Japanski astronaut Norishige Kanai koji živi na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) tvrdi da je u tri tjedna otkad je došao tamo narastao devet centimetara, piše BBC.
Kanai je u objavi na društvenim mrežama izjavio da se brine da neće stati u rusku svemirsku letjelicu Sojuz kojom bi se u lipnju ove godine trebao vratiti na Zemlju.
Astronauti tijekom boravka u svemiru narastu u prosjeku između dva i pet centimetara. To se događa jer u ISS-u nema gravitacije koja dopušta kralješcima u njihovim kralježnicama da se rašire.
- Dobro jutro, svima. Imam vam danas nešto bitno za reći. Mjerili su nas nakon što smo došli u svemir i wow, wow, wow! Narastao sam devet centimetara!, napisao je Kanai na Twitteru.
- Narastao sam poput neke biljke. Od srednje škole nisam ovako što doživio. Malo se brinem da neću stati u sjedište u Sojuzu kada dođe vrijeme da se vratim, dodao je.
みなさま、おはようございます。今日は重大なご報告があります。
— 金井 宣茂 (@Astro_Kanai) January 8, 2018
実は、宇宙に着いてからの身体計測があったのですが、な、な、なんと、身長が9センチも伸びていたんです!
たった3週間でニョキニョキと。こんなの中高生のとき以来です。
帰りのソユーズの座席に体が収まるか、ちょっと心配です。
Letjelica koja astronaute iz ISS-a vraća na Zemlju ima visinsko ograničenje pa može doći do problema ako član posade ISS-a tijekom boravka u svemiru previše naraste.
Astronauti mogu narasti tijekom boravka u svemiru, no kada se vrate na Zemlju ponovno se vrate na svoju, tako reći, prirodnu visinu.
- Devet centimetara je puno, ali moguće. Svako ljudsko tijelo je drukčije, rekla je za BBC Libby Jackson iz Britanske svemirske agencije.
- Kada dođete u svemir, narastete u prosjeku od dva do pet centimetara jer vam se kralježnica raširi, dodala je.
Ovo je prva svemirska misija za Norishigea Kanaija. Prije ovoga je radio kao liječnik-ronilac za japanske morske obrambene snage.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....