Savršeni mir

Na samo sat od Zagreba nalazi se mjesto susreta duše prirode i srca tradicije, skoknite tamo dok još nije zahladilo

Čim zakoračite u ovaj kraj, oduševit će vas njegova nestvarno lijepa priroda, mir i spokoj kojima obiluje
 HTZ

U buci suvremenog života, u svijetu gdje su trendovi postali putokaz, a daleke destinacije mamac za istraživače, često zaboravljamo da ljepota može biti odmah iza ugla. Gorski kotar nudi upravo to - povratak iskonskoj prirodi i povratak sebi uz uživanje svim osjetilima. Putovanje ovdje nije samo fizičko, ono je i unutarnje, povratak onim davno zaboravljenim dijelovima nas koji se bude u susretu s prirodom i tradicijom. Na ovim stazama, ispod borova i iznad maglovitih jezera, ponovno otkrivamo tko smo i koliko je bogatstvo koje nas okružuje. U Gorskom kotaru, tom magičnom prostoru netaknute ljepote i iskonskih osjećaja, lako je pronaći izgubljeni identitet.

U središtu Gorskog kotara, gdje priroda pjeva svojim tišim, ali ne manje dojmljivim tonovima, jesen donosi posebnu čaroliju koja budi osjetila i dušu. U ovom dijelu Hrvatske, baš u ovom periodu, priroda se prelijeva u raskošnim bojama zlatne, narančaste i crvene, a zrak nosi onaj prepoznatljiv miris vlažne zemlje i lišća.

Coprnice, risovi i patuljci

Tamo možete otkriti krajolike kao iz bajke - guste, zlatne šume, skrivena jezera koja zrcale nebo i planinske vrhove prekrivene maglom, gdje se čini kao da vrijeme stoji. Gorski kotar nas na svakom koraku vodi kroz svoja čarobna prostranstva, pozivajući nas da usporimo, duboko udahnemo i osjetimo miris jeseni u zraku, jer upravo nas mirisi najviše podsjećaju na neke lijepe uspomene. Osim toga je udaljen samo sat vremena od metropole pa se lako u njega zaputiti. Šetnja šumama oko Fužina ili bicikliranje Goranskom biciklističkom transverzalom otvara vrata u svijet gdje zrak miriše na borovinu, a tihi zvukovi divljine bude iskonski osjećaj slobode. Uronjeni u boje i zvukove prirode, ovdje shvaćamo da je ponekad dovoljan samo jedan pogled na smirujući pejzaž da se ponovno osjećamo mirno i bez stresa.

image
HTZ

U Nacionalnom parku Risnjak možete tako doživjeti svu prirodnu raskoš Gorskog kotara. Jedinstven po svojim prirodnim ljepotama, bioraznolikosti i položaju, Risnjak iz godine u godinu privlači brojne ljubitelje prirode. Ovaj gorski masiv ime je dobio po risu, svom najpopularnijem stanovniku i jedno je od rijetkih mjesta u Europi na kojem ga još uvijek možete vidjeti u njegovom prirodnom staništu. Tamo se nalazi i izvor rijeke Kupe, jedno od najdubljih hrvatskih vrela. Na nadmorskoj visini od 321 metra voda je oblikovala jezero zeleno-plave boje koje očarava ljepotom. Zbog bogatstva flore i faune, gornji tok rijeke Kupe je prozvan Čudesnom dolinom leptira.

image
HTZ

U Gorskom kotaru se smjestilo i Lokvarsko jezero u idiličnom okruženju šuma i planina. Ovo jezero predstavlja iznimnu turističku atrakciju i omiljeno mjesto rekreativaca te onih koji se žele opuštati uz pogled na zelenilo prirode. Jezero okružuje staza duga čak 17,5 kilometara, stoga će šetnja njome trajati čak oko pet sati.

Fužine su, uz Delnice, možda i prva asocijacija na Gorski kotar, jer ovo slikovito mjesto nudi šarmantne drvene kućice, tradicionalnu arhitekturu i obilje prirodnih ljepota. Ovdje možete istražiti mnoštvo pješačkih i biciklističkih staza, a ima i tri jezera - Bajer, Lepenicu i Potkoš.

Kampanja "Posjeti me", koju možete pratiti na društvenim mrežama i stranicama Hrvatske turističke zajednice, savršeno prenosi doživljaje Hrvatske kroz šest epizoda, koje vas vode na emotivno putovanje kroz neke od najljepših i često zaboravljenih krajeva Hrvatske. Mirisi, zvukovi i onaj osjećaj koji možete osjetiti samo kada dođete u neki kraj stvorit će nezaboravna sjećanja.

