Epidemija Covida-19 u Europi u prosincu se još neće smiriti i prerano je za popuštanje protuepidemijskih mjera, a cijepljenje će početi tek u siječnju, no rezultati potvrđuju da je cjepivo vrlo učinkovito, izjavio je ugledni slovenski infektolog Andrej Trampuž.
"Epidemija se ovaj mjesec sigurno neće smiriti. Znam da će tek u siječnju početi cijepljenje i da jedino to cjepivo koje je vrlo djelotvorno može okrenuti ovaj trend, a to nam budi optimizam", rekao je u razgovoru za Slovensku televiziju Trampuž, zaposlen u uglednoj berlinskoj bolnici Charite, gdje su klinički već ispitali djelotvornost cjepiva na pacijentima.
Epidemiolozi optimistični
Ustvrdio je da su u bolnici u kojoj je zaposlen već klinički testirali cjepivo, pri čemu ni pacijent ni liječnik nisu znali je li primijenjen placebo ili novo cjepivo za Covid-19, te da se pokazuje da je ono vrlo učinkovito.
"Optimistični smo i smatramo da bi cijepljenjem pandemiju mogli dovesti do kraja brže nego što smo očekivali", kazao je dodavši kako je planirano da se samo u Berlinu dnevno cijepi oko 20.000 ljudi, što znači da će vakcinacija potrajati više mjeseci.
On tvrdi da će širenje virusa biti zaustavljeno kad se procijepi više od polovice stanovništva, a upozorava da će eventualne zdravstvene nuspojave prilikom cijepljenja biti mnogo manje od teškoća i zdravstvenih posljedica koje izaziva novi koronavirus. O tome bi trebali razmisliti svi prilikom odlučivanja o tome da li se cijepiti ili ne, jer će cijepljenje biti dobrovoljno, kazao je Trampuž.
"Svatko će moći sam odlučiti želi li biti cijepljen ili preuzeti rizik da se zarazi i dobije bolest koja u težem obliku može rezultirati smrću", naglasio je slovenski infektolog u razgovoru za Slovensku televiziju.
Slovenija među deset najlošijih
Uz to, ocijenio je da je prerano za ublažavanje protuepidemijskih mjera, osobito u zemljama koje su po njegovu mišljenju "kasnile" s njihovim donošenjem i postrožavanjem, a među njima je spomenuo Austriju, Hrvatsku, Portugal, ali i Sloveniju.
Slovenija nije jedina u Europi koja je s mjerama kasnila, ali spada među deset najlošijih država po rezultatima u borbi s Covidom-19, ne samo prema broju novih infekcija nego i po broju mrtvih, kazao je Trampuž. Upozorio je da će broj preminulih u državama koje su kasnile s mjerama i dalje biti visok, kako pokazuje i iskustvo iz Njemačke, jer se naglo povećani broj novih zaraza dnevno tek sa zadrškom od nekoliko tjedana pokaže u većem broju preminulih koji su imali teži tijek bolesti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....