Bestseller.hr donosi prvo poglavlje nove knjige u ponudi - Meditacije usmjerene svjesnosti .Knjiga predstavlja skup jednostavnih i učinkovitih vježbi koje će vam pomoći da prekinete začarani krug tjeskobe, stresa, nezadovoljstva i iscrpljenosti te otkrijete istinski životni polet, onu vrstu sreće koja vam omogućuje da se suočite i s najvećim životnim nedaćama.
Predgovor Jona Kabat-Zinna
Svjesnost je pojam o kojem bruji cijeli svijet. To je odlično jer u životima nam bolno nedostaje jedan neuhvatljiv, no nužan element. Gotovo da čeznemo za njim. Katkada čak snaž-no naslućujemo da smo, u nekom temeljnom smislu, upravo mi ono što zapravo nedostaje — naša spremnost ili sposobnost da se u cijelosti pojavimo u svojim životima i živimo ih kao da su doista bitni, u jedinom trenutku koji imamo, a to je ovaj, te da smo dostojni i sposobni tako ispunjavati život. To je vrlo hrabra slutnja ili spoznaja, silno važna. Ima moć preobraziti svijet. Svakako, međutim, gradi osobnost i mijenja živote onih koji joj odluče posvetiti pažnju.
Prema tome, usmjerena svjesnost je nešto više od dobre ideje: »O, da, samo ću biti prisutniji u životu i manje ću suditi pa će sve biti bolje. Zašto se toga nisam prije sjetio?« Takve su zamisli u najboljem slučaju prolazne i rijetko kada imaju dugotrajan učinak. Premda zamisao da budete prisutniji i manje sudite druge može biti dobra, samo s njom nećete daleko dogurati. Zapravo, čak bi vas mogla navesti da se osjetite nedoraslo ili bespomoćno. Kako bi bila djelotvorna, usmjerena svjesnost zahtijeva konkretno djelovanje svakog tko se nada izvući kakvu korist od nje. Ili, možemo reći da je usmjerena svjesnost, kako ističu Mark Williams i Danny Penman, zapravo vježba. To je način življenja, a ne samo dobra zamisao ili domišljat postupak ili, pak, prolazni trend. Doista, stara je tisućljećima i često se naziva »srcem budističke meditacije«, premda je u svojoj biti, s obzirom na to da joj je smisao u pozornosti i svjesnosti, univerzalna.
Prakticiranje usmjerene svjesnosti, kako se pokazalo, snažno utječe na zdravlje, dobrobit i sreću. O tomu svjedoče znanstveni i medicinski dokazi, navedeni u ovoj knjizi. Ipak, kako je riječ o vježbi, a ne pukoj dobroj zamisli, njezino je stjecanje proces, koji se s vremenom nužno širi i produbljuje. Najblagotvorniji će biti budete li ga shvatili kao odlučnu obvezu prema sebi, obvezu koja zahtijeva ustrajnost i disciplinu, a da pritom imate duha i u svaki trenutak unesete, najbolje što umijete, određenu neusiljenost i susretljivost — gestu dobrote i blagosti prema sebi. Ta je susretljivost, u kombinaciji s potpunom nepokolebljivošću i predanošću, zapravo zaštitni znak vježbanja i primjene usmjerene svjesnosti u svim njezinim različitim oblicima.
