Zelena vizija

U Zagrebačkoj županiji događa se prava ekološka revolucija, mijenja pristup hrani za buduće generacije

Nekoliko gospodarstava uz potporu Županije uzgaja hranu koja nije samo zdrava, već i čuva prirodu

Vinar Dražen Bedeković

 Ustupljena fotografija

Među zelenim brežuljcima Zagrebačke županije, poznate po vinogradima i poljima, te prekrasnoj prirodi, odvija se prava ekološka revolucija. Sve više domaćinstava prebacuje se na ekološku poljoprivredu u kojoj zemlja više nije samo alat, već dragocjeni saveznik koju se čuva za buduće generacije. Sa svojih 77 hektara ekološki certificiranih vinograda, Zagrebačka županija nosi 7 posto udjela u ukupnoj ekološkoj proizvodnji Hrvatske, postajući uzor održivosti i brige za prirodu. Od gotovo 14 tisuća gospodarstava u županiji, njih 242 već su napravila korak prema održivoj budućnosti te ponosno nose certifikate ekološke proizvodnje. Na ukupno 2.547 hektara, ova gospodarstva dokazuju kako se, uz pravu podršku i viziju, može uzgajati hrana koja nije samo zdrava, već i čuva prirodu za generacije koje dolaze.

Zagrebačka županija prepoznala je važnost ove promjene te dosljedno ulaže u one koji se odluče za eko proizvodnju. Tijekom ove godine dodijeljeno je više od 339 tisuća eura potpore za ekološku poljoprivredu. Ove potpore nisu samo financijska pomoć, one su priznanje vrijednosti i truda poljoprivrednika te motivacija za nastavak tog puta. Jer ekološka proizvodnja je puno teža i skuplja od konvencionalne.

Ekološka poljoprivreda spašava planetu

U srcu ove priče nalaze se obitelji poput Šembera, Bedekovića i Derežića, koje iz generacije u generaciju čuvaju tradiciju, ali je prilagođavaju suvremenim izazovima. Njihova gospodarstva nisu samo mjesta proizvodnje, već živi organizmi u kojima se poštuje prirodni ritam i slave darovi zemlje.

- Ekološka poljoprivreda spašava našu planetu. Svi bismo mi zajedno, od nas poljoprivrednika preko medija, trebali raditi na popularizaciji tog pristupa - poručuje Dražen Bedeković, strastveni vinar i vlasnik vinarije Bedekovich iz Bedenice, koja već više od deset godina njeguje filozofiju ekološke proizvodnje. Na svojih 3,5 hektara vinograda, smještenih u srcu Zagrebačke županije, Bedeković je od samog početka bio usmjeren na proizvodnju vina koja poštuju prirodu i zdravlje ljudi. Njegova vina odišu autentičnošću, ali proces proizvodnje daleko je od jednostavnog.

image

Vinar Dražen Bedeković

Ustupljena fotografija

- Ekološka proizvodnja zahtijeva puno više truda i pažnje. Zabranjena je uporaba pesticida i kemijskih sredstava dozvoljenih u konvencionalnoj poljoprivredi. Sve što radimo mora biti u skladu s pravilima koja propisuje kontrolno tijelo s kojim imamo ugovor. To znači da smo ograničeni u korištenju određenih sredstava, ali rezultat je prirodnije, zdravije vino i prihvatljivije za konzumaciju - objašnjava Bedeković, za kojeg je vino mnogo više od proizvoda.

- Vino je kao živi organizam. Što manje u njega intervenirate, to više zadržava svoje osnovne karakteristike. Kada proizvodimo ekološko vino, minimaliziramo intervencije, dopuštamo prirodi da odradi svoj posao i trudimo se da sklad u vinogradu ostane netaknut. Takav pristup osigurava vina s nižim razinama sumpora, što znači da su lakša za tijelo i prihvatljivija za uživanje - kaže Bedeković, čija predanost ekološkom vinogradarstvu nije prošla nezapaženo.

image

Vinogradi vinarije Bedekovich

Ustupljena fotografija

Osvojio je brojne medalje na prestižnim svjetskim natjecanjima i time dokazao da se ekološka vina mogu ravnopravno natjecati s konvencionalnima, a ponekad ih i nadmašiti. Bedeković ističe kako Zagrebačka županija ima ključnu ulogu u podržavanju ekoloških proizvođača, te se svake godine prijavljuje na natječaje za potpore kojima nabavlja opremu i sadnice.

- Zagrebačka županija sustavno potiče ekološku poljoprivredu, a to nam daje vjetar u leđa. Ekološko vinogradarstvo za mene nije samo posao, to je način života. Naša vina su odraz truda, prirode i održivosti - objašnjava Bedeković te napominje da ekološko vinogradarstvo nije samo ulaganje u kvalitetan proizvod, već i u budućnost planeta.

Kvalitetna oprema je ključna

Još je jedna vinarija, gospodarstvo Šember s obronka Plešivice, u ekološkoj priči. Nikola Šember, mladi vinar i entuzijast ekološke poljoprivrede, povezao je svoje obrazovanje na Agronomskom fakultetu s obiteljskom tradicijom vinogradarstva. Ekološka proizvodnja za obitelj Šember nije novost jer su oduvijek težili održivom pristupu, a prije četiri godine odlučili su službeno krenuti tim putem.

