POTPUNI MISTERIJ

Spektakularno otkriće na Marsu, znanstvenici zapanjeni pronalaskom: ‘Ne mogu vjerovati, pa kako je to ovdje nastalo!?‘

Rover Curiosity na Marsu

 Swns/Profimedia
‘Mislim da je ovo najneobičnije i najneočekivanije otkriće cijele misije!‘

Rover Curiosity je došao do dosad najneobičnijeg otkrića na Marsu, a to su stijene od čistog sumpora. Sve je počelo kada je rover težak jednu tonu slučajno prešao preko kamena i razbio ga, što je otkrilo žućkasto-zelene kristale koji nikad prije nisu bili uočeni na crvenom planetu, javlja CNN.

- Mislim da je ovo najneobičnije i najneočekivanije otkriće cijele misije, rekao je Ashwin Vasavada, znanstvenik projekta Curiosity u NASA-inom Laboratoriju za mlazni pogon u Pasadeni, Kalifornija. Dodao je da su imali puno sreće jer ne krije baš svaki kamen nešto zanimljivo u sebi.

Tim je planirao da rover istraži kanal Gediz Vallis, vijugavi žlijeb za koji se čini da je nastao prije 3 milijarde godina mješavinom tekuće vode i krhotina. Kanal je urezan u dio planine Sharp visoke 5 kilometara. Rover istražuje tu planinu od 2014.

image
/ Swns/swns/profimedia// Swns/swns/profimedia

Znanstvenici su htjeli bolje istražiti bijelo kamenje koje su vidjeli u daljini. 30. svibnja ujutro su Vasavada i njegov tim vidjeli zdrobljeni kamen u tragovima od kotača rovera. Bliža slika je razotkrila zapanjujuće otkriće.

Sada je znanstvenicima cilj otkriti što znači prisutnost čistog sumpora na Marsu i što to govori o povijesti tog planeta.

Curiosity je već otkrio sulfate na Marsu, odnosno soli koji sadrže sumpor, koje nastaju isparavanjem vode. Pronašli su i dokaze svjetlobijelog kalcijevog sulfata, također poznatog kao gips, unutar pukotina na površini Marsa koje su u biti naslage tvrde vode koje su za sobom ostavile drevne podzemne vode.

Sumporne stijene obično imaju ono što Vasavada opisuje kao "prekrasnu, prozirnu i kristalnu teksturu", ali vremenske prilike na Marsu su pjeskarile vanjsku stranu stijena kako bi se uklopile s ostatkom planeta, koji se uglavnom sastoji od nijansi narančaste.

Prethodno, dok je istraživao Mars, NASA-in rover Spirit slomio je jedan od kotača i morao ga je vući za sobom dok je ostalih pet koristio za vožnju unatrag. Povlačenje kotača otkrilo je blještavo bijelo tlo, za koje se pokazalo da je gotovo čisti silicij. Prisutnost silicija sugerira da su izvori vruće vode ili parni otvori možda nekad bili na Marsu, što je moglo stvoriti uvjete pogodne za život mikroba, ako je ikad postojao na tom planetu.

image
Nasa/jpl-caltech/msss/zuma Press/profimedia/Nasa/jpl-caltech/msss/zuma Press/profimedia

Otkriće silicijevog dioksida i dalje je jedno od najvažnijih otkrića rovera Spirit, koji je radio na Marsu od 2004. do 2011.

- Nisam mogla vjerovati kada sam vidjela sliku sumpora, rekla je Briony Horgan, suistraživačica na misiji rovera Perserverance i profesorica planetarne znanosti.

- Čisti elementarni sumpor je vrlo čudno otkriće jer ga na Zemlji nalazimo na mjestima poput hidrotermalnih izvora. Tako da je velika misterija kako je ova stijena nastala na Marsu, kaže.

Čisti sumpor na Zemlji nastaje samo pod određenim uvjetima, kao što su vulkanski procesi, ili u toplim ili hladnim izvorima. Ovisno o procesu, istovremeno sa sumporom nastaju i različiti minerali.

Analiza kamene prašine, koju su proveli instrumenti rovera, otkrila je veću raznolikost minerala nego ikad prije viđenu tijekom misije, rekao je Vasavada, prenosi CNN.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. rujan 2024 12:32