Matematički dokazano: nogomet je inteligentna igra

OSIJEK - Premda iskreno sumnjamo da su velike svjetske nogometne zvijezde Ronaldinho, David Beckham, Thierry Henry ili Dado Pršo nakon završene osnovne ili srednje škole ikada podrobnije zavirile u udžbenik matematike, ili se u pripremi za utakmicu ili trening ozbiljnije zadubile u matematičke jednadžbe, dio matematičkih stručnjaka u svijetu tvrdi kako kvalitetniji "gurači lopte" na travnjaku bez problema rješavaju čak i teže trigonometrijske ili geometrijske zadatke.



Među tim stručnjacima je i doc. dr. Franka Miriam Brückler, doktorica matematike s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, koja je tu zanimljivu tvrdnju iznijela na predavanju "Nogomet i matematika", održanom na osječkom Odjelu za matematiku uoči Svjetskog nogometnog prvenstva u Njemačkoj.

Instinkti nogometaša



- Naravno, nogometaši to čine instinktivno, zahvaljujući urođenom talentu ili naučenom na treninzima. No, kada se njihovi potezi s terena pretvore u matematičke ili fizičke formule, vidi se da ono što čine zapravo nije nimalo lako. To se kosi s uvriježenim mišljenjem da su nogometaši glupi ili, kao što protivnici nogometa tvrde, da je nogomet glup i dosadan sport - objašnjava stručnjakinja, inače velika zaljubljenica u nogomet, posebno onaj iz njemačke Bundeslige.



Dakle, kada, primjerice, Robert Kovač u zadnji tren presječe loptu upućenu protivničkom napadaču u "mrtvoj" šansi, on nije samo spriječio gol nego je u stotinku sekunde točno izračunao gdje će ona doći! Slično je kada Babić s lijevog boka precizno nabaci Klasniću u 16-ercu ili kada Pršo spretno izbjegne zaleđe na Modrićevu točnu loptu u prostor iza obrane. A Srnine "kifle" preko živog zida, koje neobranjivo pogađaju sam kut gola, ustvari su perfektna primjena matematičke parabole!



- Naravno, daleko od toga da bi svaki odličan matematičar bio kvalitetan nogometaš ili obrnuto. Ne vjerujem da ijedan današnji nogometaš u igri svjesno primjenuje znanost. No, samo sam htjela na popularan ili zabavan način dokazati činjenicu da i za nogomet treba određena inteligencija - dodaje simpatična doktorica.

Arhimedovo tijelo



Brojnim okupljenima na predavanju ukazala je i na brojne druge, naizgled nevidljive veze matematike i nogometa. Tako je lopta, sašivena od 12 peterokuta i 20 šesterokuta, zapravo poliedar, odnosno napuhano Arhimedovo tijelo. Ako nema otpora zraka, svaki let lopte je parabola ili kosi hitac.  - Po matematičkoj teoriji vjerojatnosti i nije tako čudno da neka momčad zabije gol u zadnjim minutama utakmice, posebno ako dugo nije postigla pogodak.



Ova teorija nudi objašnjenje i zašto su u nogometu iznenađenja češća nego u košarci ili rukometu. Naime, što više golova ili koševa pada po utakmici, manja je šansa da pobijedi slabija ekipa - zaključuje dr. Brückler. 



Dr. Brückler, novinarka i matematičarka  

Dr. Brückler, osim za ženu pomalo neuobičajenih sklonosti prema nogometu, ima i zanimljivu biografiju. Rođena je 1971. u njemačkom gradu Essenu, a osnovnu i srednju školu završila je u Zagrebu, kao i matematički studij. Bavila se čak i novinarskim poslom. Doktorirala je 2002. godine na PMF-u, a 2005. postala docentica.

Za gol iz jedanaesterca 70 posto šansi

Poznati britanski matematičar John Wesson u svojim se knjigama čak pozabavio i stvarima kao što su izračunavanje šansi da se postigne gol iz jedanaesterca. Tako je nakon niza istraživanja zaključio da su šanse za gol oko 70 posto, što je, kaže, dovoljno da se taj udarac proglasi "najstrožom kaznom", a opet da vratar nije bez izgleda.  

Danski fizičar Bohr bio je nogometni vratar!

Poznati švicarski nogometni stručnjak Ottmar Hitzfeld, bivši trener Bayerna, završio je studij za učitelja matematike i sporta, kasnije je tvrdio kako dio tih znanja primjenjuje u nogometu . Veliki danski fizičar Niels Bohr, dobitnik Nobelove nagrade 1922. godine , bio je nogometni vratar u 1. danskoj ligi.



Tomislav Levak;Ivica Pejić
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. studeni 2024 00:51