Ove godine pod američkim drvcima naći će se priličan broj neobičnih darova.
Otkako je tvrtka Stockpile od listopada prošle godine kupcima počela nuditi poklon-bonove za dionice - da, dionice, prave dionice - Amerikanci su objeručke prihvatili praksu darivanja “financijskog blagostanja” pa si sada, umjesto mobitela i parfema, pod božićne jele pakiraju zalog za budućnost.
I to prilično dobar zalog, s obzirom na to da na Stockpileu čovjek može birati među dionicama Amazona, Coca-Cole, Disneyja, Nikea, Tesle, Starbucksa i mnoštva drugih zvučnih multinacionalnih kompanija.
Ukratko, filozofija darivanja sad se s posjedovanja artikala proširila na posjedovanje udjela u omiljenim kompanijama, a priča se, sudeći po širenju Stockpileova poslovanja na sve skupa 14 tisuća novih trgovina, fino primila.
U njima čovjek među žvakama i pepermint bombonima može pronaći poklon-bonove za dionice nekih od najboljih svjetskih kompanija te postati dioničar bez sklapanja ugovora s brokerskom kućom ili prodavanja duše vragu s Wall streeta.
Nažalost, Hrvati u ovom procesu ne mogu sudjelovati jer je Stockpile namijenjen isključivo američkim rezidentima.
Svejedno, to vas ne sprječava da svojem najdražem ovaj Božić pod bor stavite pokoji udjel u kakvoj kompaniji, jedino što ćete zbog toga morati proći prilično složenu birokratsku proceduru koja najbolje svjedoči o tome koliko je domaće tržište dionicama još nerazvijeno.
“U Hrvatskoj je moguće poklanjati dionice iako moram priznati da u svojoj desetogodišnjoj karijeri još nisam čuo za takav slučaj. Nema nikakve prepreke zašto to ne biste napravili, ali morate biti svjesni da ćete, poklanjajući dionice, onoga koga darujete opteretiti nekim dodatnim izdacima pa ne bi bilo loše da unaprijed provjerite želi li čovjek uopće takav dar”, upozorava me jedan domaći broker.
Posljedica je to prilično komplicirane procedure jer u Hrvatskoj, upozorava me jedan drugi broker, dionice nije moguće kupovati u tuđe ime, što znači da ih prvo morate kupiti osobno, a potom darovnim ugovorom prebaciti na osobu kojoj ih poklanjate te ugovor predati u Središnje klirinško depozitarno društvo.
U tom darovnom ugovoru potrebno je specificirati ime i prezime te OIB darovatelja i darovanog, kao i ime te broj dionica koji poklanjate, a prije ovjere kod javnog bilježnika ugovor je dužan potpisati samo darovatelj, dok se sretnik koji će dionice primiti može na njega potpisati naknadno (to je super jer mu nećete pokvariti iznenađenje).
Jednom kad te dionice primi, njihov novi vlasnik po hrvatskim će zakonima na njih biti dužan platiti porez na nasljedstvo i darove u iznosu od 5 posto vrijednosti ugovora, a ostvari li u budućnosti na njih kakvu kapitalnu dobit, ona će mu se oporezovati u iznosu od 12 posto.
“Dakle, s poklonjenim dionicama dolaze i neke obveze za njihova budućeg vlasnika pa ovaj poklon vjerojatno nije primjeren za svakoga. Također, ako onaj koji daruje dionice udjele kupuje prvi put u životu također će prethodno morati odraditi neke predradnje”, pojašnjava mi moj sugovornik iz jedne od vodećih domaćih brokerskih kuća.
Ukratko, najjednostavnije će mu prvo biti sklopiti ugovor s nekom brokerskom kućom jer ako se kupovati dionice odluči samostalno, to znači da će prvo morati sklopiti ugovor s prodavateljem, ovjeriti ga kod javnog bilježnika te dostaviti u SKDD, koje potom dionice evidentira na kupca.
Jednostavnije je zato možda potražiti usluge nekih brokera koje ćete, naravno, i platiti, ali moguće je onda ovdje potražiti neku jeftiniju brokersku kuću.
Ona će ujedno posredovati i u otvaranju računa u SKDD-u, a jednom kad sve to obavite slobodni ste svoje dionice darovati - kome god poželite.
Isto možete činiti i sa stranim dionicama, no u tom ste slučaju zakonski ograničeni uvjetima kakvi vladaju u zemlji u kojoj su dionice izlistane na burzi.
“Procedura varira od države do države, ali najbolje je u tom slučaju raspitati se koja je agencija ili društvo zaduženo za poslove depozitorija vrijednosnih papira - dakle, potražiti njihov SKDD - pa vidjeti kakvi su uvjeti darivanja dionica”, pojašnjava ovaj broker.
Dakle, nije baš jednostavno kao u Americi, ali do Božića vam je sasvim dovoljno vremena.
Sad je još samo pitanje - imate li dovoljno hrabrosti?
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....