Komadić repa pernatog dinosaura pronađen je savršeno očuvan u jantaru u Mijanmaru na jugoistoku Azije. Ovo je jedinstveno otkriće omogućilo saznanja o izgledu te vrste, a da se ne bazira na kostima, a biolozima će dati novi pogled na grupu životinja koje su dominirale Zemljom prije više od 160 milijuna godina.
Ispitivanje je pokazalo da je rep boje kestena na vrhu, a bijeli kod korijena, objavljeno je u časopisu Current Biology.
‘Ovo je prvi puta da smo pronašli ostatke dinosaura očuvane u jantaru’, rekao je suautor istraživanja Ryan McKellar za BBC.
Njegova kolegica Lida Xing otkrila je jantar na tržnici u Myitkini, u Mijanmaru. Nevjerojatnih 99 milijuna godina stara fosilna smola već je bila ispoliran kao nakit, a prodavač je mislio da se unutra nalazi neka vrsta biljke. Međutim, znanstvenica se nije dala prevariti i pomnijim je pregledom ustanovila da se radi o peru s repa dinosaura koji je bio veličine vrapca.
Discovered at a market in Myanmar: this delicate, feathered tail of a tiny dinosaur, encased in amber. https://t.co/ktKFAuRmyA pic.twitter.com/hNTEJVMYKg
— NPR (@NPR) December 8, 2016
Xing je tada pronašla i rudara koji je ga je iskopao, a McKellar je detaljnom analizom potvrdio da se radi o pernatom dinosauru, a ne o drevnoj ptici. Smatra također da je dinosaur još možda bio živ kad je upao u smolu koja se kasnije pretvorila u jantar.
Profesor Mike Benton sa Sveučilišta Bristol, koji je također pripomogao istraživanju, dodao je: ‘Fascinantno je vidjeti sve detalje dinosaurovog repa - kosti, meso, kožu i perje - i zamišljati kako je tom malom nestašku rep zapeo u smoli. Pretpostavljamo da je tad i uginuo jer se teško mogao iskobeljati iz smole.’
A Feathered #Dinosaur Tail with Primitive Plumage Trapped in Mid-Cretaceous Amber https://t.co/hEq5gbuGaZ via @CurrentBiology #paleontology pic.twitter.com/gwybed4tTW
— Lady Naturalist (@LadyNaturalist) December 8, 2016
Osim jantara znanstvenici su pronašli tragove željeza koje vjerojatno predstavlja ostatke krvi.
Država Kachin na sjeveroistoku Mijanmara, gdje je primjerak pronađen, već 2.000 godina vadi jantar, no zbog velikog broja očuvanih insekata to je posljednjih 20 godina popularno odredište za znanstvenike koji proučavaju drevne člankonošce.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....