Svi možemo imati krivo mišljenje, poručio je Saša Ceci, fizičar i popularno-znanstveni bloger na promociji svoje knjige “Blesimetar, iliti koliko je krivo biti u krivu” koja je jučer održana u Kulturno-informativnom centru (KIC) u Zagrebu.
Knjiga “Blesimetar, iliti koliko je krivo biti u krivu” (izdavač KruZak) zbirka je blogova što ih je Saša Ceci, istraživač Instituta “Ruđer Bošković” (IRB) u Zagrebu, od veljače 2010. do lipnja 2012. godine pisao na našem portalu ( http://www.jutarnji.hr/komentari/blogovi/blesimetar/?refresh=1 ).
Teme Blesimetra mogu se svesti na četiri osnovne kategorije: znanost, obrazovanje, skepticizam, odnosno kritičko mišljenje i psihologija. No, Ceci često piše i o svakodnevnim temama koje zanimaju široku javnost poput horoskopa, homeopatije i vanzemaljaca, a pristupa im sa znanstvenog stajališta, temeljito i sa znanstveno provjerljivim argumentima, istovremeno koristeći jezik koji svatko može razumijeti.
- Saša Ceci u svojim blogovima kao okvir ima znanstvenu metodu, no istodobno koristi kolokvijalni izričaj pa je blizak čitatelju. Otvoren je mogućnosti da griješi, svjestan je različitih motrišta, ne moralizira i rijetko zauzima superioran stav - istaknuo je na predstavljanju knjige filozof Pavel Gregorić, profesor na Hrvatskim Studijima u Zagrebu.
Evolucijski psiholog Igor Mikloušić, znanstveni novak na Institutu “Ivo PIlar”, istaknuo je kako je Ceci pokušao izaći iz okvira što većina znanstvenika u Hrvatskoj nije spremna.
- Saša Ceci se bavi popularizacijom znanosti ne samo u svojim blogovima nego je i jedan je od osnivača Društva za promociju znanosti i kritičkog mišljenja. On je, također, suorganizator mjesečnih tribina o razbijanju mitova Skeptici u pubu - rekao je Mikloušić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....