PIŠE JELENA LOVRIĆ

PRVA ŽRTVA IZBJEGLIČKE KRIZE Zašto je predsjednica morala praktički suspendirati Hebranga i postaviti Granića za šefa Operativne skupine

 Neja Markičević/CROPIX

Prvom žrtvom izbjegličke drame na hrvatskoj političkoj sceni postao je Andrija Hebrang, prije tjedan dana imenovan povjerenikom predsjednice države za migrantsku krizu. Kolinda Grabar Kitarović faktički ga je suspendirala. Svog višegodišnjeg prijatelja, nekadašnjeg ministra Matu Granića postavila je za šefa novoformirane Operativne skupine za upravljanje migrantskom krizom.

Predsjednica je morala izvesti tihu smjenu svog povjerenika, jer je u nekoliko dana, brzopotezno, počinio strašnu štetu njenom ugledu i funkciji. Pretvorio se u hodajuću puškarnicu. Umjesto izbjeglicama, bavio se prekomjernim granatiranjem aktualne Vlade. Hebrang sada tvrdi da je izložen nepravednim napadima i uvredama. A izjave su mu od prvog dana bile skandalozne i sramotne. Za premijera Milanovića rekao je da snosi povijesnu krivnju za povredu teritorijalnog suvereniteta hrvatske države. Prihvaćanjem ilegalnih prelazaka granice počinio je, po njemu, teško kazneno djelo i trebao bi kazneno odgovarati. Isukao je i optužbu o veleizdaji.

Nesretnicima na cesti Hebrang nije pomagao, nego je hrvatsku javnost plašio njihovom invazijom. Sugerirao je da su opasni, da imaju skrivene namjere i to na osnovu potpuno čudnih kriterija: znaju engleski i ne daju se slikati!? Svojim posve neprimjerenim ponašanjem najveću je štetu napravio onima koje predstavlja. Funkcionirao je kao nož u leđa i Kolindi Grabar Kitarović, a onda posredno i šefu HDZ-a Tomislavu Karamarku.

Postavljanjem Mate Granića, ne bez razloga svojedobno nazvanim Očenašekom, Pantovčak pokušava sanirati štetu. Novi šef za izbjeglice djelovat će sigurno mnogo umjerenije. Ali načelno se svejedno postavljaju barem dva važna pitanja. Prvo, što bi Operativna skupina za migrante gospođe Kitarović trebala raditi? Predsjednica nema operativne ovlasti, pa se njena skupina s pravom može smatrati pokušajem stvaranja Vladi paralelne linije vlasti.

Drugo, zašto šefica države inzistira na terminu migranti, a ne u ovom slučaju mnogo primjerenijem izbjeglice, kako se obično nazivaju bjegunci od rata? Razlika u nazivu podrazumijeva i različitost politika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 04:01