Prije deset godina imao sam čast služiti šest mjeseci u hrvatskoj vladi kao međunarodni savjetnik Gorana Granića, zamjenika premijera. Bilo je to izvanredno razdoblje demokratskog pomlađivanja, neposredno nakon vladavine predsjednika Franje Tuđmana. Hrvatska se borila s dvostrukim naslijeđem komunizma i autoritarnosti i počela obnavljati svoje društvo i gospodarstvo provedom strukturalnih reformi te u isto vrijeme ispunjavati političke institucije istinski demokratskim sadržajem.
Lomljenje otpora
To uopće nije bilo lako. Snažno i dobro ukorijenjeni interesi u mnogim dijelovima gospodarstva (brodogradnja, poljoprivreda, maloprodaja itd.) i društva bili su protiv slobodne konkurencije, otvorenosti i modernih propisa. Koalicijska vlada Ivice Račana i Gorana Granića napravila je sve da promjene provede na miran i civilizarni način. Hrvatska je okrenula leđa autoritarnosti i pokušala razbiti monopol lokalnih oligarhija, čuvajući relativni porast nacionalnog bogatstva hrvatskog naroda.
Danas, Hrvatska čeka svoj zasluženi i predugo čekani ulazak u Europsku Uniju. Ali kakvoj će se Uniji hrvatska pridružiti 2013. godine? Povijesna je ironija da je EU u egzistencijalnoj krizi kao posljedici globalnog i europskog gospodarskog i financijskog vrtloga koji je imao ogroman negativni utjecaj na njezinu političku strukturu i društvenu građu. Ekstremističke političke snage stekle su parlamentarnu zastupljenost i društveni ugled kod mnogih zemalja članica EU. Tu je izražena erozija demokratske kulture u cijeloj Europi.
Neliberalne tendencije jačaju u neposrednom susjedstvu Hrvatske te bi se mogle proširiti i na druge zemlje. Nažalost, mađarska vlada i vladajuća stranka Fidesz danas predstavljaju najozbiljniji izazov liberalnoj demokraciji centralne i istočne Europe.
Kao posljedica nesposobne, neučinkovite i korumpirane vlasti Socijalističke i Slobodne demokratske koalicije između 2000. i 2002. godine te unatoč tomu što je premijer Gordon Bajnai prilično uspješno upravljao krizom u 2009. godini, Fidesz, samoproglašena stranka desnice, dobila je većinske dvije trećine u mađarskom parlamentu na posljednjim izborima prije dvije godine. Takav slučaj još nije bio viđen u EU. To je Fideszu dalo povijesnu priliku za provođenje sveobuhvatnih strukturnih reformi kako bi napunili baterije rastućem sklerotičnom i iscrpljenom gospodarstvu i društvu Mađarske koja je izvrsno napredovala u prvom desetljeću tranzicije.
Propuštena prilika
Nažalost, ne samo da je ta prilika bila u potpunosti propuštena, već je bila i zloupotrebljena na brutalan i necivilizairan način kako bi se uništili svi nadzori i ravnoteže koji tvore institucionalnu okosnicu demokracije. Ustavni je sud danas kastriran i pun političkih lojalista, a neovisnost pravosuđa je u ozbiljnoj opasnosti. Državni je tužitelj služio ciljevima stranke Fidesz pokretanjem kaznenih postupaka protiv političkih protivnika.
Narodna banka Mađarske je pod stalnim napadima; njena je autonomija ograničena novim zakonima za koje ESB tvrdi da krše pravila EU. Mediji su pod kontrolom novog medijskog vijeća koje je isključivo imenovao Fidesz.
Zakon o medijima je dobio snažnu kritiku svih europskih insititucija. Vladajuća je stranka progurala novi ustav bez savjetovanja sa stručnjacima, opozicijom i biračkim tijelima.
Djelovanje vlade u području gospodarstva može se nazvati tragičnim. Gospodarska politika Viktora Orbána je inkonzistentna, iracionalna pa čak i nepoštena. Vlada je ukinula obvezni privatni mirovinski sustav i zaplijenila svu imovinu kršeći privatne ugovore i vlasništva. Kao posljedica pada tečaja mađarske valute, udio javnog duga u BDP-u ostao je iznad 80 posto. Kazneni i pljačkaški porezi nametnuti su telekomu, energiji, maloprodaji i financijskim uslugama te su nedavno obnovljeni kada je EU prigovorila na prethodne varijante. Jedinstvena stopa poreza uvedena je s ogromnim porezima na kredit bogatih obitelji dok su u isto vrijeme pothranjenost i siromaštvo djece strahovito porasli. Minimalne su plaće nesrazmjerno porasle te dovele samo do veće stope nezaposlenosti. Unatoč svoj retorici veličanja rasta, financijske razboritosti i stvaranja novih radnih mjesta, gospodarstvo je ponovno u recesiji, financijski položaj je neodrživ, a stopa nezaposlenosti je i dalje tvrdoglavo visoka.
Moralna oštećenja
No, najozbiljnija oštećenja pretrpjela su kulturna i moralna područja uništenjem dostojanstva i povezanosti mađarskog društva. Vladajuća stranka pokušava potisnuti neslaganje otpuštanjem ljudi kritičkog mišljenja iz javnih službi i medija. Poduzetnicima se prijeti isključenjem iz javne nabave i ugovornih usluga. Dugoročni ugovori o zakupu zemljišta dodijeljeni su članovima oligarhije, što dovodi do ponovnog nastanka odsutnosti zemljoposjednika na račun lokalnih poljoprivrednika. Ponude su sustavno iskrivljene kako bi koristile samo vjernim pristašama. Korupcija je u porastu. Oligarhija je progutala državu.
Simbolička je politika zahvatila javni život i zamijenila racionalno djelovanje. Kako se ekonomska i društvena situacija pogoršava, Fidesz je ušao u kulturnu koaliciju s Jobbikom, ponosno nedemokratskom i rasističkom ekstremnom formacijom desnice. Oni vraćaju ugled otvoreno fašističkim javnim ličnostima predratnog razdoblja, uključuju fašističke pisce u nastavni program, igraju na najgore ljudske osjećaje pobuđivanjem nacionalizma te usađuju mržnju i strah u srca i umove ljudi.
Draga Hrvatska, moja bratska zemljo kojoj sam pokušao služiti svim svojim znanjem i srcem, pazi se iskušenja autoritarnosti i stavi njezin duh tamo gdje i pripada: na smetlište povijesti.
(Prijevod s engleskog: Hela Jug)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....