Vrlo je važno na tom putu imati dobrog vodiča jer su ulozi prilično veliki. Uostalom, na kocki su kvaliteta vašeg života i vaši odnosi s drugima i svijetom u kojem živite, da ne spominjemo dobrobit, psihičku ravnotežu, sreću i prisutnost u životu kako se bude odvijao. Prepustite li se vodstvu Marka Williamsa i Dannyja Penmana i njihovu programu, bit ćete u dobrim rukama. Program ima suvislu strukturu, takoreći arhitekturu, u okviru koje možete opažati svoj um, tijelo i život te sustavan i pouzdan pristup za svladavanje svega s čim ćete se susresti. Strukturu snažno podupiru znanstveni dokazi — nastala je na znanstvenim temeljima ublažavanja stresa putem usmjerene svjesnosti (Mind fulness-based Stress Reduction, MBSR) i kognitivne terapije temeljene na usmjerenoj svjesnosti (Mindfulness-based Cogni-tive Therapy, MBCT) — i oblikovana je u suvisao, poticajan i zdravorazumski osmotjedni program za svakog tko vodi računa o svojem tjelesnom i psihičkom zdravlju, osobito u današnjem sve užurbanijem i, kako ga oni zovu, frenetičnom svijetu. Meni se posebno sviđaju jednostavni, ali temeljiti prijedlozi za mijenjanje navika koje nude, namijenjeni razotkrivanju nekih naših obrazaca mišljenja i ponašanja kojih smo gotovo nesvjesni, obrazaca koji nas, nepoznati, guraju u tamnicu uskogrudnosti, koja je zacijelo samo dio nas.
Prepuštajući se vodstvu iskusnih autora, uvelike se prepuštate, što je najvažnije, i sami sebi jer se obvezujete slijediti njihove prijedloge, baviti se raznim formalnim i neformalnim vježbama i mijenjati navike te ih stavljati na kušnju promatrajući što se događa kada počnete obraćati pozornost i ponašati se dobrohotno i suosjećajno prema drugima i sebi, čak i ako se na početku to doima pomalo usiljeno. Takva je predanost naposljetku radikalan čin vjere i pouzdanja u sebe. Zajedno s ovdje ponuđenim poticajnim programom, to doista može biti prilika života i mogućnost da ponovno zagospodarite njime i prigrlite ga te da ga što potpunije proživite, trenutak po trenutak.
Marka Williamsa već godinama poznajem kao kolegu, suautora i dobrog prijatelja. Jedan je od najznačajnijih svjetskih istraživača na polju usmjerene svjesnosti i pionir u njezinu razvoju i širenju. Zajedno s Johnom Teasdaleom i Zindelom Segalom suosnivač je kognitivne terapije temeljene na usmjerenoj svjesnosti, za koju su mnoga istraživanja potvrdila da uvelike mijenja živote ljudi koji pate od kliničke depresije znatno smanjujući opasnost da ponovno padnu u depresiju. Utemeljio je i Oxfordski centar za usmjerenu svjesnost i, prije toga, Centar za istraživanje i prakticiranje usmjerene svjesnosti pri Bangorskom sveučilištu u sjevernom Walesu. Oba centra predvode istraživanja i kliničku izobrazbu na području intervencija temeljenih na usmjerenoj svjesnosti. Zajedno s novinarom Dannyjem Penmanom, stvorio je ovaj vrlo praktičan i pragmatičan vodič kroz usmjerenu svjesnost i njezin razvoj. Nadam se da će vam ovaj program i njegov poziv da istražite kako možete imati razboritiji i ispunjeniji odnos sa svojim »jedinim, burnim i dragocjenim životom« biti od velike koristi.
Knjigu Meditacije usmjerene svjesnosti pronađite na Bestselleru za samo 107,10kn.
PRVO POGLAVLJE
Začarani krug
Sjećate li se kada ste se posljednji put prije spavanja borili s mislima? Očajnički ste željeli da se um smiri, stiša, ne biste li se ipak naspavali. No nikako vam to nije polazilo za rukom. Na svaki pokušaj da ne mislite, misli su samo uzele još većeg maha. Onda ste rekli da se nećete brinuti, no odjednom ste otkrili bezbroj novih razloga za zabrinutost. Pokušali ste namjestiti jastuk i okrenuti se da vam bude udobnije, no začas ste opet počeli razmišljati. Kako je noć odmicala, sve ste više gubili snagu dok se naposljetku niste osjećali slabo i slomljeno. Kada se oglasila budilica, bili ste iscrpljeni, mrzovoljni i posve jadni.
