Misteriozna bolest slična gripi usmrtila je od kraja listopada barem 71 osobi u Demokratskoj Republici Kongo.
Zbog toga je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u petak uputila ekspertni tim u pokrajinu Kwango gdje se bolest pojavila, objavio je British Medical Journal (BMJ). Epidemiolozi smatraju da je riječ o respiratornoj bolesti jer pacijenti obično imaju simptome slične gripi, uključujući vrućicu, glavobolju, curenje nosa i kašalj, poteškoće s disanjem i anemiju.
Talijanska agencija ANSA jučer je objavila da je u gradu Lucci bio hospitaliziran čovjek sa simptomima sličnim kao kod misteriozne bolesti. Čovjek je prethodno boravio u Demokratskoj Republici Kongo, a bio je hospitaliziran u bolnici San Luca u Lucci od 22. studenog do 3. prosinca,a otpušten je nakon što se oporavio.
- Čovjek koji se vratio u Luccu radi u Kongu 700 km od područja gdje je dokumentirana epidemija. Bio je hospitaliziran s temperaturom i anemijom, a sada je dobro - rekao je Spartaco Sani, voditelj Odjela za zarazne bolesti u bolnici San Lucca u Lucci. Talijanski su epidemiolozi jučer ponovno kontaktirali pacijenta zbog dodatnih testova.
Ministarstvo zdravstva Demokratske Republike Kongo priopćilo je da ima vrlo malo informacija o bolesti osim da su stotine ljudi zaražene i da je većina smrtnih slučajeva zabilježena među osobama mlađima od 18 godina.
Prema riječima ministra zddravtsva Samuela-Rogera Kambe, oko 40 posto smrtnih slučajeva zabilježeno je kod djece mlađe od pet godina, od kojih je većina bila ‘već krhka zbog pothranjenosti‘. Zdravstvene vlasti još ne znaju kako se bolest prenosi, ali su pozvale ljude da peru ruke sapunom, izbjegavaju masovna okupljanja i ne dodiruju tijela preminulih.
- Ne znamo imamo li posla s virusnom ili bakterijskom bolešću - rekao je Dieudonne Mwamba, glavni ravnatelj Nacionalnog instituta za javno zdravstvo, tijekom online brifinga za novinare.
Najveći dio oboljelih koncentriran je u okrugu Panzi u pokrajini Kwango, na udaljenosti oko 700 kilometara od glavnog grada, Kinshase. To je teško dostupno područje u kome praktički nema zdravstvene infrastrukture pa je WHO uputio svoj tim na teren kako bi prikupio uzorke za laboratorijske pretrage. U okrugu Panzi prije dvije godine bila je velika epidemija tifusa, a oko 40 posto stanovništva je pothranjeno.
- U tijeku su svi napori kako bi se identificirao uzrok bolesti, razumjeli njezini načini prijenosa i osigurao odgovarajući odgovor što je brže moguće - rekla je za AP dr. Matshidiso Moeti, regionalna direktorica WHO-a za Afriku.
Trenutno se Demokratska Republika Kongo, jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu u kojoj na 10.000 stanovnika dolaze svega dva liječnika, suočava i s dosad najtežom epidemijom virusne bolesti Mpox (ranije zvana majmunske boginje) koja je od siječnja 2023. godine odnijela 1200 života.
Demokratska Republika Kongo, također, se smatra jednim od ‘rodilišta novih bolesti‘. Primjerice, u katoličkoj misiji Yambuku duboko u tropskoj šumi, oko 1000 kilometara sjeverno od Kinshase, belgijski liječnik i znanstvenik Peter Piot 1976. godine otkrio je virus ebole koji uzrokuje istoimenu zaraznu bolest.
Nadalje, danas se smatra da su se neki od prvih slučajeva zaraze HIV/AIDS-om pojavili nakon Prvog svjetskog rata u Leopoldvilleu (današnja Kinshasa).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....