Prim.dr. Hrvoje Minigo: Liječnici u bolnicama moraju raditi pobačaje

1. Otkad u Hrvatskoj žene imaju pravo na pobačaj, a otkad liječnici imaju pravo na tzv. priziv savjesti?



- Pravo na pobačaj regulirano je Zakonom o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece koji je prvi put donesen 1978., nakon čega je izmijenjen dva puta, 1986. i 1989. Pravo na priziv savjesti liječnika postoji kao etički stav od antičkih vremena. U RH je to pravo potvrđeno Kodeksom medicinske etike i Zakonom o liječništvu iz 2002, odnosno 2003. godine. U svim ranijim kodeksima liječničke profesije, koji su donosili Hrvatski liječnički zbor i Komora, uvijek je postojalo pravo na priziv savjesti. Dakle, to pravo proistječe iz demokratskog prava na izbor, baš kao i pravo na pobačaj.



2. Jeste li se u Hrvatskoj liječničkoj komori susreli sa slučajevima kada se ta dva prava sukobe? Kako se ta dva prava pomiruju u konkretnim situacijama?




- Hrvatska liječnička komora, odnosno njezino Povjerenstvo za etiku i deontologiju, nema prigovora te naravi, tako da tijela Komore nikada nisu razmatrala mogući sukob ovih prava. Praksa potvrđuje da se u svakodnevnom kliničkom radu ova prava ipak daju pomiriti, te su vjerojatno stoga i ugrađena u naše pozitivne propise. Napose je pritom bitno da postoje određeni preduvjeti koje zakon utvrđuje u ovim slučajevima. Iznad svega je bitno da se ne ugrozi život pacijenta i ne uzrokuju po njega trajne posljedice.



3. Prema istraživanju Ženske mreže iz 2005., od 33 licencirane bolničke ustanove u Hrvatskoj čak 12 njih ne pruža ženama mogućnost prekida trudnoće. Je li to u suprotnosti s međunarodnim preporukama o tom pitanju?



 - Zdravstvene ustanove koje imaju rješenje za određenu djelatnost dužne su ih provoditi sukladno odlukama i rješenjima Ministarstva zdravstva. Inspekcija tog ministarstva je nadležna za kontrolu rada zdravstvenih ustanova. U odnosu na međunarodne preporuke, ni jedan propis ne određuje kako će koja zemlja regulirati ovo pitanje. I zemlje EU su potpuno samostalne u određivanju ustrojstva i plaćanja zdravstvenog sustava.



4. Prema službenim podacima, broj pobačaja u Hrvatskoj u posljednjih je 15-ak godina pao sedam puta. Stručnjaci smatraju da je toliki pad nerealan, odnosno da se stvaran broj pobačaja prikriva. Što su po tom pitanju pokazale recentne inspekcije, u kojima sudjeluju i predstavnici HLK?



 - Predstavnici HLK sudjeluju u inspekcijama Ministarstva samo u svojstvu stručnog nadzora nad radom liječnika, pa nismo u mogućnosti voditi evidenciju o radu ustanova, niti prikupljati i objavljivati statističke podatke iz područja javnog zdravstva.



5. Smatrate li da su štetni istupi poput posljednjeg intervjua potpredsjednika Sabora i ginekologa Darka Milinovića, koji je u subotu apelirao na liječnike koji vjeruju da život počinje začećem - dakle, sve katolike - da ne rade namjerne prekide trudnoće?




- Potpredsjednik Sabora i aktivni član vladajuće stranke ima legitimno pravo iznositi svoj politički stav, zastupati politički program i predlagati donošenje odgovarajućih zakonskih rješenja. Kao liječnik specijalist, kolega Milinović ima pravo javno se očitovati o svom stavu, a kao liječnik koji se poziva na priziv savjesti ima čak i zakonom utvrđenu obvezu o svojoj odluci pravodobno izvijestiti pacijente i zdravstvenu ustanovu u kojoj je zaposlen. Kao vjernik, katolik, također ima pravo javno podržati stav svoje crkve i zagovarati ga. Ne vidimo da je pri tome nastala neka "šteta", ali ako netko istu utvrdi i kolegu, našeg člana Komore, prijavi disciplinskim tijelima, postupit ćemo sukladno svojim ovlastima i zakonom utvrđenoj proceduri.


Orlanda Obad
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. prosinac 2024 04:17