Novo istraživanje pokazalo je kako odgađanje jutarnje nastave može imati velike pozitivne učinke za tinejdžere, uključujući bolje performase te mentalno i fizičko zdravlje.
Naime, istraživanje su provele srednje škole u Engleskoj i kada je prva smjena započinjala u 10 sati, razina oboljevanja u roku od dvije godine smanjena je za više od pola, a učenici su dobivali značajnije bolje ocjene.
Voditelj istraživanja dr. Paul Kelley kazao je kako su s ranim dizanjem i manjkom sna vezana stanja poput debljine i depresije i kako je dokaza za to sve više.
- Sve veći broj istraživanja iz raznih dijelova svijeta pokazuju slične efekte - govori Dr. Guy Meadows, suosnivač 'Škole spavanja'.
Ranije ove godine i Amerikanci su ustvrdili kako odgađanje škole pozitivno utječe na uspjeh i zdravlje djece te su apelirali da nastava počinje najranije u 8.30 sati, a ne kao dosad u mnogim školama u 7 sati.
No nova studija Frontiers in Human Neuroscience sugerira kako je najbolje da škola počinje još kasnije zbog bioloških razloga i puberteta.
- 10 je magična brojka - napominje Dr. Kelley i ističe kako je 18-godišnjacima optimalno da nastava počinje u 11 sati, pa čak i u podne.
Biološki razlozi znače da tinejdžeri imaju drugačije potrebe za snom za razliku od odraslih ljudi.
Naime, dok je odraslima dosta i po sedam sati sna, tinejdžri trebaju devet sati za puni učinak mozga.
- Mnogi od njih spavaju po samo pet sati dnevno, a to jednostavno nije dovoljno. Otpuštanje melatonina, kemikalije koja upravlja spavanjem, događa se kasnije, što znači da tinejdžeri imaju prirodnu tendenciju da idu u krevet kasnije od svojih roditelja - kazao je profesor.
To u kombinaciji s većom potrebom za snom kod tinejdžera rezultira toliko učestalim nedostatkom sna. Uz to, neki imaju različit ritam - dok su neki jutarnji tipovi, neki su 'sove' koji vole ostajati budni kasno.
Meadows tvrdi kako se sve više obraća pažnja na individualne potrebe za snom i kako je na većini radnih mjesta vrijeme za dolazak na posao 'klizno'.
Sada isto treba prepoznati i kod tinejdžera i promijeniti njihov raspored.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....