A po danu vas je mučio suprotni problem — željeli ste biti budni, no niste mogli prestati zijevati. Nekako ste doteturali na posao, no bili ste rastreseni. Niste se mogli usredotočiti. Oči su vam bile krvave i otečene. Cijelo vas je tijelo boljelo, a um kao da je bio prazan. Cijelu ste vječnost zurili u gomilu papira u nadi da ćete osjetiti nekakav, bilo kakav, poticaj kako biste smogli snage da obavite dnevne zadatke. Na sastancima ste jedva držali otvorene oči, a kamoli da ste rekli koju pametnu riječ. Činilo se kao da život prolazi mimo vas, bili ste sve zabrinutiji, napetiji i umorniji.
Ova knjiga govori o tome kako pronaći mir i zadovoljstvo u takvim nemirnim i grozničavim trenucima. Bolje rečeno, ovo je knjiga o tome kako ih iznova otkriti. U svima nama, naime, postoje duboki izvori mira i zadovoljstva, ma koliko se sputano i smeteno osjećali. Samo čekaju da ih oslobodimo iz kaveza koji je oko njih podigao naš grozničav i nezaustavljiv način života.
Znamo da sve to stoji jer smo, zajedno s kolegama, više od trideset godina na Oxfordskom sveučilištu i u drugim ustanovama diljem svijeta proučavali tjeskobu, stres i depresivnost. Zahvaljujući tome otkrili smo tajnu dugovječne sreće i uspješnog izlaženja na kraj s tjeskobom, stresom, iscrpljenošću te čak i sa snažnom depresijom. Govorimo o onoj vrsti sreće i spokoja koja vam se uvuče u kosti i probudi duboko ukorijenjenu, istinsku ljubav prema životu koja prožima sve što činite i pomaže vam da se uspješnije nosite s najvećim životnim nedaćama.
To je tajna koju su dobro razumjeli u drevnom svijetu i koja i danas živi u nekim društvima. Mnogi od nas u Zapadnom svijetu, međutim, uglavnom su zaboravili kako živjeti dobar i radostan život. A često je situacija i mnogo gora. U svom silnom trudu da budemo sretni, naposljetku propustimo one važne trenutke života i uništimo mir koji tražimo.
Ovu knjigu napisali smo kako bismo vam pomogli razumjeti gdje se mogu pronaći prava sreća, mir i zadovoljstvo te kako ih možete sami iznova otkriti. Naučit ćete kako se postupno osloboditi tjeskobe, stresa, nezadovoljstva i umora. Ne obećavamo vječno blaženstvo — svi imamo razdoblja boli i patnje pa je naivno i opasno tvrditi drukčije. No doista jest moguće iskusiti alternativu neprestanoj borbi koja ispunjava velik dio naše svakidašnjice.
Na idućim stranicama i priloženom CD-u nudimo niz jednostavnih vježba koje možete uklopiti u svakidašnji život. Počivaju na kognitivnoj terapiji temeljenoj na usmjerenoj svjesnosti (MBCT), proizišloj iz rada Jona Kabat-Zinna u Medicinskom centru UMass u SAD-u. Program MBCT-a izvorno su razvili profesor Mark Williams (suautor ove knjige), John Teasdale s Cambridgea i Zindel Segal sa sveučilišta u Torontu. Osmislili su ga kako bi pomogli ljudima koji su višekratno doživjeli epizode teške depresije da prevladaju svoju bolest. Klinička ispitivanja pokazuju da je djelotvorna. Klinički je dokazano da upola smanjuje opasnost od povratka depresije u osoba koje su pretrpjele najteže oblike te bolesti. Djelotvorna je barem poput antidepresiva, s time da nema nuspojava. Zapravo, toliko je djelotvorna da je danas među preferiranim postupcima koje preporučuje Nacionalni institut za zdravstvenu i kliničku izvrsnost Velike Britanije i Sjeverne Irske.
