Početkom prošle godine diljem svijeta stotine tisuća uplaćenih agencijskih putovanja, avionskih karata i smještajnih objekata ostalo je neiskorišteno, a za putnike je krenula bitka za povrat novca ili preuzimanje vaučera uz neizvjesnost kada će oni moći biti iskorišteni. Turistički sektor je bez sumnje jedan od najpogođenijih pandemijom, ali osim samih gospodarskih subjekata, aviokompanija, hotela, turističkih agencija, kratkih su rukava ostali i brojni putnici.
Godinu dana kasnije, dok s pojavom prvih cjepiva raste nada da će se uskoro moći ponovo putovati, raste i oprez putnika, pa čak i oni koji su godinama bezbrižno putovali sada se žele unaprijed osigurati od mogućih nepredvidivih situacija.
Neke aviokompanije i posrednici za rezervaciju smještaja poput Bookinga već su se prilagodili situaciji i nude rezervacije i kupovine uz mogućnost otkazivanja i promjene datuma bez naknade. A kako stoji stvar s putnim osiguranjima? I što ako se na putu zarazite koronom?
Kontaktirali smo nekoliko hrvatskih osiguravajućih kuća i doznali da većina nije mijenjala ponudu punih osiguranja otkako se pojavila nova bolest. Razumljivo, s obzirom na to da je s padom putovanja drastično pao i broj ugovorenih polica. Kod mnogih ni najskuplja polica putnog i zdravstvenog osiguranja neće vam pokriti bolesti za koje je u trenutku ugovaranja bila proglašena pandemija ili epidemija, dakle ne odnosi se na zarazu novim virusom Sars-CoV-2. No, našli smo i nekoliko osiguravajućih kuća koje su ipak uvrstile u ponudu pokriće u slučaju zavaze covidom-19.
Evo kratkog pregleda tržišta putnih zdravstvenih osiguranja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....