Čak 5.517 puta prošle godine u Velikoj Britaniji zabilježeno je izlijevanje vode iz kanalizacije u rijeke. more i jezera koje koriste turiste i obitelji. Time se broj takvih incidenta povećao za čak 87% u odnosu na godinu dana ranije, otkrivaju novi podaci.
Zbog olujnih izljeva otpadne vode pogodile su baš one plaže koje bi trebale biti najčišće i najsigurnije u Engleskoj i Walesu, a koriste ih djeca, turisti, surferi i plivači.
"Usred smo novog vala onečišćenja kanalizacijom", stoji u izvješću Surfers Against Sewage o kvaliteti vode za 2021. "Postoje stotine tisuća otpadnih voda koje zagađuju rijeke i obale, a sve to utječe na cjelokupno zdravlje vodenih ekosustava."
Kanalizacijski preljevi trebali bi se koristiti u hitnim slučajevima kako bi se smanjio pritisak na sustav nakon ekstremnih vremenskih nepogoda ili iznimnih padalina. Preljev sanitarne kanalizacije (SSO ) stanje je u kojem se neočišćena kanalizacija ispušta iz sanitarne kanalizacije u okoliš prije dolaska do postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda. Ali ovo izvješće dokazuje kako se ta praksa koristi gotovo svakodnevno.
Vodovodna tvrtka Southern Water, najveći je prijestupnik i ove je godine kažnjena s rekordnih 90 milijuna funti zbog milijardi litara izlijevanja iz njihove kanalizacije.
Tvrtka South West Water također se pokazala izrazito neodgovornom. i to treću godinu zaredom. s 406 slučajeva gdje je zabilježeno ispuštanje kanalizacije u vode koje se nalaze u blizini popularnih plaža.
-Nalazi našeg izvješća su šokantni i nečuveni, ali nipošto nisu neočekivani. Vlada je uvijek iznova izražavala zabrinutost zbog onečišćenja rijeka i mora, ali do sada nije poduzela konkretne mjere za promjenu statusa quo. Rupe u zakonima i sustavno lišavanje financijskih regulatornih tijela doveli su do toga da vodovodne tvrtke divljaju- rekao je Hugo Tagholm, izvršni direktor organizacije Surfers Against Sewage.
Po prvi put kampanja je provela ispitivanje i kvalitete vode na ušćima rijeka koja se ulijevaju u kupališta. Rezultati su bili "šokantni". U šest od 8 britanskih rijeka kvaliteta vode bila je zbog fekalija toliko zagađena da je predstavljala izniman rizik za ljudsko zdravlje.
U svojoj Rezoluciji o međunarodnom upravljanju oceanima iz 2018. Europski parlament je naglasio „da je za stvaranje održivog pomorskog gospodarstva i smanjenje pritisaka na morski okoliš potrebno djelovanje u pogledu klimatskih promjena, onečišćenja mora i oceana koje dolazi s kopna, onečišćenja mora i eutrofikacije, zaštite, očuvanja i obnove morskih ekosustava i bioraznolikosti te održivog korištenja morskih resursa”. U tom kontekstu „potiče Komisiju da podrži međunarodne napore za zaštitu morske bioraznolikosti, posebno u okviru aktualnih pregovora o novom pravno obvezujućem instrumentu za očuvanje i održivo korištenje morske bioraznolikosti u područjima izvan nacionalne nadležnosti” i „poziva Komisiju na jačanje zakonodavstva radi očuvanja i jamčenja održivih upotreba morske biološke raznolikosti u područjima koja su u nadležnosti država članica Europske unije”.
Novom strategijom EU-a za biološku raznolikost do 2030. (koju je Komisija usvojila u svibnju 2020.) želi se dodatno ojačati zaštita morskih ekosustava.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....