USPJEŠNI PARKER

NASA-ina sonda došla najbliže Suncu u povijesti: ‘Nakon ovog povijesnog pothvata i dalje normalno radi‘

Solarna sonda Parker

 HANDOUT/NASA/Johns Hopkins APL/AFP
Krećući se brzinom do 692.000 km/h, svemirska letjelica je izdržala temperature do 982 stupnja Celzijusa

NASA je u petak priopćila da je njezina solarna sonda Parker "sigurna" i radi normalno nakon što je uspješno dovršila povijesno najbliži prilazak Suncu nekog objekta koji je izradio čovjek.

Svemirska letjelica prošla je 24. prosinca na samo 6,1 milijun km od površine Sunca, leteći kroz vanjsku Sunčevu atmosferu zvanu korona, u misiji koja bi znanstvenicima trebala pomoći da saznaju više o zvijezdi najbližoj Zemlji.

NASA je priopćila da je operativni tim Laboratorija za primijenjenu fiziku Johns Hopkins u Marylandu primio signal sa sonde nešto prije ponoći u četvrtak.

Očekuje se da će letjelica poslati detaljne telemetrijske podatke o svom statusu 1. siječnja, dodala je NASA.

Krećući se brzinom do 692.000 km/h, svemirska letjelica je izdržala temperature do 982 stupnja Celzijusa, prema web stranici NASA-e.

"Ova studija Sunca iz velike blizine omogućuje solarnoj sondi Parker mjerenja koja pomažu znanstvenicima da bolje razumiju kako se materijal u ovom području zagrijava na milijune stupnjeva, koje je podrijetlo solarnog vjetra, te kako energetske čestice ubrzavaju do brzine bliske brzini svjetlosti", dodala je agencija.

Solarna sonda Parker lansirana je 2018. i postupno ulazi u sve uže orbite oko Sunca, koristeći gravitaciju Venere tijekom preleta pokraj tog planeta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:25