
U prošloj godini Hrvatsku je posjetilo 21,3 milijuna turista koji su ostvarili 108,7 milijuna noćenja, što je porast od četiri, odnosno jedan posto u odnosu na 2023. godinu. To je pratio i rast prihoda od stranih turista, fiskaliziranih računa u turizmu i ugostiteljstvu te putničkog prometa, izvijestilo je Ministarstvo turizma i sporta (MINTS).
Iako službene statistike pokazuju blagi rast, postoje jako velika odstupanja uspješnosti sezone u različitim regijama i gradovima, a prošlogodišnja turistička sezona nije ispunila očekivanja ugostitelja, govori nam Filip Verbanac, direktor Odjela za jaka alkoholna pića, kavu i ugostiteljstvo u Coca-Coli HBC Adria.
- Gosti su došli u Hrvatsku, ali su trošili manje i posjećivali ugostiteljske objekte rjeđe u odnosu na godine prije. Prva ključna lekcija iz prošle godine koja će utjecati na sezonu 2025. je činjenica da su potrošači promijenili ponašanja u odnosu na godine prije. Nakon pandemije COVID-a oni su nadoknađivali propuštena iskustva, ali od prošle godine vidimo preokret koji je potaknut osjećajem nesigurnosti oko trendova EU i svjetske ekonomije. Rezultat toga je manja potrošnja u odnosu na godine prije, kao i veća osjetljivost oko vrijednosti koju potrošač dobije za potrošeni novac – kaže Verbanac.
Ističe kako smatra da se ovaj trend neće mijenjati ni u 2025. godini. Stoga drži da treba promijeniti kako uopće mjerimo uspješnost naše turističke sezone.
- Ključni pokazatelj uspješnosti sezone od prošle godine nije broj dolazaka ili noćenja, već koliko gosti troše u sezoni – smatra Verbanac.
Želja za posebnim iskustvima
Hrvatska je tu u prilično izazovnoj situaciji.
- Inflacija je zahvatila sve u lancu i dovela do percepcije Hrvatske kao neopravdano skupe destinacije. Očekujemo kako ove godine cijene neće rasti kao godinama prije, a na percepciji destinacije ćemo trebati dugoročno raditi – kaže Verbanac.
Osim potrošačkih, kod turista se mijenjaju i navike konzumacije. Po pitanju jakih alkoholnih pića trend ide u dva smjera.
- Jedan je želja konzumenata za posebnim iskustvom prilikom posjeta ugostiteljskim objektima. To se reflektira na povratak rasta super premium kategorija. Drugi je nastavak rasta trenda pića s nižim udjelom alkohola – priča, dodajući da je kod kave pak lako uočljiv sezonski trend, odnosno rast konzumacije hladnih napitaka.
Potrošači su danas, kako je i spomenuto, vrlo promišljeni i umjereni, što se reflektira na trendove u cijelom HoReCa sektoru.
- Potrošači pridaju puno više pažnje količini i kvaliteti hrane, kao i količini alkohola koje unose tijekom dana, a jednako tako paze i u kojem razdoblju dana ih konzumiraju. Zbog navedenog trenda vidimo rast restoranske ponude koja ide u smjeru manjih porcija ili tapas koncepta te rast ponude doručka. Kod alkoholnih pića pak sve češće vidimo mixeve koji imaju relativno niži udio alkohola te se miješaju s pićima koja imaju manji udio šećera ili su bez šećera – ističe.
Gost danas traži puno više nego što je bio slučaj prije deset ili dvadeset godina.
- Potrošači su spremni platiti jedinstvena iskustva te njih i očekuju prilikom odlaska u ugostiteljske objekte. U ovom slučaju pričamo o autohtonoj ili personaliziranoj ponudi hrane i pića kada su u pitanju restorani ili koktel barovi te glazbeno-scenskom zabavom kada su u pitanju noćni klubovi – kaže Verbanac.