Okosnicu tehnike MBCT čini oblik meditacije koji je do-nedavna bio slabo poznat na Zapadu. Meditacija usmjerene svjesnosti tako je jednostavna da njome svi možemo otkriti urođenu radost življenja. Ne samo što je to vrijedno samo po sebi nego može spriječiti da se normalni osjećaji tjeskobe, napetosti i tuge pretvore u dulja razdoblja nezadovoljstva i iscrpljenosti — ili čak veliki depresivni poremećaj, odnosno kliničku depresiju kako je još nazivaju.
Jednominutna meditacija
1. Sjednite uspravno na stolac s ravnim naslonom. Ako možete, malo odmaknite leđa od naslona kako bi glavni oslonac bila upravo vaša kralježnica. Tabani neka vam budu na podu. Zatvorite oči ili oborite pogled.
2. Usmjerite pozornost na vaše udisaje i izdisaje. Budite svjesni različitih osjeta pri svakom udahu i izdahu. Obratite pažnju na disanje bez očekivanja da će se nešto osobito dogoditi. Nema potrebe da ga na bilo koji način mijenjate.
3. Misli bi vam nakon nekog vremena mogle odlutati. Kada to opazite, polako vratite pozornost na disanje i nemojte zbog toga sebi predbacivati spoznaja da su vam misli odlutale te vraćanje pozornosti bez kritiziranja bit su meditacije usmjerene svjesnosti.
4. Um se naposljetku može smiriti poput mirnog jezerca, no ne mora. Čak i ako doživite osjećaj potpunog mira, možda je prolazan. Osjetite li ljutnju ili ozlojeđenost, primijetite da i to može biti prolazno. Što god da se dogodi, samo pustite da bude takvo kakvo jest.
5. Nakon što protekne minuta, otvorite oči i ponovno promotrite sobu.
Tipična meditacija sastoji se od potpunog usredotočavanja na strujanje daha tijelom (vidi prethodni okvir o jednominutnoj meditaciji). Takvo usredotočavanje na svaki udah omogućuje vam da opažate pojavu misli u svojem umu i, malo po malo, prestanete se boriti s njima. Dođete do spoznaje da misli dolaze i odlaze same od sebe — da vi niste isto što i misli. Možete ih promatrati kako se pojavljuju u vašem umu, naizgled niotkuda, i kako potom nestaju, poput mjehurića od sapunice. Doživite duboku spoznaju da su misli i osjećaji (uključujući i one loše) prolazni. Dolaze i odlaze, a vi naposljetku odlučujete hoćete li na njih reagirati ili nećete.
Smisao je usmjerene svjesnosti u opažanju bez osuđivanja, u suosjećanju prema sebi. Kada vam nesreća ili stres vise nad glavom, više ih nećete doživljavati osobno, nego ćete gledati na njih kao na tmurne oblake na nebu i opažati ih kako prolaze mimo vas. U biti, usmjerena svjesnost omogućuje da prepoznate loše obrasce mišljenja prije nego što vas gurnu u negativnu misaonu spiralu. Njome započinje proces kojim ćete konce života ponovno uzeti u svoje ruke.
S vremenom takva svjesnost izazove dugoročne promjene raspoloženja i stupnja sreće i blagostanja. Znanstvena su istraživanja pokazala kako ne samo što sprječava depresivnost nego i povoljno utječe na obrasce mišljenja koji su u temelju tjeskobe, stresa, potištenosti i razdražljivosti pa se lakše rasplinu kada se pojave. Druga su istraživanja pokazala kako oni koji redovito meditiraju rjeđe idu liječniku i kraće leže u bolnicama. Pamćenje im se poboljša, kreativnost poveća, a reakcije ubrzaju (vidi sljedeći okvir o blagodatima meditacija).
Knjigu Meditacije usmjerene svjesnosti pronađite na Bestselleru za samo 107,10kn.
Blagodati meditacije usmjerene svjesnosti
Mnogobrojna psihološka istraživanja pokazuju da su ljudi koji redovito meditiraju u prosjeku sretniji i zadovoljniji. Ti rezultati nisu toliko bitni sami po sebi, koliko imaju iznimnu medicinsku važnost jer su takvi pozitivni osjećaji povezani s duljim i zdravijim životom.
