U većini europskih zemalja, ali i u Europskoj uniji u cjelini, proizvodnja otpada je u uzlaznoj putanji, no raste sporije od samog gospodarstva. Nažalost, ne postoje znakovi koji bi ukazivali na to da dolazi do smanjenja ukupne proizvodnje otpada, neki su od zaključaka izvješća Europske agencije za okoliš.
Sprečavanje nastanka otpada ključna je sastavnica europske strategije o resursno učinkovitom i klimatskom neutralnom kružnom gospodarstvu, navedeno je u izvješću pod naslovom "Napredak prema sprečavanju nastanka otpada u Europi - slučaj prevencije tekstilnog otpada".
Nadalje, prema podacima iz izvješća proizvodnja otpada u Europi povećala se za 5,2 posto između 2014. i 2018. godine, dok se BDP u istom razdoblju povećao za 14,8 posto. Isto tako, pokazalo se kako prvi programi o sprečavanju otpada koje su zemlje EU usvojile, a koji su e primjenjivali od 2013. ili pak ranije, nije bili dostatni za smanjenje ukupne količine otpada.
Analiza također pokazuje kako nastanak otpada i dalje vrlo ovisi o razvoju događaja na gospodarskom planu, kao i da nam predstoji još puno posla kako bi se osiguralo smanjenje otpada u nekim realnim okvirima u rastućem gospodarstvu. Usvajanje konkretnih ciljeva bi, smatra se, pomoglo konsolidaciji politike prevencije, i na razini EU, ali i nacionalnim razinama.
Izvješće se bavilo i nacionalnim programima prevencije nastanka otpada. Pokazalo se da, do lani, 10 od 32 ispitane zemlje nisu ni imale program sprečavanja nastanka otpada.
Poboljšanje mjera značajno bi se osjetilo na području tekstilnog otpada, navodi se u izvješću, jer prosječni Europljanin svake godine stvori 11 kilograma tekstilnog otpada. A upravo sprečavanje nastanka te vrste otpada ima veliki potencijal.
Naime, Europska je komisija u ožujku 2020. donijela novi akcijski plan za kružno gospodarstvo. On obuhvaća i Strategiju EU-a za tekstil, a čiji je cilj razviti inovacije i poticati ponovnu uporabu unutar sektora.
Godinu dana kasnije, u veljači, Europski parlament je glasao o novom akcijskom planu za kružno gospodarstvo. Zatražio je dodatne mjere za postizanje ugljično neutralnog, ekološki održivog, netoksičnog i potpuno kružnog gospodarstva do 2050. godine, uključujući stroža pravila o recikliranju i obvezujuće ciljeve za upotrebu i potrošnju materijala. Zatražili su i nove mjere protiv gubitka mikrovlakana i strože standarde o upotrebi vode.
Nova strategija pokušava se izboriti protiv brze mode i daje smjernice, navodi se na stranicama Europskog parlamenta, za postizanje visoke razine odvojenog prikupljanja tekstilnog otpada. U strategiju su uključene i mjere za rješavanje problema prisutnosti opasnih kemikalija te pomoć potrošačima pri odabiru održivih tkanina.
Nadalje, sukladno Direktivi o otpadu, koju pak je Europski parlament odobrio 2018. godine, sve države članice moraju do 2025. godine odvojeno prikupljati tekstil.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....