Znanstveno proučavanje do sada najbolje očuvanog trupla mamuta koje je pronađeno prošle godine u Sibiru dovelo je do zaključka da bi ga bilo moguće klonirati i vratiti u život tu izumrlu vrstu.
Međutim, znanstvenici ističu kako klonirani mamut ne bio isto stvorenje kao ono što je izumrlo prije 4000 godina.
- Secirali smo meko tkivo mamuta i moram reći kako nismo očekivali takve rezultate. Truplo je staro preko 43 tisuće godina, a sačuvano je bolje nego ljudsko tijelo šest mjeseci nakon pokopa - izjavila je znanstvenica Viktoria Egorova.
- Na tkivu se jasno vide krvne žile i zgrušana krv. U njoj smo po prvi puta pronašli eritrocite. Mišići i masno tkivo su također dobro očuvani - dodala je znanstvenica.
Iz krvi ove prethistorijske životinje može se iščitati da je doživjela dugotrajnu i bolnu smrt.
- Podaci koje prikupljamo pružit će nam velike šanse za kloniranje mamuta - rekao je rekao je potpredsjednik ruske udruge antropologa Radic Khayrullin.
Ideja o uskrsnuću izumrle vrste potakla je mnoge rasprave u znanstvenoj zajednici kao npr. kako bi mamuti utjecali na okoliš i slično.
- Moramo imati razlog kako bi to uradili. Jedna je stvar kloniranje u svrhu znanosti, a druga iz znatiželje - rekao je Khayrulli napominjući kako bi klonirani mamut bio drugačiji od onog ranije.
Znanstvenici koji proučavaju ovog mamuta složili su se kako bi projekt kloniranja trajao desetljećima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....