Nakon više od 2000 godina međunarodni tim znanstvenika otkrio je tajnu jedne od najdugovječnijih ljudskih kreacija - rimskog betona.
Drevni Rimljani bili su vrhunski inženjeri. Njihove ceste, akvadukti i hramovi još uvijek dobro se drže unatoč svim nepogodama koje su ih pogodile tijekom proteklih stoljeća . Jedna takva struktura koja je godinama fascinirala geologe i inženjere jest rimska luka. Tijekom proteklog desetljeća, istraživači iz Italije i Sjedinjenih Država analizirali su 11 luka na Mediteranu konstruiranih od rimskog betona, koje su uglavnom bile stare oko 2000 godina i ustanovili da su gotovo netaknute usprkos morskim valovima.
- Materijal koji se danas najčešće upotrebljava, portland cement, ne može se mjeriti s rimskim betonom. U moru može biti manje od 50 godina no tada počinje erodirati - kazala je Marie Jackson, znanstvenica s kalifornijskog sveučilišta Berkeley i članica istraživačkog tima koji je otkrio je zašto je rimski beton tako moćan.
Naime, s obale talijanskog grada Pozzuolija uzeli su uzorak koji datira iz 37 godine prije Krista i u laboratoriju analizirali njegove mineralne komponente. Analiza je, vjeruju znanstvenici, otkrila drevni recept i ukazala koliko je rimski beton stabilniji te da puno manje uništava okoliš.
- Problem je u tome što se proizvodnjom portland cementa ispušta sedam posto od ukupne količine ugljičnog dioksida koju u zrak ispušta cjelokupna industrija - kazao je Paulo Monteiro, profesor na kalifornijskom sveučilištu Berkeley.
Tajna rimskog betona leži u jedinstvenoj formuli minerala i tehnici proizvodnje.
- Rimljani su napravili beton miješajući vapno i vulkanske stijene. Naime, za podvodne građevine koristili su vapno i vulkanski pepeo kako bi dobili mort. Matrijal uronjen u more odmah bi izazvao snažnu kemijsku reakciju. U vapno bi ušla voda i reagirala s pepelom te je učvrtilo cijelu smjesu.
U portland cementu nema miješanja vapna i vulkanskog pepela pa nije tako dobar kao rimski beton - otkrili su istražitelji zašto cement koji danas koristimo traje samo nekoliko desetljeća.
- Pitanje ostaje možemo li upotrijebiti i danas formulu drevnih Rimljana. Jedva čekamo da isprobamo - kazala je Marie Jackson.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....