• Tjeskoba, depresivnost i razdražljivost smanjuju se redovitim meditiranjem. Usto, pamćenje je bolje, reakcije postanu brže, a tijelo i um snažniji.
• Redovito meditiranje implicira i kvalitetnije međuljudske odnose koji, pak, one što meditiraju i više ispunjavaju.
• Istraživanja diljem svijeta pokazala su da meditiranje smanjuje glavne pokazatelje kroničnog stresa, među njima i povišeni krvni tlak.
• Meditiranje se pokazalo djelotvornim i pri ublažavanju utjecaja ozbiljnih stanja poput kroničnih bolova i raka, a čak može olakšati odvikavanje od droga i alkohola.
• Istraživanja su, usto, pokazala da meditacija jača imunosni sustav pa pridonosi obrani od prehlade, gripe i drugih bolesti.
Unatoč tim dokazanim koristima, mnogi su ljudi još pomalo sumnjičavi kada čuju riječ »meditacija«. Stoga, prije nego što nastavimo, bilo bi dobro da razotkrijemo neke mitove:
• Meditacija nije religija. Usmjerena svjesnost jednostavno je oblik mentalnog vježbanja. Mnogi ljudi koji meditiraju doista jesu religiozni, no mnogi su i ateisti ili agnostici.
• Ne morate sjediti prekriženih nogu na podu (kao na slikama koje ste možda vidjeli u časopisima ili na televiziji), no ako želite, možete. Većina polaznika naših tečajeva meditira sjedeći na stolcima, no usredotočenu svjesnost možete prakticirati tijekom svake aktivnosti, u autobusu, vlaku ili dok pješačite na posao. Meditirati možete gotovo svugdje.
• Prakticiranje usmjerene svjesnosti ne traži mnogo vremena, no određeno strpljenje i ustrajnost doista su nužni. Mnogi brzo shvate da ih meditacija oslobađa vremenskih pritisaka pa im ostaje više vremena za druge stvari.
• Meditacija nije složena. Ni »uspješna« ili »neuspješna«. Čak i kada se čini teškom, naučite nešto vrijedno o radu svojeg uma i tako ostvarite psihološku korist.
• Neće vam umrtviti um niti vas spriječiti u nastojanjima da ostvarite važne poslovne ili životne ciljeve, a ni zavesti vas da svijet gledate ružičastim naočalama. Smisao meditacije nije u prihvaćanju neprihvatljivog, nego u jasnijem pogledu na svijet kako biste mogli mudrijim i promišljenijim postupcima promijeniti ono što mijenjati treba. Meditacija vam pomaže razviti duboku i suosjećajnu svjesnost koja omogućuje da procjenjujete ciljeve i nađete najbolji put prema ostvarenju svojih najdubljih vrijednosti.
KAKO PRONAĆI MIR U GROZNIČAVOM SVIJETU
Budući da ste nabavili ovu knjigu, vjerojatno ste se mnogo puta zapitali zašto vam spokoj i sreća za kojima žudite tako često promaknu. Zašto je tako velik dio života obilježen grozničavom zaposlenošću, tjeskobom, stresom i iscrpljenošću? I nas su ta pitanja godinama zbunjivala, a mislimo da je znanost napokon na njih odgovorila. Ironično, načela u pozadini tih odgovora bila su znana drevnim kulturama: to su vječne istine.
