PROMJENA KLIME

VATROM NA VATRU Znanstvenik prestravljen tehnologijom koja bi nas mogla spasiti od globalnog zagrijavanja

 AFP

BRISTOL Jedan od vodećih znanstvenika na polju geoinžinjeringa, znanstvene discipline o promjeni globalne klime pomoću tehnologije, priznaje kako je prestravljen eventualnim posljedicama tehnologije na kojoj radi.

No, dr. Matthew Watson vjeruje da nam u slučaju nastavka globalnog zagrijavanja neće preostati ništa drugo doli rizik uplitanja u prirodu na planetarnoj razini, piše Yahoo.

Dr. Watson radi na projektu Spice koji za cilj ima pronaći umjetni način hlađenja planeta, sličan onome koji izazivaju vulkanske erupcije.

'Osobno, ta tehnologija me straši. Ukoliko ikad razvijemo SRM (Solar Radiation Management) tehnologiju, bit će to znak da nismo uspjeli u misiji očuvanja naše planete', kaže Watson.

SRM tehnologija na kojoj radi Watson predviđa korištenje vodenih kapljica ili čestica sumpora kako bi se smanjila količina sunčevog svjetla i radijacije koja dopire do površine Zemlje.

'Vjerujem da bi to bila prijelomna točka u našom odnosu prema Zemlji i prema prirodi. Iz temelja bi promijenila način interakcije s planetom i nisam siguran jesmo li sposobni kontrolirati takav sustav.'

Jedan od najvećih rizika SRM tehnologije je opasnost od remećenja delikatne ravnoteže vremenskih prilika koja bi mogla dovesti do katastrofalnih suša na jednom kraju i ekstremnih oborina na drugom kraju svijeta.

Druga opasnost dolazi od sumpornih čestica koje bi mogle oštetiti, pa i uništiti ozonski omotač koji nas štiti od smrtonosnog ultraljubičastog zračenja.

Doktor Watson ne vjeruje kako ćemo primjenu ove tehnologije vidjeti u bliskoj budućnosti, ali uvjeren je da će naša djeca jednog dana biti prisiljena posegnuti za SRM-om.

'Ukoliko nismo napravili veliku pogrešku u procjenama o promjeni klime i ukoliko ubrzo drastično ne promijenimo način života, u jednom trenutku morat ćemo poduzeti nešto takvo.'

Naglašava kako ozbiljne procjene govore o povećanju globalne temperature za 4 stupnja Celzija do kraja ovog stoljeća. 'To će ostaviti duboke posljedice po naš planet' upozorava dr. Watson.

Osim zasipanja atmosfere vodenim kapljicama ili sumpornim česticama, znanstvenici rade na još nekoliko SRM rješenja poput 'isisavanja' ugljika iz atmosfere i njegovog pokapanja u zemlju, genetskog inženjeringa planktona koji apsorbira ugljik ili zasipanja oblaka morskom solju koja bi ih trebala učiniti više odbijajućim po sunčevu svjetlost.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 23:47