Vrijedna znanja s radionice

Održali smo prvu radionicu o financijskoj pismenosti: Vaš kućni budžet trebao bi biti poput zrcala

Kućni budžet je, objašanjava mentorica Princi Grgat, temelj po kojem donosimo sve svoje financijske odluke

Radionica kampanje Know Your Money u organizaciji Raiffeisen mirovinskih fondova i Hanza Medije

 Boris Kovačev/Cropix

Financijska pismenost posljednjih je godina postala jedno od najbitnijih pitanja među financijskim institucijama i javnosti u svijetu, a Hrvatska nije iznimka. Ako smo financijski pismeni, možemo lakše donositi utemeljene odluke o financijskim proizvodima i uslugama te voditi osobne i kućne budžete u skladu sa svojim potrebama. Samim time, veća financijska pismenost omogućuje nam da smo osvješteniji o različitim rizicima i mogućnostima prilikom donošenja važnih odluka, ne samo za nas same, već i za našu obitelj.

Stoga Raiffeisen mirovinski fondovi i Hanza Media drugu godinu zaredom provode projekt "Upoznaj svoj novac – Know Your Money". U sklopu ovogodišnjeg projekta već smo obradili niz važnih tema, a sada smo u drugoj fazi, u koju su uključeni i naši čitatelji željni financijskog znanja.

image

Matej Jurčić

Boris Kovačev/Cropix

Devet kandidata koji su odabrani od 176 prijavljenih sudjelovat će u velikom nagradnom kvizu kojemu prethode tri radionice, u sklopu kojih će kandidati uživo slušati o upravljanju novcem. Radionice održava Danijela Princi Grgat, predsjednica Hrvatskog instituta za financijsku edukaciju i osnivačica Princi Consultinga, financijska stručnjakinja s kojom smo nedavno razgovarali. Upravo je održana prva radionica na temu upravljanja osobnim financijama odnosno kućnim budžetom, s koje vam u nastavku donosimo dio najvažnijih lekcija koje je Princi Grgat prenijela našim kandidatima; a jedna od njih je i Bruna Gamulin, koja nam je uoči radionice rekla:

- Smatram se baš velikim laikom, upravo sam se zbog toga i prijavila. Najprije da sebi pomognem i da naučim nešto o ulaganju u mirovinske fondove, s obzirom na to da očekujem da do trenutka kada ja budem išla u mirovinu, mirovine koje će nam država davati neće baš biti dovoljne za preživljavanje.

image

Bruna Gamulin

Tomislav Krišto/Cropix

Sve kreće od kućnog budžeta

Nakon što su se naši kandidati prvi put upoznali i međusobno i s mentoricom Princi Grgat, doznajemo da se kreće s edukacijama o kućnom budžetu jer je to temelj po kojem donosimo sve svoje financijske odluke. Princi Grgat ističe kako ljudi imaju prirodnu potrebu imanja kontrole nad svojim životom, a kada govorimo o financijama i upravljanju kućnim budžetom, kontrolu možemo preuzeti postavljanjem jasnih ciljeva.

-Bitno je definirati što želimo i onda to napisati. Ako uspijemo stvoriti fond za izvanredne troškove, smanjuje nam se neizvjesnost s obzirom na to da znamo da imamo nekakvu likvidnost. Vrlo je važno da štednja postane automatska, a za to je potrebna promjena u razmišljanju. Čim neki novac imamo, trebamo razmišljati na način da moramo prvo „platiti sebe“ odnosno staviti neki novac na štednju, a onda plaćati režije, pa da ostatak novca bude namijenjen troškovima života. Ako idemo obrnutim smjerom, u pravilu nam za štednju ne ostane ništa – tumači Princi Grgat, koja dodaje da je kod vođenja kućnog budžeta, kako bismo znali što se na kraju događa s našim novcem, najvažnije praćenje troškova.

Također je bitno imati realna očekivanja. Ako si postavimo nerealna očekivanja, na kraju ćemo ostati razočarani i pomisliti kako smo neuspješni. Treba paziti da ciljevi budu realni, da se pomalo pomičemo i da su oni nešto s čime se možemo nositi – tako nećemo izgubiti motivaciju. No, jednako je bitno ne postaviti kriterije prenisko, jer tako nećemo puno postići. Princi Grgat poručuje da bi kućni budžet trebao biti poput zrcala za koje možemo reći „E, to sam ja“.

image

Radionica kampanje Know Your Money u organizaciji Raiffeisen mirovinskih fondova i Hanza Medije

Boris Kovačev/Cropix

Iznimno važan faktor kod upravljanja kućnim budžetom nam je i motivacija, jer ako nemamo motivacije, dolazimo do toga da više ne želimo štedjeti.

-Moramo zadržati motivaciju i moramo se pozabaviti svojim financijama. Potrebno je vidjeti što možemo učiniti na temelju onoga što imamo. Prilagodba je potrebna ako nam se promijeni financijska pozicija, poput smanjenja primanja ili kada se promijene životne okolnosti – dodaje Princi Grgat.


Sponzorirani sadržaj nastao je u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i Raiffeisen mirovinskih fondova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 17:10