Naše raspoloženje prirodno raste i opada. Takvi smo stvoreni. No određeni obrasci mišljenja mogu kratkotrajan pad životne energije ili emocionalnog zdravlja pretvoriti u duga razdoblja tje-skobe, stresa, nezadovoljstva i iscrpljenosti. Trenutak tuge, bijesa ili tjeskobe može vam pokvariti raspoloženje i upropastiti cijeli dan — ili mnogo, mnogo dulje razdoblje. Nedavna znanstvena otkrića pokazala su kako te normalne emocionalne mijene mogu izazvati dugotrajnu patnju, akutnu anksioznost, čak i depresiju. No, još važnije, te su spoznaje otkrile i kako možete postati sretniji i pribraniji pokazavši da:
• kada ste pomalo tužni, zabrinuti ili razdražljivi, štetu ne čini vaše raspoloženje nego vaš odgovor na njega
• pokušaji da se oslobodite lošeg raspoloženja ili epizoda jada ili shvatite zašto ste nesretni i što u vezi s tim možete poduzeti — često pogoršaju stanje. Kao da ste zarobljeni u živom pijesku što se jače pokušavate izvući, to dublje tonete.
Čim shvatimo kako um djeluje, postane očito zašto svi s vremena na vrijeme doživljavamo kratka razdoblja tuge, stresa i razdražljivosti.
Kad osjetite da ste pomalo nesretni, posve je prirodno da pokušate mislima naći izlaz iz problema nesreće. Pokušavate ustanoviti zbog čega ste nesretni i onda pronaći rješenje. Pritom možete s lakoćom iskopati kajanja iz prošlosti ili proizvesti buduće brige. To vas dodatno oneraspoloži. Ne prođe dugo prije nego što se počnete osjećati loše jer niste uspjeli smisliti način da se razvedrite. »Unutarnji kritičar«, kojeg svi nosimo u sebi, počne šaputati da ste sami krivi, da ste se trebali jače potruditi, pod svaku cijenu. Ubrzo osjetite da ste izgubili dodir s najdubljim i najmudrijim dijelovima sebe. Izgubite se u naizgled beskrajnom krugu samookrivljavanja i samoosuđivanja, predbacujete si što ne ispunjavate svoje ideale, što niste osoba kakva biste željeli biti.
U takav emocionalni živi pijesak upadamo jer je raspoloženje usko povezano s pamćenjem. Mozak neprestano pretražuje sjećanja ne bi li našao ona koja odgovaraju trenutačnom emocionalnom stanju. Primjerice, osjećate li se ugroženo, um odmah iskopa kada ste se tako osjećali u prošlosti kako biste mogli uočiti sličnosti i smisliti način bijega. To se dogodi u trenutku, a da toga niste ni svjesni. Riječ je o temeljnoj vještini preživljavanja, usavršavanoj milijunima godina evolucije. Nevjerojatno je moćna i gotovo nezaustavljiva.
Isto vrijedi u slučaju da ste nesretni, zabrinuti ili pod stresom. Normalno je da smo s vremena na vrijeme pomalo nesretni, no katkada nekoliko tužnih misli može potaknuti lavinu nesretnih sjećanja, loših osjećaja i oštrih sudova. Ubrzo sate ili čak dane mogu obojiti ružne samokritične misli poput: Što ne valja sa mnom? Život mi je grozan. Što će biti kada shvate koliko sam zapravo beskoristan?
Takve su samooptužbe nevjerojatno snažne pa ih je gotovo nemoguće zaustaviti kada jednom uzmu maha. Jedna misao ili jedan osjećaj izazovu sljedeći, koji izazove sljedeći itd. Uskoro početna misao — ma koliko prolazna bila — pokrene more sličnih tužnih osjećaja, briga i strahova pa se naposljetku zapletete u mrežu vlastita jada.
U određenom smislu, to uopće ne čudi. Kontekst silno utječe na naše pamćenje. Psiholozi su prije nekoliko godina otkrili da su ronioci pod vodom bili skloni zaboraviti popis riječi koje su zapamtili na obali, no mogli su ga se sjetiti poslije, kada su ponovno bili na suhom. Vrijedilo je i obratno. Riječi zapamćene pod vodom lakše su zaboravljali na obali. More i obala bili su snažan kontekst za pamćenje.
