GRDOSIJA OD 130 TISUĆA TONA

VIDEO: MASIVNI ASTEROID PROŠAO JE REKORDNO BLIZU ZEMLJE Bio je bliže od satelita!

Svemirski objekt koji je eksplodirao u atmosferi iznad središnje Rusije nije povezan s asteroidom

Masivni asteroid 2012 DA14 danas je prošao pored Zemlje, a NASA je taj događaj prenosila uživo iz obzervatorija u Australiji. Najviše se približio Zemlji oko 20:25 sati danas, kada je bio samo 27.000 kilometara daleko od površine Zemlje. Sateliti u geostacionarnoj orbiti nalaze se na visini od oko 35.700 kilometara.



Streaming live video by Ustream

Svemirski objekt koji je danas ujutro eksplodirao u atmosferi iznad središnje Rusije ozlijedivši više od 1000 ljudi nije povezan s asteroidom 2012 DA14, ustvrdili su hrvatski astronomi.

- Događaj u Rusiji nije povezan s prolaskom asteroida jer su putanje ta dva svemirska objekta vrlo različite, oni dolaze iz različitih područja. Iznad Rusije je eksplodirao vrlo sjajan objekt, preciznije bolid ili vatrena lopta - ustvrdio je Korado Korlević iz Zvjezdarnice Višnjan.

Ante Radonić iz Tehničkog muzeja smatra da je objekt koji je eksplodirao u atmosferi mali asteroid. - Ako je bio željezni, taj asteroid mogao je imati samo jedan metar promjera.

Ako je bio kameni, mogao je imati i promjer od nekoliko metara. U svakom slučaju, njegova masa mogla bi biti čak i desetak tona. I sve je to eksplodiralo na visini od desetak kilometara, možda i više - rekao je Radonić.

Mladi astronom Stefan Cikota, jedan od najpoznatijih hrvatskih lovaca na asteroide, smatra da je svemirski objekt bio promjera između pet i 10 metara. Cikota je zajedno s bratom blizancem Aleksandrom u razdoblju od 2006. do 2009. godine na opservatoriju La Sagra u Španjolskoj otkrio 3100 asteroida i jedan komet. Jedan od tih asteroida (187700) nazvan je Zagreb.

Najpoznatiji hrvatski astrofotograf Boris Štromar smatra da se objekt raspao na visinama od 10 do 30 kilometara, a veličina mu je možda mogla biti ne više od 5 do 10 metara. - To će se točno znati tek nakon što se pronađu i analiziraju uzorci koji su došli do tla. U svakom slučaju, nikakve nadolazeće opasnosti nema - rekao je Štromar.

I NASA-ini su znanstvenici odaslali utješnu informaciju: meteori stalno ulaze u Zemljinu atmosferu. - Svakoga dana doleti nam više od 100 tona kamenja iz svemira - izjavio je za CNN dr. Don Yeomans iz NASA-e.

Uostalom, zacijelo će se neki od Zagrepčana prisjetiti kako je potkraj travnja 2007. nad Zagrebom eksplodirao meteor veličine ljudske šake. Eksplozija meteora u trajanju od nekoliko sekundi izgledala je kao da je netko upalio divovski reflektor na nebu. Meteor je bio težak 30-ak dekagrama, sastavljen od leda i silikata, a eksplodirao je na visini od 60-ak kilometara, odnosno samo 1,5 sekundu prije udara.

- Zanimljivo je da se eksplozija svemirskog objekta iznad Čeljabinska gotovo poklopila sa 60. godišnjicom pada meteorita Sikhote-Alin - upozorio je Boris Štromar. Meteorit Sikhote-Alin pao je 12. veljače 1947. godine , također u Rusiji, u gorju Sikhote Alin u blizini Vladivostoka. Lokalni seljaci uočili su taman oblak koji je stvorio isti takav objekt, te prateći bljesak na horizontu, a na mjestu događaja su, uz raskomadane ostatke vegetacije, pronađeni i ostaci meteorita.

Ipak, najpoznatiji “svemirski udar” u Rusiji zabilježen je 1908. godine, kada je u istočnom Sibiru pao mali kameni asteroid promjera 40 metara koji je eksplodirao na visini od osam kilometara. Ta je eksplozija bila oko 1000 puta jača od atomske bombe bačene na Hirošimu.

Područje nije bilo nastanjeno ljudima, ali stradalo je oko 3000 sobova tunguskog plemena Evenki koji su ondje bili na paši. Uništeno je i 2150 četvornih kilometara šume.

NASA je prije 15-ak godina utemeljila Spaceguard Survey, program teleskopskog praćenja svih svemirskih objekata koji se približavaju Zemlji, a veći su od jednog kilometra. Znanstvenici procjenjuju da se u blizini Zemlje kreće oko 100.000 asteroida i kometa, ali bi se oko 20.000 tih objekata moglo naći u situaciji da se ozbiljno približe našem planetu. NASA je dosad otkrila 9672 takva NEO (Near Earth Objects) objekta. Jedan od njih je i asteroid 2012 DA14, čiji je promjer 45 metara, a njegova je razorna moć usporediva s vodikovom bombom. Srećom, prošao je na sigurnoj udaljenosti od oko 27.000 kilometara, a stručnjaci su ustvrdili da ne postoji ni opasnost da će 2012 DA14 pogoditi neki od geostacionarnih satelita s obzirom na to da je od najbližeg među njima udaljen oko 1900 kilometara.

Među dosad otkrivenim svemirskim tijelima koja predstavljaju potencijalnu opasnost za Zemlju je Apofis. Taj asteroid otkriven je 2004. godine, a prva su mjerenja ukazivala da bi 2029. godine mogao udariti u Zemlju. No, ti su proračuni revidirani, a prema sadašnjim procjenama, Apofis će 2036. godine proći pokraj Zemlje na udaljenosti od oko 30.000 kilometara. Trenutno se zna za nekoliko asteroida čija je vjerojatnost sudara sa Zemljom veća od nule, ali ništa od toga nije jako vjerojatno.

Inače, najpoznatiji udar asteroida u Zemlju dogodio se prije 65 milijuna godina, kada je asteroid promjera od 10 do 14 kilometara pao na Yucatan i prouzročio izumiranje dinosaura, ali i cijelog niza biljnih i životinjskih vrsta.

U prosjeku se udari poput pada asteroida na Yucatan događaju svakih 100 milijuna godina. Asteroidi promjera jedan kilometar, koji izazivaju štete na globalnoj razini, padaju svakih pola milijuna godina. Oni, pak, promjera 50 metara, što je dostatno da se uništi jedan velegrad, udaraju u prosjeku svakih 1000 godina.

O tome kako bi se čovječanstvo moglo obraniti od potencijalno katastrofalnog sudara asteroida postoji nekoliko scenarija. Matija Ćuk, srpski astrofizičar iz Instituta SETI, nedavno je u razgovoru za Nedjeljni Jutarnji naglasio da sve ovisi o tome koliko bismo imali vremena.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 01:34