U ČEMU JE TAJNA?

VIDEO: MISTERIJ U ČERNOBILU Znanstvenici iznenađeni oporavkom životinjskog i biljnog svijeta na području nuklearne kataklizme

 Foto: Youtube

Od nuklearne katastrofe u Černobilu prošlo je skoro 30 godina. Čitavo područje oko elektrane odavno je napušteno, a svi stanovnici okolnih gradova su raseljeni i nije im dopušten povratak.

Unatoč mnogim studijama koje su ispitivale ekološke posljedice katastrofe, u znanstvenoj javnosti još nije donesen konsenzus vezan uz to u kojoj je mjeri nesreća utjecala na životinjski svijet tog područja. Prvotna su izvješća išla u prilog tome da su životinje na području oko elektrane teško stradale i da je njihova populacija bitno smanjena.

No, nedavna istraživanja pokazala su nešto posve drugo, piše portal Iflscience . Naime, zabilježeno je naglo povećanje broja jedinki gotovo svih životinjskih vrsta: 42 kamere postavljene oko elektrane pokazale su da je područje napučeno divljim životinjama i više podsjeća na neki prirodni rezervat nego na poprište najveće nuklearne katastrofe u povijesti.

'Lako je moguće da je broj životinja sada čak i veći nego što je bio prije katastrofe', rekao je Jim Smith sa Sveučilišta u Portsmouthu te dodao da to nipošto ne znači da je radijacija dobra za divlje životinje, već da je utjecaj čovjeka, poput izgradnje naselja, poljoprivrede i sječe šuma, daleko pogubniji.

Također, rezultati ovog istraživanja pokazuju i koliko je životinjski i biljni svijet zapravo otporan na velike katastrofe, poput ove nuklearne, te da, dugoročno gledano, korelacije između razine kontaminacije radijacijom i gustoće životinjskog svijeta skoro uopće nema.

Screenshot: YouTube

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 22:29