U odgovoru na europsku građansku inicijativu „End the Cage Age” (Okončajmo upotrebu kaveza), Europska komisija se obvezuje kako će do 2023. podnijeti zakonodavni prijedlog za postupno ukidanje i konačnu zabranu upotrebe sustava kaveza za uzgoj životinja. Prijedlog će biti dio aktualne revizije zakonodavstva o dobrobiti životinja u okviru strategije „od polja do stola”.
Europska građanska inicijativa „Okončajmo upotrebu kaveza”, pokrenuta u rujnu 2018., godinu kasnije imala je gotovo 1,4 milijuna potpisa građana EU-a iz 18 zemalja kojima je tražena zabrana uzgoja životinja u kavezima. Bila je to prva valjana europska građanska inicijativa na temu životinja iz uzgoja i šesta uspješna inicijativa među 76 registriranih inicijativa u posljednjih osam godina, te treća najveća po broju prikupljenih potpisa.
Potpisi građana koji su podržali ovu inicijativu službeno su predani Europskoj komisiji 2. listopada 2020., a sredinom travnja ove godine ta inicijativa predstavljena je na javnom saslušanju u Europskom parlamentu. Potom su zastupnici 10. lipnja 2021. pozvali Komisiju da iznese prijedlog za zabranu uzgoja u kavezima u EU-u, već do 2027. godine uz prijelazno razdoblje i znanstvenu procjenu utjecaja. Zatražili su donošenje kvalitetnog zakonodavnog okvira kako bi se osigurali jednaki uvjeti za sve poljoprivrednike u EU.
Etični i održivi sustavi
U EK su naglasili kako je odgovor na društveni zahtjev za prelazak na etičnije i održivije poljoprivredne sustave, uključujući reviziju postojećih pravila EU-a o dobrobiti životinja, važan prioritet i u skladu s obvezama iz strategije „od polja do stola” i europskog zelenog plana.
Prijedlog Komisije posebno će se odnositi na životinje koje su već obuhvaćene zakonodavstvom: kokoši nesilice, krmače i telad, kao i na ostale životinje spomenute u europskoj građanskoj inicijativi: kuniće, mlade kokoši, roditeljska jata lakih pasmina peradi, roditeljska jata teških pasmina peradi, prepelice, patke i guske. Za te je životinje Komisija od EFSA-e (Europske agencije za sigurnost hrane) već zatražila dopunu postojećih znanstvenih dokaza kako bi se utvrdili uvjeti potrebni za zabranu kaveza.
U okviru strategije „od polja do stola” Komisija se već obvezala da će predložiti reviziju zakonodavstva o dobrobiti životinja, uključujući zakonodavstvo o prijevozu i uzgoju, koje je trenutačno u postupku provjere prikladnosti, čiji se završetak planira do ljeta 2022.
Također, Komisija će tražiti posebne mjere potpore u ključnim povezanim područjima politika, kao što su trgovina, istraživanje i inovacije kako bi se omogućio uravnotežen i gospodarski održiv prelazak na uzgoj bez kaveza.
Prilagodba uz pomoć
Novom zajedničkom poljoprivrednom politikom osigurat će se financijska potpora i poticaji, primjerice kao što je novi instrument za programe za ekologiju i tako pomoglo poljoprivrednicima u prilagodbi objekata novim standardima za uzgoj životinja. Države članice mogu se koristiti sredstvima iz Fonda za pravednu tranziciju i Mehanizma za oporavak i otpornost u pomoći poljoprivrednicima u prilagodbi sustavima uzgoja bez kaveza.
Što se tiče sljedećih koraka, Komisija će u procjeni učinka koja će biti provedena do kraja 2022. razmotriti socioekonomske i ekološke posljedice mjera koje će se poduzeti te koristi za dobrobit životinja. U tom će se kontekstu najkasnije do početka 2022. održati javno savjetovanje. Komisija će procijeniti izvedivost rada na predloženom zakonodavstvu, koje bi trebalo stupiti na snagu 2027. godine.
Svake godine više od 300 milijuna životinja iz uzgoja nalazi se u kavezima tijekom cijelog ili dijela života, a sada nakon pozitivnog odgovora Komisije ta se noćna mora, kako je navedeno na stranici ove građanske inicijative, uz zajednički angažman svih koji su sudjelovali, privodi kraju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....