ARGENTINA - ŠVICARSKA 1-0

Di Maria je u 117. minuti zabio za prolaz, a Džemaili je u 121. zatresao vratnicu!

Argentina se provukla u četvrfinale poslije duge i iscrpljujuće bitke sa Švicarcima, koje su uspjeli pobijediti tek golom Angela Di Marije u 118. minuti nakon što je sve napravio Leo Messi poslije još jednog slaloma u kojem je prošao kroz pola protivničke obrane.

Argentinu je držao u konopcima jedan Diego, vratar Švicarske, Benaglio koji nije argentinskog nego talijanskog porijekla, ali je zaključavši svoja vrata pred Messijem i društvom najavljivao da bi se mogla dogoditi prvorazredna senzacija.

Društvo koje čine Kosovski Albanci i šačica naturaliziranih Balkanaca držali su se sve do 118. minute, onda su poklekli pred Messijem i Di Marijom, a njihova hrabrost nije nagrađena srećom jer je Džemaili pogodio stativu u zadnjim trenucima, a Shaqiri nije iskoristio slobodnjak na isteku produžetaka.

Prava melodrama od utakmice koja je počela kao usporeni film, a vrhuanc je ponudio dramu i napetost najboljeg trilera. Argentina je prošla dalje, zasluženo jer je odigrala bolje u drugom poluvrmenu, ali da je završilo prolazom Švicaraca ne bi bilo nepravedno.

Prvo poluvrijeme utakmice bilo je za što brži zaborav, posebno za Argentince koji nisu opravdali ulogu favorita. Zapravo je to bila igra koja je više odgovarala Švicarcima koji su prepustili loptu Argentincima, a prijetili su iz kontranapada.

Leo Messi bio je neprimijetan, uspavan i bezopasan, a s druge strane njegov švicarski pandan, Xerdan Shaqiri bio je odgovaran za sve opasne situacije pred vratima Romera.

Omaleni napadač, Shaqiri, lakoćom je bježao svojim čuvarima, a u jednom takvom prodoru pronašao je povratnom loptom Xhaku koji je tukao dobro, ali je argentinski vratar Romero bio na mjestu i obranio je taj udarac.

To je bila dobra situacija za Švicarce da šokiraju Argentince koji su na tribinama bili brojni i raspjevani, a na terenu anemični i bezopasni. Švicarci nisu iskoristili tu šansu, ali ni zicer koji se ukazao našem Josipu Drmiću.

Opet je sve pripremio raspoloženi Shaqiri, a Drmić je izbio sam oči u oči sa Romerom. U odlučujućem trenutku napadač hrvatskih korijena uputio je slab lob tako da je Romero ni kriv ni dužan uhvatio loptu u ruke.

Švicarska je imala dvije matne prilike, a Argentina nijednu. Jedno što je mirsalo na opasnost bila je situacije poslije kornera Di Marie kada je Garay za malo zakasnio na centaršut.

Nije to izgledalo obećavajuće za Argentinu posebno kad je drugo poluvrijeme otvoreno sa novom šansom Shaqirija koji je sad prijetio iz slobodnjaka, ali je Romero skinuo taj udarac.

To je očito bio trenutak kad su se upalili svi alarmi u Argentini. Konačno su se uozbiljili i odlučili igrati. Argentinci su uzeli loptu, i počeli stiskati obruč oko kaznenog prostora Švicaraca

Taktika "daj loptu Messiju, pa neka on riješi stvar" nije mogla proći pa je probuđeni Messi asistirao i pokretao napade Argentine.

Zaprijetio je dobrim udarcem agilni lijevi bočni Rojo - obranio je Benaglio - a najzreliju šansu Argentinci su imali kad je Rojo centrirao, a Higuain tukao glavom. I tu je loptu švicarski vratar Benaglio krajnim naporom izvukao ispod grede.

Potom je Messi pokušao u stilu Jamesa Rodrigueza, volejom sa 18 metara, ali je lopta za malo prošla preko grede.

Argentinci su bili puno bolji u nastavku, ali nisu šanse pretvorili u golove. Sad su Švicarci bili u konopcima, odsječen je bio Shaqiri, i grčevito su se borili da se dovuku barem do produžetaka.

Vratar Benaglio pretvarao se u junaka posebno kad je zaustavio udarac Messija koji je opet imao kasno paljenje, ali je opasan kao vrag kad krene u driblinzima prema protivničkim vratima.

