Američki predsjednik Joe Biden u srijedu je potpisao niz izvršnih uredbi za borbu protiv klimatskih promjena. "Po mom mišljenju, već smo predugo čekali da odgovorimo na ovu klimatsku krizu", rekao je Biden na svečanosti u Bijeloj kući i istaknuo prijetnje s kojima se nacija suočava, poput snažnih oluja, šumskih požara i suše povezanih s klimatskim promjenama.
Biden je rekao da će izgradnja moderne, otporne i klimatski osviještene infrastrukture i budućnost čiste energije u SAD-u stvoriti milijune dobro plaćenih radnih mjesta.
“Potpuno podržavam predsjednikov smjer da uključi razmatranja klimatskih promjena kao bitan element naše nacionalne sigurnosti i da procijeni utjecaje klimatskih promjena na naše sigurnosne strategije, operacije i infrastrukturu”, izjavio je nakon toga Lloyd J. Austin III, američki ministar obrane, bivši general s četiri zvjezdice i prvi crnac na toj poziciji. Istaknuo je da je Ministarstvo obrane 2010. godine prepoznalo da se klimatske promjene dramatično odražavaju na američke vojne misije, planove i postrojenja.
Ministar Austin je otišao i korak dalje te potvrdio da američki i saveznički zapovjednici svake godine provode operacije koje su posljedica nestabilnosti u društvima teško pogođenim dezertifikacijom (širenje pustinjskog okoliša u sušna ili polusušna područja, uzrokovano promjenama klime, ljudskim utjecajem ili i jednim i drugim), prijetnje da bi protivnici mogli ostvariti pristup američkom ozemlju preko Arktika i zahtjeva za humanitarnom pomoći širom svijeta. Samo u 2019. godini Ministarstvo je utvrdilo posljedice klimatskih promjena na 79 vojnih instalacija na svakom geografskom području odgovornosti borbenog zapovjedništva.
Zbog svega navedenog, objavljuje Austin, Pentagon će uključiti “analize klimatskog rizika u modeliranje, simulaciju, strateške ‘ratne igre’ analize i sljedeću Nacionalnu obrambenu strategiju”. “Klimatske promjene su pitanje nacionalne sigurnosti i tako ih treba tretirati”, zaključio je ministar Austin. U prošloj Strategiji, objavljenoj 2018. godine, klimatske se promjene gotovo uopće ne navode - Donald Trump je smatrao da su one ‘kineska izmišljotina’.
Riječ je o izuzetno važnom zaokretu u pristupu nacionalnoj sigurnosti u kojoj se, kao specifikum, svakako može izdvojiti izjava da postoji prijetnja napada na SAD preko Arktika. Na kojem dolazi do otapanja leda što omogućava plovidbu.
Kad se pogleda širi kontekst, Austinova izjava potvrda je da se cijeli sustav nacionalne sigurnosti mora početi gledati u bitno drukčijem svjetlu. Prije nekoliko su godina “nedržavni” akteri (terorističke skupine al-Qa’ida i Islamska država) postali sastavni dio prijetnje, ovotjedna objava Ministarstva domovinske sigurnosti govori o domaćim ekstremističkim skupinama kao izvoru prijetnje, a pandemija je pokazala koliko su sigurnosni sustavi širom svijeta bili nepripravni za izbijanje infekcije širih razmjera. Prošlog mjeseca otkriveni napad gotovo sigurno ruskih hakera na najosjetljivije dijelove američkog sigurnosnog sustava, čiji se razmjeri još utvrđuju, samo je dodatna potvrda da je kibernetički rat danas primarna forma sukoba. Iz svega navedenog postaje jasnim zašto su američki marinci rekli da im više ne trebaju tenkovi - koji je smisao prebacivati preko mora 50 i više tona teška vozila koja mogu na terenu ostati bez kontakta sa zapovjedništvom ili laki plijen naoružanih besposadnih letjelica.
Interesantno je da je u srijedu francuska Nacionalna Skupština prihvatila procjenu svoje misije za utvrđivanje činjenica prema kojoj su “diplomacija i oružane snage spore u suočavanju sa sigurnosnim posljedicama klimatskih promjena”, prenosi Euractiv Francuska.
Francuska je zaključila da dosad još nije izbio niti jedan rat zbog klimatskih promjena na međunarodnoj razini (lokalnih ima i previše, dovoljno je samo spomenuti Sahel gdje upravo Pariz predvodi vojnu operaciju Barkhane kojom pokušava zaustaviti širenje militantnih i terorističkih skupina), ali “takve sukobe treba očekivati, a Francuska i europske vojske ozbiljno kasne za SAD-om”. Koji tvrdi da kasni. Ukratko, svi kasnimo. Cijeli NATO. Ipak, treba reći da je Služba za vanjske poslove EU (EEAS) prošlog studenog objavila smjernice koje bi trebale pomoći u suočavanju s vezama klimatskih promjena i obrambenih pitanja predlažući da se klimatske promjene uključe u obrambene akcije EU te da postanu dijelom Zajedničke sigurnosne i obrambene politike.
I evo zaključka francuske misije svim onima koji sumnjaju u klimatske promjene: “Povećavaju rizik od sukoba na dvije razine: promičući unutarnju i, u manjoj mjeri, prekograničnu migraciju, što dovodi do napetosti između zajednica i država koje, kada se dodaju postojećim napetostima, pridonose izbijanju sukoba. Klimatske promjene također povećavaju pritisak na resurse.”
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....