‘SVETI GRAL FIZIKE‘

Znanstvenici došli korak bliže neograničenom izvoru energije! U eksperimentu sudjelovali i Hrvati

Unutrašnojst ST40 Tokamak reaktora

 Tokamak Energy// Swns/Profimedia
Fuzijski znanstvenici oborili su novi rekord oslobađanjem trajne fuzijske energije od nevjerojatnih 59 megadžula

Znanstvenici su postigli značajan korak naprijed prema ovladavanju fuzijom, koju mnogi nazivaju "svetim gralom fizike"!

Fuzijski znanstvenici, okupljeni u jednom od najvećih istraživačkih konzorcija - EUROfusion, oborili su novi rekord oslobađanjem trajne fuzijske energije od nevjerojatnih 59 megadžula. Ovo postignuće na JET-u u Velikoj Britaniji, najvećem i najmoćnijem operativnom tokamaku na svijetu, demonstracija je punog potencijala fuzije u isporuci sigurne, održive i niskougljične energije. Rekord je ostvario tim od čak 4800 istraživača, stručnjaka, studenata i djelatnika iz cijele Europe u sklopu konzorcija EUROfusion, kojeg financira Europska komisija, a čiji su neizostavni dio eksperimentalni fizičari s Instituta Ruđer Bošković (IRB).

Fuzija je proces spajanja jezgri lakih atomskih elemenata pri čemu se oslobađa golema količina energije. Primjerice, za generiranje rekordnih 59 megadžula energije bilo je potrebno samo 0,17 miligrama mješavine fuzijskog goriva (oko 0,1 mg tricija i 0,07 mg deuterija). Usporedbe radi, fosilna goriva bi zahtijevala 10 milijuna puta više goriva za proizvodnju iste količine energije (1,06 kg prirodnog plina ili 3,9 kg lignita).

Ključni izvor energije

U procesu realizacije fuzije kao izvora energije, ključan korak je naučiti kako stvoriti i kontrolirati visokoenergetske plazme. Za to znanstvenicima služe i eksperimenti koji se provode na uređajima poput JET - Joint European Torus), najvećeg operativnog tokamaka u britanskom centru Culhamu u kome se eksperimenti provode od 1984. godine. Riječ je o uređaju na kojem se postižu temperature i do 10 puta veće od onih u središtu Sunca. Ovaj je uređaj ključna ispitna stanica za početak rada Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora (ITER) koji se gradi u francuskom nuklearnom centru Cadarache u Provansi.

Oko 22 milijarde eura vrijedni ITER je najveći međunarodni znanstveni projekt današnjice na kome zajednički surađuju EU, Kina, Japan, Južna Koreja, Indija, Rusija i SAD. Te politički često suprotstavljene zemlje ujedinjene su u zajedničkoj namjeri da na Zemlji stvore "mini Sunce", odnosno da proizvodnjom energije pomoću fuzije riješe energetske probleme našeg planeta. Gradnja ITER-a je počela 2006. godine, a završetak se očekuje oko 2025. godine.

JET može postići uvjete slične onima u ITER-u i budućim fuzijskim elektranama, te je jedini operativni tokamak na svijetu koji može koristiti istu mješavinu goriva deuterij-tricij (D-T) koji planiran za te uređaje.

Novi rekord fuzijske energije ostvaren je u sklopu kampanje eksperimenta koju je pokrenuo konzorcij EUROfusion kako bi demonstrirao razmjere postignuća u fuzijskim istraživanjima tijekom dva desetljeća istraživanja te kako bi se optimalno pripremili za početak rada ITER-a, veće i naprednije verzije JET-a.

Tadić: 'Potigli smo rekord'

- U rekordnom snimku, fuzijske reakcije u JET-u oslobodile su ukupno 59 megadžula energije u obliku topline i to tijekom pet sekundi 'pulsa' plazme, što su dvostruko veće vrijednosti od rekordnih postavljenih 1997. godine – rekao je dr. Tonči Tadić, voditelj hrvatskih fuzijskih aktivnosti u sklopu konzorcija EUROfusion te koordinator Savjeta europskog projekta DONES-PreP.

