Vrijedi probati

Skandinavci znaju tajnu kvalitetnog sna, nikada ne propuštaju ovih šest koraka

Ono što radite netom prije nego što legnete u krevet utječe na to hoćete li se i koliko naspavati
 IKEA

Svaki put kada je World Happiness Report, još od 2013. pa sve do danas, objavio godišnji popis najsretnijih zemalja svijeta, pet njih sa sjevera – Finska, Danska, Norveška, Švedska i Island, bile su među prvih deset. Nordijske zemlje zauzele su prva tri mjesta i 2017., 2018. i 2019., a jedno ovogodišnje istraživanje pokazuje da su ponovo u vrhu po razini sreće. U čemu je njihova tajna?

Hladno podneblje, šest mjeseci ciče zime i nedostatak svjetla nisu baš idealni uvjeti, koliko god voljeli zimu, ali Skandinavci su ih okrenuli u svoju korist. Potrudili su se da im udobnost i zadovoljstvo bude način života, a ne da se osjećaju krivima jer si znaju posložiti prioritete. U Danskoj se tako, primjerice, rodio koncept hygge, a u Švedskoj fika i lagom. Iako se drukčije zovu, srž im je ista – harmonija, udobnost, jednostavnost, zajedništvo i uživanje u lijepim trenucima, bilo da su na poslu ili kod kuće.

image
IKEA

Ipak, dom je za Skandinavce svetinja i tamo se osjećaju najbolje. Jedna prostorija važnija im je od ostalih, a to je spavaća soba u kojoj vlada poseban režim odmora. Skandinavska metoda spavanja uključuje čak nekoliko važnih pravila za dobar san. Neka od njih uključuju svakodnevno prozračivanje posteljine na zraku kako bi se smanjila prisutnost vlage i grinja, zatim otvaranje prozora barem 15 minuta prije spavanja te ona koja je nedavno zaludjela svijet – korištenje dva zasebna popluna, što parovima omogućuje veću autonomiju kod spavanja. Umjesto da svaki partner tijekom noći nateže svoj dio pokrivača, pri čemu jedan redovito prisvoji cijeli poplun, skandinavska metoda spavanja održava bliskost bez kompromitiranja udobnosti.

Potpuni san

Kada se sve zbroji, nimalo ne čudi što Skandinavci toliko cijene kvalitetan san jer su mnoga istraživanja pokazala da nam on pomaže donositi bolje odluke, poboljšava produktivnost i općenito zadovoljstvo životom. S druge strane, pokazalo se da stanovnici Hrvatske, prema istraživanju tvrtke IKEA, spavaju kraće tijekom radnog tjedna, pri čemu 28 posto ispitanika spava manje od šest sati, a 25 posto njih ide na spavanje nakon ponoći. Osim toga, glavna prepreka do kvalitetnog sna među Hrvatima su brige, planiranje i previše razmišljanja prije spavanja.

image
IKEA

U tvrtki IKEA, jednom od simbola Švedske, smatraju da spavanje treba biti užitak, a ne izvor pritiska pa su posebnu pažnju posvetili upravo poboljšanju tog neizostavnog dijela života. IKEA već godinama razvija koncept kvalitetnijeg sna opsežnim istraživanjima, testiranjima proizvoda i dubokim razumijevanjem spavanja. Pritom se fokusirala na šest faktora koji utječu na kvalitetu sna – udobnost, temperatura, svjetlo, zvuk, kvaliteta zraka i uklanjanje nereda. Da bismo spavali što bolje, ovi aspekti zahtijevaju rješenja poput udobne posteljine, zavjesa za zamračivanje, idealne temperature, pročišćivača zraka i kvalitetnog madraca.

Šest ključnih elemenata za dobar san

Udobnost: Osigurajte dobar san korištenjem udobnog madraca, odgovarajućeg jastuka za svoj položaj spavanja i pravog popluna.

Svjetlost: Učinite spavaću sobu što tamnijom, koristeći zastore koji ne propuštaju svjetlost, rolete ili masku za oči; izbjegavajte ekrane zbog plave svjetlosti.

Temperatura: Održavajte temperaturu u spavaćoj sobi između 16 i 19°C ili u bilo kojem ugodnom rasponu između 13 i 20°C.

Zvuk: Osigurajte da vaša spavaća soba bude bez ometajućih zvukova, koristeći teške zavjese, debele tepihe i čepiće za uši ako je potrebno.

