Bez iznenađenja

Polovica hrvatskih građana ne može podmiriti neočekivane troškove, no jedan potez mijenja sve!

Uzrok takvih troškova nerijetko je zdravlje, a Hrvati najčešće idu na bolovanje radi mišićnih i prijelomnih ozlijeda
 Cropix

Svaki drugi građanin Republike Hrvatske ne može podmiriti neočekivani izdatak. Potvrdilo je to istraživanje Eurostata o dohotku kućanstva u članicama Europske unije. Hrvatska se nalazi na vrhu Europske unije prema udjelu stanovništva koji nema dostatne prihode za podmirenje neočekivanih troškova života. Taj udio kod nas iznosi čak 52 posto, dok je postotak na razini EU 32 posto.

S neočekivanim troškovima života od većih članica EU najbolje se nose stanovnici Švedske i Austrije, dok su najbolje po pitanju podmirivanja izvanrednih troškova života - Latvija, Grčka i Cipar, gdje se spomenuti udio kreće oko 47 posto. Eurostat je, još i k tome, potvrdio da se najteže s neočekivanim izdacima nose samohrani roditelji, kao i četveročlane obitelji.

Izvanredni troškovi mogu stvoriti izazove u budžetiranju i zahtijevati brze i razumne financijske odluke, što nije uvijek jednostavno. Hrvatski građani samo na troškove prehrane izdvajaju 40 posto svojih prihoda, dok stanovnici bogatijih zemalja izdvajaju samo deset posto jer su im plaće otprilike tri puta veće.

Planiranje proračuna

Zbog svega toga, Hrvatima može biti prilično teško podmirivati neplanirane životne troškove.

image
Shutterstock

Zdravlje nam često može biti uzrok neplaniranih izdataka. Najčešći razlozi zbog kojih su Hrvati na bolovanju su obično mišićne i prijelomne bolesti te različite ozljede. Ukupna stopa bolovanja u 2023. iznosila je 3,68, a zaposlenici su bili privremeno nesposobni za rad ukupno 19,81 milijun dana. Drugim riječima, svaki radnik u Hrvatskoj u prošloj je godini prosječno bio oko 11 dana na bolovanju. No, odlazak na bolovanje se nepovoljno održava na budžet, a liječenje nerijetko košta.

Jedan tretman – 50 eura

S obzirom na vrstu ozlijeda koje najčešće brinu Hrvate, lako je zaključiti da one, osim samog oporavka, zahtijevaju i dodatnu brigu, odnosno terapiju. Recimo da vam se dogodi da osjećate bol i nelagodu u leđima te vam je preporučena fizikalna terapija kako biste se nosili s tim problemom. Ova vrsta tretmana može povećati i pokretljivost određenog dijela tijela te jačati i stabilizirati mišiće, čime se povećava fleksibilnost i sposobnost tijela za (ponovno) obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Ipak, ono što može biti problematično je to što jedan tretman fizikalne terapije obično košta oko 50 eura. No to vjerojatno ne bi bio jedini trošak: u primarnoj zdravstvenoj zaštiti sudjelovanje od 1,33 eura plaća se kod svakog posjeta ordinacijama izabranog liječnika obiteljske medicine, ginekologije i dentalne medicine. Sudjelovanje u troškovima u iznosu od 1,33 eura plaća se i za izdavanje lijeka po svakom receptu u ljekarni, a, ukoliko osiguranik koristi lijek s Dopunske liste lijekova, najveća doplata za lijekove može iznositi više od 132,72 eura po samo jednom pakiranju lijeka.

image
Shutterstock

Jedan od najboljih načina za zaštititi se od ovakvih troškova u slučaju bolesti ili drugih zdravstvenih stanja koja iziskuju terapiju je ugovaranje police u Wiener osiguranju, što možete brzo i jednostavno napraviti online. Wiener dopunsko zdravstveno osiguranje pokriva sva sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja u punom iznosu bez ograničenja, a ako se tako ugovori pokriva i doplatu za lijekove s Dopunske liste lijekova. Cijene paketa kreću se već od sedam eura mjesečno, a u njima su bez limita pokrivena sva sudjelovanja. Klijenti koji se odluče na jednokratno plaćanje dobivaju pet posto popusta, kao i oni koji odaberu digitalni način komunikacije kao primarni.

Gratis ponuda

Do 29. studenog vrijedi i još jedna akcija – uz ugovorenu policu dopunskog, dobivate i gratis Mini dodatno zdravstveno osiguranje. Ova dodatna pogodnost uključuje jednu uslugu medicinski indiciranog specijalističkog pregleda: internista, endokrinologa, gastroenterologa, kardiologa, pulmologa, neurologa, ginekologa i urologa, kao i jednu uslugu medicinski indicirane laboratorijske ili specijalističke dijagnostike, među koju spadaju sedimentacija, CRP, KKS, GUK, trigliceridi, bilirubin, urea, kreatinin, AST, ALT, GGT, AP, mokraćna kiselina, kompletna pretraga urina, ukupni kolesterol, HDL, LDL, Fe, UIBC, TIBC, TSH, EKG, EEG, radiološko snimanje prsne šupljine s očitanjem, radiološko snimanje koštanog sustava (do 2 pozicije) s očitanjem, UZV prostate, UZV štitnjače, EMNG gornjih ekstremiteta, EMNG donjih ekstremiteta, spirometrija te denzitometrija.

image
Shutterstock

Zaključno, gotovo polovica građana Hrvatske suočava se s poteškoćama u podmirenju neočekivanih troškova zbog niskih primanja, visokih životnih troškova i sve skupljih zdravstvenih usluga. Kako bi se zaštitili od financijskih opterećenja povezanih sa zdravstvenim problemima, mnogi se odlučuju na dopunsko zdravstveno osiguranje. Wiener osiguranje nudi rješenje za pokrivanje ovih troškova, omogućujući građanima pristupačnije pokriće za izdatke unutar sustava obveznog zdravstvenog osiguranja te dodatne pogodnosti. Uz promotivne popuste i gratis Mini dodatno zdravstveno osiguranje, Wienerova polica može biti korak prema financijskoj sigurnosti u slučaju iznenadnih troškova.


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s Wiener osiguranjem.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 11:21