- Još tijekom studija na Agronomiji naučio sam koliko je ekološka poljoprivreda važna za očuvanje tla i prirode. Krenuli smo u ekološku proizvodnju i shvatili da je ključ u kvalitetnoj opremi. Nabavili smo atomizer koji omogućuje preciznu i lakšu kontrolu zaštitnih sredstava. Koristimo isključivo sredstva na bazi bakra i sumpora, koja su puno blaža za vinograd. U lošijim vremenskim uvjetima potrebno ih je češće primjenjivati, ali rezultat je zdraviji vinograd - objašnjava Šember.

image

Vinar Nikola Šember

Ustupljena fotografija

U njihovim vinogradima ne koriste umjetna gnojiva. Umjesto toga, siju travu između trsova pomoću roto freze sa sijačicom. Ova trava štiti tlo, a nakon što naraste, prirodno obogaćuje vinograd. Minimalna intervencija u vinogradu i podrumu temelj je njihovog pristupa.

Oni su ove godine ostvarili potporu za preusmjerenje poljoprivrednog gospodarstva na potpuno ekološku proizvodnju u vrijednosti od 20 tisuća eura, koju su preusmjerili na strojeve nužne za rad.

- Naš je cilj podizati razinu kvalitete i zasaditi nove vinograde. Usmjereni smo na sorte s manjim prinosima, ali otpornijim biljkama - kaže Nikola za kojeg je ekološka proizvodnja također više od posla - to je način života, obveza prema prirodi i budućim generacijama.

Prirodna rješenja

Osim vinograda, priča o ekološkoj poljoprivredi u Zagrebačkoj županiji proteže se i na ljekovito bilje.

Gorana Derežić s obitelji vodi obrt Bioplanta smješten u mjestu Šušnjari, u općini Križ. Njihova priča započela je 2013. godine, a nakon dvije godine priprema krenuli su s prvom ekološkom proizvodnjom - nasadom mente. No, put prema održivoj poljoprivredi nije bio lak, jer ekološka proizvodnja zahtijeva mnogo više znanja, inovativnosti i truda, a rizik za neuspjeh je veći.

- Repromaterijali poput gnojiva i sredstava za poboljšanje tla skuplji su i do 25 posto. Najveći trošak je ljudski rad, kao što je borba s korovima i štetočinama, jer ekološki herbicidi ne postoje – objašnjava Derežić.

image

Gorana Derežić

Ustupljena fotografija

Njihov pristup temelji se na prirodnim rješenjima. Biljke poput mente razvile su vlastitu obranu od štetočina zahvaljujući spojevima koje prirodno proizvode, čime se dodatno smanjuje potreba za intervencijama. Bioplanta danas uzgaja bilje poput mente, kamilice, matičnjaka, komorača, bosiljka, nevena i sikavice. Ponosni su na zaokruženi proces proizvodnje – od uzgoja, dorade i prerade do pakiranja čajeva u konačne proizvode. Gotovo 90 posto bilja dolazi iz njihovih polja, dok ostatak nabavljaju od hrvatskih ekoloških proizvođača, strogo pazeći na kvalitetu.

image

Nasadi kamilice Bioplanta

Ustupljena fotografija

Kontinuirana pomoć

Razvoj brenda dodatno je potpomognut financijskom podrškom Zagrebačke županije, koja im je omogućila nabavu strojeva za obradu tla, berbu i doradu bilja, kao i sustave za navodnjavanje. Iako su se donedavno bavili veleprodajom, odlučili su napraviti preokret te u suradnji s brendom Odores Silenti proizvode čajeve i čajne mješavine, koje su već pronašle put do ugostiteljskih objekata i hotela.

Zagrebačka županija kontinuirano i dosljedno pruža pomoć svojim ekološkim poljoprivrednim proizvođačima i prerađivačima u vidu potpora za primarnu ekološku proizvodnju te preradu, trženje, promociju, označavanje i certificiranje ekoloških poljoprivrednih proizvoda. Uz potpore za konvencionalne poljoprivrednike koje su za ovu godinu iznosile 556.950,00 eura, Županija je ove godine dodijelila 339.000,00 eura za ekološke potpore.

image
Ustupljena fotografija

Zagrebačka županija svojim jedinstvenim položajem oko glavnog grada predstavlja zeleni prsten s iznimnim potencijalom za ekološku poljoprivredu. Kao pretežno ruralna regija, veliki dio stanovništva bavi se poljoprivredom, a blizina Zagreba, najvećeg tržišta ekološke hrane u Hrvatskoj, nudi značajnu prednost za proizvođače.

Ulaganjem u povećanje površina pod ekološkim uzgojem, Županija želi potaknuti održivi razvoj ruralnih područja, smanjiti depopulaciju, kao i stvoriti nove prilike za zapošljavanje i rast prihoda. Preusmjerenjem poljoprivrednih aktivnosti na ekološki uzgoj doprinosi se očuvanju tla, vode i zraka. S obzirom na raznolikost proizvodnje i blizinu tržišta, Zagrebačka županija ima ključnu ulogu u opskrbi Zagreba svježim i zdravim ekološkim proizvodima, čime se osnažuje lokalna ekonomija i promovira održiva budućnost. Jer naposljetku, ekološka poljoprivreda nije samo način proizvodnje, ona nosi poruku - kad poštujemo prirodu, ona nam uzvraća obiljem.


Sponzorirani sadržaj nastao je u suradnji Native Ad Studija Hanza Medije i Zagrebačke županije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. prosinac 2024 12:48