Kvaliteta zraka: Održavajte zrak u spavaćoj sobi čistim od zagađenja i ne previše vlažnim, koristeći pročišćivače zraka, ventilatore ili klima uređaje po potrebi.

Uklanjanje nereda, opremanje i boje: Držite svoju spavaću sobu jednostavno namještenom i bez nereda. Odaberite opuštajuće boje poput plave, žute ili zelene za bolji san.

Tamo gdje je sve počelo

Proces dizajna proizvoda ove švedske tvrtke odvija se s velikom preciznošću i to ne u Stockholmu ili nekom većem gradu, već u malom mjestu na jugu zemlje. Kolijevka tvrtke IKEA je skroman gradić Älmhult, gdje je 1958. godine osnivač tvrtke Ingvar Kamprad otvorio prvu trgovinu. Älmhult je do tada bio izletnička destinacija, no vrlo brzo se pročulo za novu trgovinu pa je izgrađen jedinstveni IKEA hotel, jedini takav na svijetu. Mjesto je godinu za godinom raslo, a 2016. trgovinu su preselili na susjednu lokaciju, dok je na njenom mjestu otvoren IKEA muzej.

image

IKEA Muzej

IKEA

Tamo je na jednom mjestu obuhvaćena cijela povijest, dizajn i filozofija ove tvrtke. Izložba „IKEA tijekom desetljeća” kao stalna postava vodi vas kroz 80 godina dizajnerske povijesti, razvoja stilova i trendova iz skandinavske perspektive. Izložba uključuje slojevite sobe uređene vintage komadima tipičnim za različita razdoblja i naglašava evoluciju ukusa i tehnologije namještaja.

image
IKEA

Ipak, sjedište tvrtke ostalo je u Älmhultu, gdje inženjeri i dizajneri svakodnevno usavršavaju proizvode za poboljšanje kvalitete sna, ali i svakodnevnog života. IKEA se pritom oslanja na pet principa demokratskog dizajna: oblik, funkciju, kvalitetu, održivost i pristupačnu cijenu.

Test lab

Najsuvremeniji laboratorij za testiranje u Älmhultu jedna je od najvažnijih prostorija, gdje IKEA svake godine provede više od milijun testova na proizvodima. Tamo svaki prolazi rigorozna testiranja jer ova švedska tvrtka ne radi kompromise kada su u pitanju udobnost i kvaliteta. Poseban test prolaze madraci, oni moraju savršeno odgovarati svakom pojedinom korisniku. Za tvrtku IKEA idealan madrac se određuje prema trima ključnim faktorima – težini, obliku i karakteristikama tijela. Primjerice, kada legnemo na madrac, trebali bismo u njega dijelom utonuti, a kralježnica mora biti ravna. Osim toga, prostora između vrata, ramena i jastuka ne bi trebalo biti, kao niti između pozadine koljena i madraca. U suprotnom, madrac je pretvrd. Ako želite provjeriti koji bi madrac i jastuk najbolje odgovarao vašim potrebama, IKEA je pripremila i upitnik koji možete riješiti i potom dobiti personaliziranu preporuku.

image

IKEA Test lab

IKEA

Jedan od testova u IKEA testnom laboratoriju je pritisak na madrac koji testira njegovu izdržljivost i performansu, a napredni strojevi čak mogu simulirati godine upotrebe i mjeriti učinke znojenja. Jedan stroj primjenjuje težinu od 1.400 njutna na madrac i ponavlja pokrete 30.000 valjaka kako bi simulirao deset godina korištenja u samo nekoliko sati. Tako tvrtka osigurava trajnost, udobnost i podršku madraca tamo gdje je najpotrebnije.

Najbolje za sve

Kako svi imaju različite preferencije kod spavanja, preciznost stručnjaka tvrtke IKEA proteže se i izvan madraca - na nadmadrace, posteljinu, jastuke, zavjese i rješenja za pohranu. Ovo zadnje je ključno baš kao i dobar madrac jer su mnoga istraživanja pokazala da nered u spavaćoj sobi snažno remeti kvalitetu sna, baš kao i buka i previše svjetlosti.

image
IKEA

U konačnici, poruka dugovječne švedske tvrtke ne može biti jasnija: ne povodite se trendom koji slavi uskraćivanje sna kao znak napornog rada, već cijenite odmor. Jer on nije luksuz, već osnovna ljudska potreba bez koje nema ni produktivnosti, niti kreativnosti!


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i tvrtke IKEA.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 14:22