- Bio je to sladak, opojan miris čokolade i kakaa koji lebdi u zraku i teško ga je zaboraviti. Fascinirala me i nevjerojatna kreativnost gdje se čokolada kombinira s okusima kao što su chilli ili jagode, pistacchio ili liker. Potom i nevjerojatne skulpture gdje se čokolada preljeva u praline, bombone ili figurice životinja. Bila je to naprosto ljubav na prvu koja je odredila moj životni put - započinje svoju priču Neven Jadreško (42) o tome kako je postao čokolatijer. Zanimanje je to na kojem mu svi zavide.
U Hrvatskoj se nakon završene slastičarske srednje škole može specijalizirati za izradu čokolade, a upravo je taj put prešao Neven kako bi radio ono što toliko voli - i to već 25 godina. Zvuči to kao zanimanje iz snova - svaki dan radiš s čokoladom. Neven kaže kako mu svi njegovi prijatelji i obitelj zavide što je čokolatijer.
No za to treba imati prilično puno vještina, biti i malo znanstvenik, kreirati i neprestano smišljati nove stvari. Upravo to radi već skoro dvije godine u Milenij Choco Svijetu. Osim što je dućan i muzej, Milenij Choco Svijet u sklopu Amadria Park hotela Continental u Opatiji pravi je mali je pogon za proizvodnju čokolada, a najpoznatije su njihove čokoladne praline.
40 vrsta pralina
Hotel Continental slavna je jadranska ljepotica i mjesto gdje se još od 19. stoljeća odlazi na kavu i kolače. I dok su nekada Sacher tortu dopremali za svoje goste iz Beča, danas sve slastice rade sami. Uz to, 2014. godine otvorena je u prizemlju hotela specijalizirana trgovina Milenij Choco Svijet u kojoj se možete pronaći impresivan broj proizvoda od čokolade, koji izrađuju čokolatijer Neven i njegova kolegica Sanja Hrvatin.
- Imamo preko 40 vrsta pralina, one su nam možda i najpoznatiji proizvod. Sve se radi ručno, nema nikakve industrije. Kakao dolazi s Madagaskara, a kod nas je sve bez aditiva, nema konzervansa i glutena. Jedna od naših najpoznatijih pralina je Opatijska dama koja u sebi krije okus marelice. Tu je još i Kruna - od kave i tamne čokolade, bijeli i tamni Ferrero, čokoladne praline s jagodom, mliječnom čokoladom… Neprestano smišljamo nove okuse i u tome i jest čar ovoga posla, poželjno je pustiti mašti na volju - objašnjava Neven, koji baš u tom dijelu najviše uživa.
Njegov dan započinje u sedam ujutro kad dolazi na posao. Toliki je zaljubljenik u ono što radi da mu nije teško putovati svaki dan iz 70 kilometara udaljenog Mrkoplja na posao i natrag. Odmah kad dođe, pale se mašine za topljenje čokolade. Potom se čeka da se čokolada spusti na radnu temperaturu od 27, 28 stupnja Celzijusa, jer tad je najbolja za oblikovanje.
Male skulpture
Kroz njegove i Sanjine ruke ponekad prođe i po tisuću pralina dnevno. Od kojih svaka zahtijeva detaljan, gotovo filigranski rad. Čokoladu izlijevaju i u razne skulpturice, poput mački ili pandi, a na sve treba staviti dekoraciju i zapakirati. Neven kaže kako mu ništa nije teško u poslu, ali ima stvari koje su jako "pipave".
- Prilično je zahtjevno izrađivati razne skulpture od čokolade u oblicima životinja, jer to iziskuje najviše vremena. Ruka mora biti potpuno mirna i sigurna, a sve se izrađuje polako i ručno - priča čokolatijer. Na pitanje koliko je sretan što svaki dan može jesti čokoladu, odgovara da te ta želja ipak mine nakon nekog vremena.
- Bijela čokolada mi je najdraža, osobito kad sam bio mlađi. Danas mi više paše tamna čokolada, ona sa 78 posto udjela kakaa. No, znate kako je kad radite s nečim - niste toga više toliko željni, iako mi svi govore koliko bi htjeli biti na mom mjestu i raditi čokolade - smije se on.
Selo od čokolade
- Svako malo kreiramo nešto novo, najbitnije je biti kreativan. Nešto radimo onako "iz glave", ali idemo i na sajmove čokolade, kao što su onaj u Riminiju ili Mariboru. Od čokolade se stvarno mogu napraviti čuda - kaže Neven i dodaje kako kod kuće ipak ne pravi ništa od čokolade, iako ga svi mole da radi neke slastice.
U Milenij Choco svijetu redovito se održavaju degustacije čokolade, gdje se pogađa koja pralina ima koji okus, a ponosni su i na svoju anti stres terapiju. Ne, ne radi se samo o uživanju u čokoladi, već posjetitelji dobiju čekić i razbijaju ogromne table čokolade, sve dok je ne polome - te je kasnije naravno pojedu.
- Ljudi možda najviše vole čokoladu s lješnjakom i pistacijom, ali i našu poznatu čokoladu s chillijem koja je malo jačeg okusa. Osmislili smo i posebnu kremu, sličnu nutelli, od bijele, mliječne i tamne čokolade - otkriva i kaže kako je posebno ponosan na svoju kreaciju tešku stotinu kilograma - Božićno selo. Osim toga, napravio je i kuću po uzoru na priču o Ivici i Marici i to od tamne i bijele čokolade. Selo se nije pojelo, nego stoji u muzeju koji je dio Choco Worlda. Nevenova je velika želja za Dane čokolade, koji se u Opatiji održavaju u studenom, napraviti ogromnog Djeda Božičnjaka. Bit će izrađen od bijele i tamne čokolade, u visini od oko metar i 80, a težit će preko stotinu kilograma. Izrada će biti dugotrajna - između 15 i 20 dana. Jer pravljenje čokolade zaista jest umjetnost.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s Amadria Parkom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....