Knjigu Meditacije usmjerene svjesnosti pronađite u ponudi na Bestseller.hr-u
Djelovanje istog procesa možete zamijetiti i u slučaju vlastitog uma. Jeste li kada ponovno posjetili omiljeno ljetovalište iz djetinjstva? Uoči odlaska vjerojatno ste ga se sjećali samo kroz maglu. No kada ste tamo stigli, dok ste šetali ulicama i upijali mirise, zvukove i prizore, uspomene su počele navirati. Možda ste osjetili uzbuđenje, čežnju ili čak laganu zaljubljenost. Povratak u taj kontekst potaknuo je mozak da se prisjeti niza sjećanja koja su s njim povezana. No sjećanja ne naviru samo zbog poznatih nam mjesta. Je li vam ikada pjesma pokrenula slijed emocionalno nabijenih sjećanja? Ili pak miris cvijeća ili svježe pečena kruha?
Slično tomu, naše raspoloženje može djelovati kao nutarnji kontekst, moćan poput posjeta starom ljetovalištu ili zvuka omiljene skladbe. Kratak osjećaj tuge, razočaranosti ili zabrinutosti može prizvati uznemirujuća sjećanja, htjeli vi to ili ne. Ubrzo se možete izgubiti u sumornim mislima i neugodnim osjećajima. A često uopće ne znate otkud potječu — samo se pojave, kao grom iz vedra neba. Možete postati zlovoljni, razdražljivi ili tužni, a da zapravo ne znate zašto. I onda se pitate: Zašto sam loše volje?
Zašto sam danas tako tužan i umoran?
Nadiranje nesretnih uspomena, samokritičnih misli i osuđujućih načina mišljenja ne možete spriječiti — no možete spriječiti ono što slijedi. Možete spriječiti da negativna spirala, potkrepljujući samu sebe, pokrene idući ciklus loših misli. Možete zaustaviti tok destruktivnih osjećaja zbog kojih naposljetku možete postati nesretni, tjeskobni, živčani, razdražljivi ili iscrpljeni.
Meditacija usmjerene svjesnosti uči vas prepoznati sjećanja i štetne misli u nastanku. Podsjeća vas da je riječ o sjećanjima. Ona su poput propagande, nisu stvarna. Ona nisu vi. Možete naučiti opažati negativne misli dok nastaju, pustiti ih da se nakratko zadrže, a onda ih jednostavno gledati kako vam nestaju pred očima. A kada se to dogodi, može se zbiti nešto izvanredno: nastalu prazninu ispuni dubok osjećaj sreće i spokoja.
Meditacija usmjerene svjesnosti čini to iskorištavajući drugi mogući odnos naših umova sa svijetom. Većini je nas znana samo analitička strana uma, proces mišljenja, rasuđivanja, planiranja i kopanja po sjećanjima u potrazi za rješenjima. No um je također i svjestan. Osim što razmišljamo o stvarima, mi smo i svjesni činjenice da razmišljamo. I ne trebamo jezik da posreduje između nas i svijeta; možemo ga doživjeti izravno svojim osjetilima. Sposobni smo neposredno doživjeti stvari poput ptičjeg pjeva, mirisa krasnog cvijeća i osmijeha voljene osobe. I znamo srcem kao i glavom. Svjesno iskustvo nije samo mišljenje. Um je veći i obuhvatniji od same misli.
Meditacija stvara veću mentalnu jasnost, omogućuje da svijet gledamo čistom i iskrenom svjesnošću. Ona je mjesto — povoljno motrište — odakle možemo promatrati pojavu svojih misli i osjećaja. Tada prestajemo biti kao napete puške pa ne moramo reagirati čim se nešto dogodi. Naše unutarnje ja — onaj dio nas koji je urođeno miran i sretan — više ne zaglušuje buka uma preopterećenog problemima.
