ŠTO KAŽU STRUČNJACI

Nizozemac proročanskom porukom izazvao buru u znanstvenom svijetu: ‘Nekad se zna sve poklopiti‘

Frank Hoogerbeets i Iva Dasović

 Twitter, Cropix/
Moramo biti zaista sigurni ako ćemo izdavati takva upozorenja jer ako pogriješimo, izgubit ćemo povjerenje i/ili izazvati paniku, kaže

Prije ili poslije doći će do potresa približne magnitude 7,5 u ovoj regiji (južna središnja Turska, Jordan, Sirija, Libanon), objavio je u petak na Twitteru nizozemski znanstvenik Frank Hoogerbeets.

Kad je u ponedjeljak rano ujutro katastrofalan potres magnitude 7,8 pogodio jugoistok Turske i sjever Sirije, Hoogerbeetsov tvit munjevito se proširio planetom. Nizozemski znanstvenik tad se ponovno oglasio.

"Moje je srce sa svima koji su pogođeni velikim potresom u središnjoj Turskoj. Kao što sam prije naveo, prije ili poslije to bi se dogodilo u ovoj regiji, slično kao 115. i 526. godine. Tim potresima uvijek prethodi kritično kretanje planeta kakvo smo imali 4. - 5. veljače", napisao je Hoogerbeets.

Baš kao i prvi tvit, i ovaj je izazvao pravu medijsku buru diljem svijeta, ali i reakcije u znanstvenoj zajednici pa je Euromediteranski seizmološki centar (EMSC) ubrzo odbacio tvrdnje o mogućnosti predviđanja potresa.

- Jugoistočna Turska, na složenom sustavu Istočnoanatolijskog rasjeda gdje se dodiruju Arapska i Anatolijska ploča, područje je izražene seizmičke aktivnosti. Gibanje Arapske ploče je otprilike prema sjeveru i pomaci su oko 20 milimetara godišnje. Na tom su se rasjedu na različitim segmentima u posljednjih dvjestotinjak godina događali snažni potresi, oko magnitude 7,0, uglavnom na sjeveroistočnom dijelu rasjeda.

image

Iva Dasović

Darko Tomas/CROPIX

Na jugozapadnom dijelu rasjeda, gdje je i epicentar jučerašnjeg glavnog potresa, dogodili su se 1513. i 1822. godine snažni potresi magnitude otprilike 7,5 te 1893. godine magnitude 7,1. Svaki geolog i seizmolog koji imalo poznaje područje zna da se tu može dogoditi vrlo snažan potres: prije ili poslije! A to je upravo ono što je objavljeno 3. veljače: ‘Prije ili poslije!‘ - rekla nam je dr. Iva Dasović, docentica na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) u Zagrebu.

- Ima znanstvenika koji rade istraživanja na temu utjecaja gravitacije, prvenstveno Mjeseca i Sunca, na pojavu snažnih potresa, no dosad nema dokaza da je tome tako. Ima pojedinačnih slučajeva kad se neka predviđanja i snažni potresi preklope, no potrebno je i pokazati da to nije samo puka slučajnost. Nažalost, kod brojnih slučajeva ispostavilo se da još uvijek ne postoji sustavno ‘pogađanje‘ koje bi onda značilo da se tu stvarno krije nešto vrijedno. Seizmolozi su vrlo oprezni s prognozom potresa jer to nosi veliku odgovornost. Moramo biti zaista sigurni ako ćemo izdavati takva upozorenja jer ako pogriješimo, izgubit ćemo povjerenje i/ili izazvati paniku - ustvrdila je dr. Dasović.

Istaknula je da se potresi ne mogu prognozirati na način na koji meteorolozi predviđaju vrijeme.

- Zasad sva istraživanja pokazuju da su potresi, a posebno veliki i snažni potresi izuzetno složene pojave i vrlo teško predvidljivi zbog svoje kaotične prirode. Na samom kraju, nećemo puno postići preciznim prognozama/predviđanjima potresa ako ne prilagodimo najveću opasnost koju snažni potresi donose: građevine. Ako ih sagradimo tako da izdrže snažnu trešnju bez većih oštećenja, gubi se i potreba za, primjerice, evakuacijom - zaključila je Iva Dasović.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
04. prosinac 2024 18:22