Brojni uspjesi, ali i izazovi
Priča kako je pozitivan oko budućnosti ugostiteljstva u Hrvatskoj. Smatra da je vidljiv kontinuiran rast kvalitete, što potvrđuju i brojna međunarodna priznanja poput Michelinovog vodiča ili 50 Best Discovery liste za barove. S druge strane, glavna prilika i izazov su nastavak fokusa na kvalitetu ponude i usluge prema gostima, a jedan od problema vezanih za to je i nedostatak (kvalitetne) radne snage u ugostiteljstvu. Kako bi i sami doprinijeli osnaživanju sektora, Coca-Cola HBC Adria i ove će godine odati priznanje i nagraditi istaknute talente koji rade u ugostiteljskom sektoru. Od 26. do 28. ožujka u Laubi će se održati deveta Raise the Bar konferencija, a u sklopu nje odvit će se i drugo po redu natjecanje za barmene te prvo natjecanje za bariste.
- Od početka projekta Raise the Bar komuniciramo mladim ljudima kako je ugostiteljstvo poziv koji može biti i karijera. Ključno je da svi dionici šalju istu poruku s posebnim fokusom na učenike završnih razreda osnovne škole kao i njihove roditelje. Dodatno, trebamo osigurati da srednje ugostiteljske škole budu što bolje povezane s relevantnim ugostiteljima u svojim sredinama – ističe Verbanac.
Daje nam i detalje o nadolazećem izdanju konferencije. Kaže da je, kao i svake godine do sada, cilj konferencije da svi sudionici imaju priliku slušati o trenutno najrelevantnijim temama u industriji.
- Drago mi je što ćemo ugostiti Danila Nevskog, koji je druga najutjecajnija osoba industrije prema Bar World 100, zatim Iaina McPhersona, nositelja prestižne nagrade Altos Bartender‘s Bartender prema The 50 Best Bars, te Davida Žefrana iz slovenskog restorana Milka koji je vlasnik dvije Michelinove zvjezdice. Kroz svoja će izlaganja pokriti širok raspon tema vezanih uz rad u ugostiteljskom sektoru, od mogućih smjerova razvijanja vlastite karijere čega će se dotaknuti Danil, preko razgovora o promjeni radnog okruženja u ugostiteljstvu o čemu će nam više reći David, pa do razvoja novih barskih tehnika o čemu će nam više reći Iain koji je upravo po tome i poznat – najavljuje Verbanac.
Pitamo ga i o proširenju ovogodišnje konferencije Raise the Bar, natjecanju za bariste.
- Prilikom odluke o organiziranju bilo kojeg natjecanja, ključno nam je osigurati da se ono izvede na izrazito visokoj profesionalnoj razini te da osiguramo relevantan stručni žiri. Nakon što smo prošle godine sve navedeno uspjeli osigurati za barmene te dobili najrelevantnije natjecanje u regiji, sretni smo što smo od ove godine uspjeli pripremiti isto i za bariste. Jako se veselimo što ćemo na ovaj način uz konferenciju osigurati i dva dana u kojem ključni ljudi iz industrije imaju priliku pokazati svoje vještine – kaže.
Uskoro još jedan program
Priča kako je glavni cilj projekta osigurati mladim ljudima priliku da steknu relevantno znanje, a ugostiteljima kadar koji će im pomoći da podignu kvalitetu ponude.
- Ponosni smo što danas u svim relevantnim koktel barovima i restoranima rade naši bivši polaznici, a od prošle godine prvi put imamo situaciju da je bivši dobitnik Raise the Bar stipendije dobio i Michelinovu zvjezdicu (Tibor Valinčić, chef Dubravkinog puta op.a). Doživjeti da se svrha zbog koje smo započeli projekt prije šest godina ostvaruje čini nas izuzetno ponosnima – ističe, dodajući da zadovoljstvo ne skrivaju ni sami polaznici, koji po kraju edukacije dobiju anonimne ankete.
- Cilj tih anketa je da nam polaznici podijele što treba zadržati u projektu, a što treba promijeniti. Povratne informacije svake generacije se uzimaju u obzir prilikom pripreme programa za generaciju koja slijedi, osiguravajući na taj način da se program kontinuirano prilagođava potrebama polaznika te da ostane na visokoj razini kvalitete – kaže.
Raise the Bar je projekt koji konstantno radi na svojoj kvaliteti, pa tako već sada najavljuju i velike stvari za iduću godinu.
- Nakon više godina rasprave i pripreme, zaključili smo da je došlo vrijeme za novi program koji će imati za cilj razviti poslovne vještine kao i specijalizaciju u segmentu ugostiteljstva koji polaznike zanima. Više detalja o novom programu ćemo podijeliti na konferenciji – najavio je Verbanac.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i Coca-Cole HBC Adria.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....