Među više od tisuću učenika Osnovne škole Brestje ne biste ga uočili. On je jednostavan, nasmijan, ali pomalo povučen. Ne mari previše za odjeću ni frizuru, u ruci nosi knjige i bilježnice za nastavu koja ga čeka. Prosječan dan izgleda mu gotovo kao i svakog njegova vršnjaka - budi se, ide u školu, piše zadaću, druži se s prijateljima na igralištu, gleda serije i "visi" na internetu.
Samo što njegovo vrijeme na internetu ne znači bezglavo skrolanje po Instagramu, Tik Toku ili svim onim drugim aplikacijama koje kradu vrijeme njegovim vršnjacima. Jakov Barišić, 12-godišnjak iz Brestja, svoje slobodno vrijeme troši na programiranje, proučavanje videa kompliciranih procesa poput elektrolize, koje onda sam pokušava napraviti, i igranje s Arduionom, platformom za kreiranje elektroničkih projekata.
- Pa, evo sada sam krenuo u sedmi razred i dobio fiziku i kemiju kao predmete. Učimo neke stvari koje sam ja već vidio na internetu i sam pokušao napraviti. Sviđaju mi se, iako su mi informatika i tehnički i dalje broj jedan. S druge strane, povijest mi nije previše draga - priča Jakov, koji je bez formalnog obrazovanja iz fizike i kemije napravio projekt "Vodik kao raketno gorivo", koji je ove godine nagrađen zlatnom medaljom na izložbi inovacija mladih Inova.
Projekt je nastao nakon što je pogledao nekoliko videa elektrolize, shvatio kako bi dobar dio mogao i on sam napraviti, u manjoj mjeri. Od očeva prijatelja koji se bavi graditeljstvom posudio je velike aluminijske ploče, malo, kako sam kaže, eksperimentirao, i uz pomoć električne struje vodu razložio na kisik i zapaljivi vodik koji se onda može koristiti kao raketno gorivo. Iako se vodik već koristi kao raketno gorivo u NASA-i, Jakov je cijeli proces prilagodio znatno manjim količinama i napravio sve potpuno samostalno.
Sve to zvuči prilično jednostavno dok izlazi iz njegovih usta, što i ne čudi jer iza njega su još i prvo mjesto na županijskom natjecanju te plasman na državnu razinu iz tehničke kulture, kao i zapaženi nastupi na županijskim natjecanjima iz matematike i informatike. No, Jakov ne voli previše govoriti o svojim uspjesima. Skroman je i nije jedan od onih koji će to odmah stavljati u prvi plan. Više se raspriča kada na red dođe njegov životni uzor.
- Moj brat Luka ima 22 godine i naučio me većinu onoga što znam i radim. On je student Fakulteta elektrotehnike i računarstva, a već i radi na održavanju računalnih sustava jedne velike firme. Često zajedno programiramo, raspravljamo o tome što bi se i kako moglo napraviti i radimo nacrte. S mamom i tatom ne mogu razgovarati o tome, oni rade u Pošti - smije se Jakov.
Njegov brat Luka Barišić jedan je od najzapaženijih učenika OŠ Brestje, rado ga se sjećaju i školska knjižničarka i profesorica politehnike Ksenija Dutković, jer je bio genijalan i u čitanju i stvaranju. Može se reći da su očekivanja od Jakova odmah u startu bila visoka, a on ih je i nadmašio.
- Već u petom razredu vidjela sam da je Jakov pravi talent i da već i sam radi na projektima u svoje slobodno vrijeme. Kreativnost i marljivost potvrdio je izradom "Ličke kuće". Kako kod djece potičemo timski rad i kako je realizacija ideje bila jako zahtjevna, u izradu inovacije uključili smo i Jakovljeva prijatelja iz razreda, Jana Hlušičku. Pripremili smo maketu tradicionalne ličke kuće u koju smo implementirali hologram te osvojili srebro na Inovi 2018. To je bilo zahtjevno iz nekoliko razloga - trebali smo proučiti konstruktivne elemente i materijale tradicionalne gradnje, naučiti sve o izradi holograma i refleksiji svjetlosti kroz akrilno staklo te naučiti raditi u sasvim nepoznatom programu za vizualne efekte, pokretnu grafiku i tipografiju. Hologramom smo željeli upoznati korisnike s prirodnim bogatstvima, razvijenom poljoprivredom i stočarstvom te znamenitim osobama koje potječu iz Like. Tako smo u jednom radu povezali puno predmeta: tehničku kulturu, prirodu, povijest, geografiju i informatiku - objašnjava nam profesorica Ksenija Datković.
U slobodno vrijeme, za koje me uvjerava da ga ima sasvim dovoljno, druži se s prijateljima na igralištu, čita rasprave na Redditu i gleda omiljene serije - "Prijatelje" i "Teoriju velikog praska". Društvene mreže ga ne fasciniraju.
- Nemam ni Facebook ni Instagram, s prijateljima se čujem preko WhatsAppa. Ali zato bez YouTubea ne bih mogao živjeti. Ondje sam naučio kako koristiti Arduino, koji mi je brat Luka poklonio za 12. rođendan, a na njemu sam u početku radio jednostavne operacije poput paljenja i gašenja malih LED svjetala, a kasnije s kompliciranijim projektima poput kontroliranja brzine i smjera motora. Profesorica me uputila na natjecanje u programiranju Arduina, gdje sam osam sati radio na automatiziranoj hranilici za mačke, što je bilo stvarno zabavno - prepričava mladi genijalac.
Inače, Arduino se može kupiti već od 120 kuna, a profesorica Dutković upravo takav poklon preporučuje svim roditeljima osnovnoškolaca.
Jakov, baš kao i njegov brat, planira se upisati u MIOC i nakon toga na FER. Nada se da će jednog dana živjeti od onoga što najviše voli - programiranja, modeliranja i stvaranja inovacija.
Prilog je napravljen u produkciji Native Ad Studija Hanza Medije i Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta u skladu s najvišim profesionalnim standardima Jutarnjeg lista
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....