BRITANSKI PREMIJER

Premijer Johnson je najavio da Ujedinjeno Kraljevstvo želi povećati proizvodnju plina iz Sjevernog mora, no ekolozi se protive toj ideji

Justin Trudeau, Boris Johnson  i Mark Rutte razgovarali su o ruskom plinu

 Andrew Parsons/Avalon/Profimedia

Britanski premijer Boris Johnson je rekao da će Ujedinjeno Kraljevstvo možda morati povećati svoju domaću proizvodnju plina i nafte kako bi se odviklo od ruskih energenata. Takva najava odmah je naišla na protivljenje ekoloških aktivista, kao i na skepsu u vlastitoj vladi.

Premijer Johnson je najavio da Ujedinjeno Kraljevstvo želi povećati proizvodnju plina iz Sjevernog mora, premda kritičari upozoravaju kako će trebati najmanje dva desetljeća da takva proizvodnja bude dostatna za populaciju Velike Britanije.

-Jedna od opcija koje razmatramo je mogućnost korištenja više vlastitih izvora ugljikovodika. To ne znači da napuštamo našu predanost smanjenju CO2... No moramo reagirati na aktualnu krizu. U narednim danima postaviti ćemo strategiju opskrbe energijom kako bi građani imali osjećaj kako ćemo zadovoljiti njihove potrebe- kratkoročno, srednjoročno i dugoročno- kazao je Boris Johnson na konferenciji za novinare u Downing Streetu.

Kao i kanadski premijer Justin Trudeau i nizozemski premijer Mark Rutte, Johnson je izjavio kako je zabrana ruskih fosilnih goriva "vrlo izgledna". No također se složio s Rutteom da se to ne može dogoditi odmah, već da je riječ o postupku koji se treba odvijati "korak po korak".

Od ruske invazije na Ukrajinu, globalne cijene nafte i plina su porasle na najvišu razinu u posljednjih 14 godina, čime je prosječna cijena benzina dostigla rekordnih 155 funti po litri. Stručnjaci smatraju da bi vađenje nafte i plina uz obalu Velike Britanije moglo bi biti ekonomski isplativije nego se oslanjati na globalna tržišta. No ekolozi i klimatski aktivisti protive se toj ideji.

-Boris Johnson je u pravu da hitno moramo prekinuti našu ovisnost o ruskom plinu, ali bušenje u Sjevernom moru nije rješenje. Moglo bi proći četvrt stoljeća da se otvore nova plinska polja, a proizvod će potom biti prodan onome tko ponudi najveću ponudu na svjetskom tržištu, bez da uistinu smanji naše račune za plin. Puno je smislenije smanjiti našu ovisnost o plinu izolacijom domova, ugradnjom toplinskih pumpi i povećanjem obnovljivih izvora energije- rekla je voditeljica politike Greenpeacea u Velikoj Britaniji, Rebecca Newsom.

Neki ministri u Johnsonovu kabinetu koji podržavaju nastojanje da se postigne neto nula, isto su tako zabrinuti jer smatraju da dio Torijevaca koriste rusku invaziju na Ukrajinu kako bi potkopali klimatske ciljeve. The Times je u ponedjeljak izvijestio da je Johnson bio spreman plinskim tvrtkama dati "klimatsku propusnicu" kako bi povećao oslanjanje na fosilna goriva, čak i ako rezultat bude ugrožavanje ciljeva klimatskih politika koje je sam postavio.

Europarlamentarci smatraju kako bi se izravne i neizravne subvencije za fosilna goriva trebale postupno ukidati na svim razinama do 2025. godine, a ostale ekološki štetne subvencije trebale bi se postupno ukidati do 2027.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 20:32