Pokaže li se posljednja vijest iz Moskve točnom, razvoj krize u Agrokoru mogao bi se opasno približiti Parmalatovu scenariju. Bolje rečeno početku tog scenarija, kada se otkrilo da Parmalat više ne može vraćati dugove jer su oni daleko veći nego što ih je uprava kompanije prikazala. Osam puta veći.
"Problem s Agrokorom je u tome što su vlasnici i menadžment kompanije tijekom dugog razdoblja falsificirali financijska izvješća", rekao je član Uprave VTB-a, drugog najvećeg Agrokorova vjerovnika. Pokaže li se to točnim, više ništa ne može ostati kao prije. Osim financijskih vjerovnika i dobavljača, u tom slučaju u svaku daljnju akciju mora biti uključeno i Državno odvjetništvo i cijeli pravosudni sustav.
Nastavak scenarija tada ovisi o spremnosti, snalažljivosti, ali i o znanju Vlade da iz prijeteće krize izvede ne samo skup kompanija koje posluju pod zajedničkom kapom Agrokora i 60 tisuća zaposlenih u koncernu (od čega 35 do 40 tsuća u Hrvatskoj) nego i da zaustavi daleko veću i za hrvatske građane opasniju eroziju ekonomije, koja bi bila neizbježna dođe li do potpunog urušavanja tako velikog sustava.
U daljnem slijedu događaja svima treba biti jasno - Vlada ne treba, pa i ne smije, ne dopuštaju joj to ni domaće ni europske regule, spašavati veliku privatnu kompaniju ni najbogatiju obitelj u zemlji od posljedica njihovih loših poslovnih poteza. To ne smije činiti čak ni kada te posljedice pretpostavljaju gubitak vlasništva i strelovitu smjenu članova uprave koji su sudjelovali u prikrivanju stvarne zaduženosti koncerna. U slučaju da su se zadužili daleko iznad granica mogućnosti, vlasnici i menadžment sami su sebi skrojili sudbinu. Ako su pritom lagali javnosti, vjerovnicima i vlastitim zaposlenicima kako bi sakrili pravu sliku o kompaniji, to znači da su bili potpuno svjesni štetnosti vlastitih postupaka.
Posao Vlade i svih drugih poluga vlasti u državi je briga za sigurnost i dobrobit svih građana. To uključuje i zaštitu radnih mjesta u slučaju kada to više nije u stanju omogućiti poslodavac čija ekonomska snaga u velikoj mjeri utječe na ekonomsko zdravlje države. Agrokor jest takav poslodavac.
Dobra je vijest iz Moskve da su se hrvatska Vlada, Agrokor i vjerovnici približili dogovoru o mirovanju Agrokorovih obaveza, dok se ne pronađe pravi put do oporavka.Prvi sljedeći Vladin korak trebao bi biti zakon koji bi omogućio brzo izvlaštenje vlasnika, smjenu uprave koja je dovela kompaniju na rub stečaja i provedbu brzog postupka ozdravljenja koji bi je doveo do stupnja na kojem može samostalno poslovati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....