Meditacija usmjerene svjesnosti potiče nas da budemo strpljiviji i suosjećajniji prema sebi te da njegujemo otvorenost i pažljivu ustrajnost. Te nam osobine pomažu osloboditi se utega tjeskobe, stresa i jada podsjećajući nas na znanstvenu spoznaju: dobro je prestati shvaćati tugu i druge neugodnosti kao poteškoće koje va-lja rješavati. Ne trebamo biti nezadovoljni kada »ne uspijemo« s njima izići na kraj. Zapravo, baš je to često najbolji rasplet jer ih uobičajenim načinima rješavanja nerijetko pogoršamo.
Svjesnost se ne suprotstavlja prirodnoj težnji mozga da rješava poteškoće. Ona nam jednostavno daje vrijeme i prostor da izaberemo najbolji način njihova rješavanja. S nekim je poteškoćama najbolje postupati emocionalno — odlučujemo se za rješenje za koje »naslućujemo« da je najbolje. Kroz druge se valja probijati razumom. S mnogima se najbolje izlazi na kraj intuitivno, maštovito. A neke je zasad najbolje pustiti na miru.
Sreća nas čeka
Ova knjiga djeluje na dvjema razinama. Ponajprije temeljni program meditacije usmjerene svjesnosti. Riječ je o nizu jednostavnih, svakodnevnih meditacija koje se mogu izvoditi gotovo svugdje, no vidjet ćete da najviše pomažu kada se izvode u nekom mirnom kutku kod kuće. Neke traju samo tri minute, a neke dvadeset do trideset minuta.
Svjesnost vas, usto, potiče da promijenite neka nesvjesna ustaljena mišljenja i ponašanja koja vas sprječavaju da život živite u potpunosti. Mnoge osuđujuće i samokritične misli nastaju zbog ustaljenih načina mišljenja i djelovanja. Prestanete li s nekim dnevnim rutinama, postupno ćete razbiti neke od tih negativnih obrazaca mišljenja i postati usredotočeniji i svjesniji. Moglo bi vas zapanjiti koliko se sreće i radosti može postići već i sitnim promjenama načina na koji živite. Odvikavanje nije zamršeno. Jednostavno je poput promjene mjesta sjedenja na sastancima, isključivanja televizora ili odlaska na posao drugim putem. Morat ćete, primjerice, posijati sjeme i promatrati kako klija ili nekoliko dana skrbiti o prijateljevu kućnom ljubimcu ili pogledati kakav film u obližnjem kinu. Takve vam jednostavne stvari zajedno s kratkom meditacijom svakog dana život doista mogu učiniti radosnijim i ispunjenijim.
Program možete raditi dugo ili kratko, kako vam odgovara, no najbolje ga je proći u preporučenih osam tjedana. Možete ga prilagođavati, no znajte da može potrajati dok vježbe ne otkriju svoj puni potencijal. Zato se i zovu vježbe. Sve je u ovoj knjizi osmišljeno kako bi vam bilo od pomoći na tom putu. A budete li slijedili put, počet ćete otkrivati mir u grozničavu svijetu.
Želite li odmah početi s programom, predlažemo da otvorite četvrto poglavlje. Zanimaju li vas nove znanstvene spoznaje koje otkrivaju kako se i zašto hvatamo u zamke loših načina mišljenja i ponašanja — i kako vas meditacija usmjerene svjesnosti može izbaviti — pomoći će vam drugo i treće poglavlje. Najtoplije se nadamo da ćete ih pročitati jer će vam dati temeljno razumijevanje toga zašto je usmjerena svjesnost tako moćna. Uvelike će pridonijeti vašem napretku, a dobit ćete i priliku iskušati Čokoladnu meditaciju. No ako ste nestrpljivi, nema ra-zloga da s programom ne počnete odmah, a drugo i treće poglavlje pročitate usput.
Na pratećem CD-u naći ćete osam zapisa s meditacijama. Služit će vam kao vodič kroz program, a glas pripada Miljenku Kokotu. Predlažemo vam da o svakoj meditaciji najprije pročitate odgovarajući tekst u knjizi, a zatim je izvedete prema uputama na CD-u.
Knjigu Meditacije usmjerene svjesnosti pronađite na Bestselleru za samo 107,10kn.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....