PAG - Ministar kulture RH dao je kolekciji paške čipke u posjedu benediktinskog samostana Svete Margarite u Pagu svojstvo kulturnog dobra. Tako je 127 izložaka s paškom čipkom koje časne sestre čuvaju i skupljaju stoljećima postalo prva evidentirana zbirka paške čipke koja je dobila takvu zaštitu.
Riječ je o košuljama s paškim tegom, čipki, upotrebnim predmetima s aplikacijama paške čipke i uzorcima paške čipke. Tako su izlošci paške čipke i drugi vrijedni predmeti s čipkom dobili potpunu zaštitu. Ministarstvo je svoje rješenje obrazložilo činjenicom da je paška čipka rukotvorina čipkarice iz Paga i da je u Pag došla upravo zahvaljujući časnim sestrama koje su još od davne 1579. godine radile taj vrijedni vez, a u 19. st. osnovale su prvu školu u kojoj su podučavale šivanje paške čipke. Vrijednost o zaštiti izložaka iz benediktinskog samostana u Pagu odjeknula je pozitivno. U paškoj Gradskoj upravi, koja je od Ministarstva na uvid dobila rješenje, izražene su brojne riječi pohvale.
- Ovo je vrlo lijep događaj za grad Pag. Divno je vidjeti listu eksponata koji su dobili svojstvo kulturnoga dobra. Mi zahvaljujemo samostanu Sestri benediktinki jer se na ovaj način čipka čuva za buduće generacije i to je jedini pravi put kako treba štititi najveće blago grada Paga. Za usporedbu s famoznom Udrugom paških čipkarica koje misle da su svijet za sebe. Kada je Grad od njih tražio sličan popis eksponata, one su nam rekle da dođemo u galeriju i razgledamo što imaju. Treba naglasiti i da je zbirku samostana sačuvao i skupio samostan, a da je zbirka koju ima udruga kupljena novcem Grada Paga i poreznih obveznika. Što se krije iza toga, da udruga ne želi dostaviti ovakav popis eksponata koji bi također trebalo zaštititi - rekao je gradonačelnik Paga Andreja Bukša i naglasio da su pojedine osobe iz udruge pljuvale po samostanu, a sada čipka tog istog samostana ima svojstvo kulturnog dobra, a udruga nema ništa.
Vijest o zaštiti njihove zbirke časne sestre u samostanu benediktinki primile su mirno i dostojanstveno onako kako i žive. Časna sestra Rozarija Gligora, koja se najviše bavila tim dijelom posla, primila nas je i pokazala nam dio zaštićenih eksponata koje vrijedno čuvaju i održavaju u samostanu stoljećima. Jedan od njih oltarnik, koji smatraju najstarijim, ima oko 150 godina.
- On je šivan dok je školu u samostanu vodila sestra Matilda Bukša i to je najstarija čipka - kaže sestra Rozarija. Samostan je zatražio zaštitu zato jer se radi o čipki koja je izrađivana u sklopu prve škole paške čipke upravo kod koludrica benediktinki. Ubrzo će, kao jedan korak dalje, izaći i knjiga o toj prvoj školi i priznanju koludricama.
- Čipka se u samostanu šila intenzivno do 1972. godine. Eksponate koje imamo namjeravamo primjereno izložiti upravo u prostorima nekadašnje škole koja je bila u sklopu samostana - kaže sestra Rozarija. Do tada ona i druge sestre, kao i do sada, čuvat će veliko blago grada Paga u zidinama svoga samostana. Do sada ih te zidine nisu spriječile da učine ono što je najbolje za pašku čipku i njezinu budućnost na ovim prostorima.
Dragocjenosti čuvaju zidine samostana
|
Dijana Vuleta
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....