzornih tijela o sadržaju javne televizije na kojoj kvaliteta programa treba predstavljati važniju točku od gledanosti.
Dr. Saša Ceci, fizičar: Emisija iznosi brojne laži
Znanost je proces kojim uspijevamo prepoznati veze između prividno nepovezanih pojava, poput pada s bicikla i zvijezde koja nakratko zasvijetli po danu - danas znamo da je i jedno i drugo izazvano gravitacijskim privlačenjem. Priroda još uvijek dobro skriva brojne tajne od nas - ne znamo gdje se skriva nevidljiva masa, zbog koje se galaksije čudno okreću, nazvana tamnom materijom. Ne znamo ni zašto točno svemir ubrzava svoje širenje - smatra se da je uzrok tamna energija.
Obje te stvari su nam nevidljive i nemjerljive i ne ponašaju se u skladu s poznatim fizikalnim zakonima, ali jasno vidimo i mjerimo posljedice njihova djelovanja. Na sličan su način u znanosti tretirani i čarobni lijekovi za rak, telepatija, homeopatija, parapsihologija i vidovitost. Za znanost nije nikakav problem da se ne zna kako bi oni mogli raditi - problem je da nema mjerljivih posljedica njihova djelovanja. U Mišakovoj emisiji se ljudima laže o tome, i to je problem.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....