ARGENTINA - ŠVICARSKA 1-0 (Di Maria 118)

KRAJ UTAKMICE, ARGENTINA JE U ČETVRTFINALU

121. minuta - Džemali nakon centaršuta Sqahirija pogađa stativu... Velika nesreća za Švicarce

GOOOOOL 118. MINUTA - Messi se naljutio i odlučio prekinuti ovu lošu nogometnu predstavu. Najbolji svjetski igrač uzeo je loptuna centru, prošao dva Švicarca i asistirao Di Mariji koji ovu priliku nije mogao promašiti

117. minuta - Očajan nogomet u posljednjih 15 minuta utakmice. Čini se kako obje momčadi jedva čekaju penale

112. minuta - Od udaraca Argentinaca iz daljine više moraju strahovati navijači na tribinama nego vratar Švicarske

109. minuta - Sjajan udarac Di Marije fantastično brani Benaglio

105. minuta - U prvih 15 minuta produžetka Švicarska je bila bolja momčad, no pravih prilika nije bilo

97. minuta - Očajnički pokušaj Shaqirija sa 35 metara završio je na gornjoj etaži tribina

94. minuta - Palacio je glavom prvi zaprijetio u produžetku. Benaglio je i to obranio

Kraj prvih 90. minuta utakmice. Igrati će se još pola sata

90. minuta - Vjerojatno posljednju priliku na utakmici imali su Švicarci. Schaer je nakon slobodnog udaraca glavom pucao iznad vratiju

88. minuta - Messi uporno pokušava asistirati za svoje napadače, a to očito ne ide. Dobra lopta Messija doslovno se odbila od Palacija. A bio je pet metara udaljen od gola...

85. minuta - Dugo je trajala argentinska opsada švicarskih vratiju. Nakon nekoliko poluprilika Rojo je odlučio pucati sa 20 metara. Njegov udarac završio je na tribini

82. minuta - Sefereović je ušao umjesto Josipa Drmića

78. minuta - Solo prodor Messija. Argentinac je ispremiješo pola obrane Švicaraca i sjajno pucao po podu, no ponovno je vratar Benaglio pobijedio Argentinca

75. minuta - Ubačaj Messija glavom je promašio Palacio. U mnogo boljoj situaciji bio je Higuain, no napadač Intera ga nije vidio i pokvario je Argentincima veliku priliku

74. minuta - Umjesto Lavezzija ušao je Palacio

67. minuta - Messi preuzeima konce igre u svoje ruke. Argentinčev udarac sa 20-tak metara iznenadio je Benaglio, no nije bio precizan

62. minuta - Konačno je Argentina pokazala zašto je favorit u ovoj utakmici. Rojo je ubacio, a Higuain pucao glavom sa osam metara. Vratar Benaglio sjajnom paradom obranio je udarac napadača Napolija

58. minuta - Benaglio spašava Švicarsku. Lavezzi je gurnuo na bok za Di Mariju koji snažno gađa bliži kut, no vratar Švicarske je na mjestu

51. minuta - Shaqiri ponovno gura u priliku Drmića koji pucao snažano iznad gola. Bolje otvaranje drugog djela Švicarske

50. minuta - Još jedan sjajan potez Shaqirija. Romero je bio uvjeren da će Shaqiri ubaciti iz slobodnog udaraca sa 30-takmetara iskosa, no Švicarac je opalio po golu, a Romero jedva obranio

KRAJ PRVOG POLUVREMENA!

41. minuta - Slab udarac Di Marije brani Benaglio

39. minuta - Još jedna velika prilika za Švicarce. Shaqiri i Drmić su izbacili kompletnu obranu Argentine iz igre, a napadač hrvatskih korijena je očajnim lobom, iako je bio sam ispred vratiju Argentine, doslovno dodao loptu Romeru...

35. minuta - Sve akcije Švicaraca kreću od Shaqirija. veznjak Bayerna ubacio je odličnu loptu u peterac za Mehmedija, no Romeru u posljednjem trenutku izbija

30. minuta - Konačno i Argentina prijeti. Na ubačenu loptu iz kornera Di Marije Garay zamalo kasni

28. minuta - Prva velika prilika na utakmici. Shaqiri je lijepo probio desni bok i gurno za Xhaka koji neometan sa sedam metara ne pogađa mrežu. Njegov udarac odlično je obranio Romero

25. minuta - Messi je ubacio iz slobodnog udarca, a Higuain pucao glavom preko gola. I navijač već negoduju zbog igre obje momčadi

15. minuta - Prvi pokušaj Messija lako brani Benaglio

12. minuta - Argentina još nije došla na utakmicu. Messi i društvo niti ne pokušavaju napasti Švicarce

8. minuta - Prvi prijete Švicarci. Shaqiri je u prazan prostor gurnuo Mehmedija, no njegov centaršut zaustavio je Zabaleta

3. minuta - Početak su obilježila dva gruba starta. Prvi na Shaqiriju, no on nije ostao dužan. Lavezzi je bio žrtva Bayernovog veznjaka

UTAKMICA JE POČELA!

Argentina: Romero, F. Fernandez, Zabaleta, Garay, Rojo, Gago, Mascherano, Di Maria, Higuain, Messi, Lavezzi

Švicarska: Benaglio, Lichtsteiner, Schaer, Djourou, Rodriguez, Inler, Behrami, Xhaka, Shaqiri, Mehmedi, Drmić

20. rujan 2024 12:43