Dr. Tadić je podsjetio kako bliska suradnja hrvatskih fuzijskih znanstvenika s britanskim kolegama seže još iz 2013. godine kada je sklopljen bilateralni Sporazum o suradnji između IRB-a i Centra za fuzijsku energiju u Culhamu (CCFE) pri UKAEA-i koja je domaćin JET-a. IRB je tako tijekom 2013. unutar EU-a imao status 'Vanjske fuzijske istraživačke jedinice UK'. Britanski znanstvenici od tada redovito koriste usluge Laboratorija za interakcije ionskih snopova IRB-a u vezi analize fuzijskih uzoraka na ionskoj mikroprobi ili ozračavanja fuzijskih materijala na uređaju DiFU.

No, hrvatski fizičari imaju aktivnu ulogu u još jednom fuzijskom projektu. Kao što smo u više navrata pisali, Hrvatska je zemlja partner Španjolskoj u čijoj pokrajini Granadi ove godine počinje gradnja DONES-a (DEMO Oriented Neutron Source), ključnog uređaja za razvoj fuzije, nuklearnog procesa koji se zbiva na Suncu i ostalim zvijezdama. Oko 690 milijuna eura vrijedni DONES drugi je po veličini i značenju uređaj u nuklearnom programu EU, odmah iza ITER-a (međunarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor).

- DONES je uređaj nužan za testiranje otpornosti na zračenje svih materijala za Demonstracijsku fuzijsku elektranu (DEMO) koja bi se gradila nakon 2035. godine, odnosno nakon izgradnje ITER-a – naglasio je dr. Tadić.

Što je fuzija?

- To je proces spajanja jezgri lakih atomskih elemenata pri čemu se oslobađa golema količina energije. Primjerice, pri fuziji svega pet grama materijala dobije se energije koliko i izgaranjem 60 tona vrlo kvalitetna ugljena. Fuzija se odvija na Suncu i ostalim zvijezdama, a riječ je o naizgled jednostavnoj reakciji. Primjerice, vodikovi izotopi deuterij i tricij se spajaju, a pritom nastaju helij i neutron. No, da bi se to dogodilo, gorivo mora biti u stanju plazme tj. mora se ugrijati na više od 150 milijuna Celzijevih stupnjeva. Nadalje, da bi došlo do spajanja jezgri, plazma dovoljne gustoće mora se držati dovoljno dugo bez dodira sa stijenkama posude u kojoj se nalazi.To se postiže pomoću jakih magnetskih polja u tzv. magnetskima boci ili tokamacima koje su osmislili ruski fizičari Andrej Saharov i Igor Tamm na osnovi ideje Olega Lavrentijeva.

Je li fuzija opasna?

- Fuzija je siguran izvor energije na neograničenoj skali. Za razliku od fisije, cijepanja atomskih jezgri, što je temelj nuklearki, ali i atomskih bombi, kod fuzije nema opasnosti od nekontrolirane reakcije. Drugim riječima nije moguć scenarij kao u Černobilu. Kod energije dobivene fuzijom, nema dugoživućeg radioaktivnog otpada, a nema ni emisije ugljičnog dioksida.

Što je ITER?

Na latinskom znači put, a zamišljen je kao eksperimentalni stroj koji neće proizvoditi električnu energiju za mrežu, nego će biti tek korak prema komercijalnom korištenju fuzije. Nakon što 2025. godine bude dovršen ITER, trebala bi početi i gradnja demonstracijskog reaktora DEMO snage tri gigavata koji će proizvoditi električnu energiju. DEMO bi trebao biti dovršen do 2035. godine Krajnji je cilj da do 2050. godine pomoću fuzije počne i komercijalna proizvodnja energije.

Projekt ITER rođen je 1985. godine kada su se u Genevi sastali sovjetski predsjednik Mihail Gorbačov i američki predsjednik Ronald Reagan. Tadašnji lideri Istočnog i Zapadnog bloka sklopili su sporazum o gradnji zajedničkog fuzijskog reaktora čija će gradnja pomoći i ostvarenju ideje mira u svijetu. Sporazum su podržali i britanska premijerka Margaret Thatcher, francuski predsjednik Francois Mitterrand te tadašnji japanski premijer, a kao jedna od mogućih lokacija spominjala se nesvrstana Jugoslavija. No, naposljetku je odlučeno da se ITER gradi u Francuskoj.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. studeni 2024 08:40