Kroz zvučne i vizualne prikaze tradicionalnih običaja i svakodnevnog života posjetiteljima se prenosi autentična atmosfera destinacije, potičući sva osjetila i stvarajući nezaboravno iskustvo.

Gorski kotar je uz Dugi otok, Šibenik sa njegovim zaleđem i Slavoniju, kraj koji zaista valja posjetiti i otkriti sve njegove prirodne ljepote koje će svakoga ostaviti bez daha.

Nestvarno lijepa priroda u sebi krije brojne legende i priče poput onih iz Lokvarskog kraja, sa gordog i u nebo uprtog Risnjaka, mističnog Golubinjaka sa svojim trideset metara visokim jelama i neobičnim pećinama te tajnovitom spiljom Lokvarkom, koja je druga po veličini u Hrvatskoj. Ovdje u škrapama žive i patuljci, stoga ako uočite male svjetleće lampice među stijenama - to mora da su oni.

Tu je i Pancikul, polučovjek-polujarac s velikim rogovima i ako vas uhvati neodoljiva želja da pod okriljem noći susjedu s tavana ukradete meso - razmislite dva puta - jer će vas Pancikul uhvatiti. Prije nastajanja Lokvarskog jezera tu je bio i vodenjak koji bi potapao dijete ako bi se previše približilo vodi. Usnuli div, planina Klek, također ima svoju legendu, jer se na njemu navodno tijekom olujnih noći skupljaju vještice ili - coprnice.

Legenda iz Gorskog kotara kaže i da je goranski div Petar Klepac, rođen u selu Mali Lug u siromašnoj obitelji, snagu dobio od vila koje je na Svetoj gori jednom zaštitio od sunca i tako postao simbol Čabra.

image

Delnice

HTZ

Za ljubitelje adrenalina i gastronomije

No nije Gorski kotar nije samo mjesto tihe introspekcije i mističnih legendi, to je i prostor za avanturiste. Adrenalin kroz cijelu godinu prati svaki vaš korak, bilo da jašete konje u blizini Fužina, skijate na padinama zimi ili ljeti iskušavate Tubing stazu - tobogan za ljetno sanjkanje. Tu su i planinarenje kroz Samarske i Bijele stijene, prolazak Mrkopaljskim planinarskim putem, bicikliranje kroz nebrojene staze. Oni najhrabriji mogu se uputiti na kanjoning kroz Vražji prolaz gdje kristalno čista voda stvara duboke kanjone, a strme litice pružaju nezaboravan doživljaj.

Jesen u Gorskom kotaru poziva i na gastro istraživanje. Taj je kraj poznat po obilju gljiva, a najcjenjenije su smrčak ili marohlin, vrganj, rujnice, sunčanice, lisičice i brojne druge. Spremaju se kao glavno jelo ili prilog uz meso. Upravo je divljač jedna od neprepoznatljivijih gastronomskih delicija ovog kraja. Na trpezi se kao predjelo često može pronaći medvjeđi, veprov ili jelenji pršut, što uz domaći kruh i sir škripavac čini pravu deliciju. Glavno jelo uglavnom se sastoji od gulaša od divljači s lovačkim njokima od kruha, palentom ili krumpirovim njokima. Divljač se spravlja i na druge načine, poput veprića pod pekom, a kao prilog ili začin neizostavni su šumski plodovi poput brusnica ili sušenih šljiva.

image
HTZ

Bogatstvo voda, čistih i bistrih potoka, rijeka i jezera, razlog je što goranska trpeza nudi različite vrste riba od kojih je najcjenjenija pastrva, pohani žablji kraci također su jedno od posebnih jela. Mogu se poslužiti i pirjani u kombinaciji s puževima i gljivama. Goranska kuhinja se isto tako ne može zamisliti bez krumpira i kiselog kupusa. Nekad glavno jelo, a danas prilog, kupus je dodatak uz razna mesna jela, posebice domaće kobasice češnjovke ili krvavice. Svaki obrok prati i dobra kapljica, a pravi je specijalitet ovdje brinjevac - rakija od brinje ili borovice.

Zato kada poželite malo zastati, udahnuti čist planinski zrak, okusiti zvukove tišine koja liječi i fenomenalne delicije, te uživati svim osjetilima - Gorski kotar se nameće kao idealan izbor. Jer možda odgovor u bijegu od stresa i ubrzanog ritma leži upravo ovdje - u jednostavnosti života ovog divnog kraja.

image
HTZ

Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i Hrvatske turističke zajednice.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. prosinac 2024 13:55