WASHINGTON - NASA-ina sonda New Horizons, u misiji istraživanja patuljastog planeta Plutona i daljih objekata u Kuiperovom pojasu, poslala je prve fotografije u boji ovog nebeskog tijela.
Iako će proći najbliže pored Plutona tek za 12 dana, 14. srpnja ove godine, znanstvenici su dobili prve detaljne kolor fotografije koje su već otkrile prvu veliku misteriju s ruba Sunčevog sustava: seriju pravilnih, golemih crnih točaka na južnoj polutci planete, koje se doimaju ravnomjerno raspoređene.
- Radi se o pravoj zagonetci, izjavio je znanstvenik Alan Stern koji radi na New Horizons projektu.
- Ne znamo što su te točke, i ne možemo dočekati da saznamo, rekao je Stern.
- Također nas zanima dramatična razlika u boji i izgledu Plutona i njegovog znatno tamnijeg i sivijeg mjeseca Harona.
Svaki od tamnih krugova na površini Plutona ima promjer od skoro 500 kilometara, a znanstvenici priznaju da nikad prije nisu vidjeli ništa nalik tome. Svi krugovi gotovo su identični u veličini i obliku, i gotovo jednako udaljene od susjednih krugova.
Hoće li bolje fotografije riješiti misterij?
New Horizons će proći najbliže Plutonu - unutar 10.000 kilometara - 16. srpnja ove godine, a kvalitetne fotografije slat će još dva mjeseca nakon toga.
Za vrijeme proleta kraj Plutona, znanstvenici se nadaju precizno fotografirati i mapirati površinu patuljaste planete i mjeseca Harona, precizno izmjeriti kemijski sastav površine i atmosfere oba tijela, i otkriti još puno drugih detalja o Plutonu i Haronu.
Nakon preleta Plutona, New Horizons će najvjerojatnije posjetiti još jedan ili dva objekta u Kuiperovom pojasu, a potom će se pridružiti sondama Voyager u istraživanju samih granica Sunčevog sustava.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....