Sjevernokorejski uredski radnici i radnici u tvornicama poslani su u poljoprivredna područja diljem zemlje kako bi se pridružili borbi protiv suše, javljaju državni mediji. Taj potez dolazi usred zabrinutosti zbog dugotrajne nestašice hrane.
Sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un pozvao je na mjere za poboljšanje napete situacije s hranom u zemlji, uzrokovane i pandemijom COVID-19 i tajfunima, unatoč blagim poboljšanjima početkom prošle godine.
Suša i poplave dugo su predstavljale sezonsku prijetnju Sjevernoj Koreji, kojoj nedostaju sustavi za navodnjavanje i druga infrastruktura, a bilo kakve ozbiljne prirodne opasnosti mogle bi osakatiti njezinu povučenu ekonomiju koja je već oslabljena od međunarodnih sankcija i skorog zastoja trgovine.
Sjevernokorejske novine Rodong Sinmun navode da su se vladini dužnosnici, radnici tvrtki i tvornica udružili s poljoprivrednicima diljem zemlje u distribuciji opreme za pumpanje i razvoju vodnih resursa u regijama sklonim sušama.
"U tijeku su sustavni, agresivni napori za podizanje svijesti javnosti i mobiliziranje svih raspoloživih sposobnosti kako bi se unaprijed spriječile štete na usjevima od suše", navodi list.
Sjevernokorejske meteorološke vlasti u utorak su upozorile na produženo sušu diljem zemlje do početka sljedećeg tjedna, javlja službena novinska agencija KCNA.
U drugom depešu navodi se da su mlade radne jedinice, koje se zovu dolgyeokdae ili brigade mladih i koje se obično mobiliziraju u velikim infrastrukturnim projektima, nedavno izgradile plovne putove u istočnom lučkom gradu Hamhungu u sklopu napora za modernizaciju i proširenje objekata za navodnjavanje.
U ožujku su Ujedinjeni narodi pozvali Pyongyang da ponovno otvori svoje granice za pomoć radnicima i uvozu hrane, rekavši da bi zbog produbljivanja izolacije mnogi mogli biti suočeni s glađu.
Sjeverna Koreja nije službeno potvrdila nijedan slučaj COVID-19, ali je zatvorila granice i ograničenja putovanja, prije nego što je nakratko nastavila trgovinu s Kinom početkom ove godine. Svjetski program za hranu procjenjuje da je čak i prije pandemije, 11 milijuna, ili više od 40 posto stanovništva, bilo pothranjeno i potrebna im je humanitarna pomoć.
U Europi, pak, kako bi se zaštitili izvori vode za budućnost, Europski parlament odobrio je 13. svibnja 2019. nova pravila za ponovnu uporabu vode u poljoprivredi. Novim pravilima želi se potaknuti korištenje reciklirane vode za navodnjavanje u poljoprivredi, jer taj sektor troši gotovo polovicu sve vode godišnje u EU-u. Veće ponovno korištenje vode u poljoprivredi smanjilo bi pritisak na izvore za oko pet posto godišnje. Kako bi se zaštitili usjevi, nova pravila uključuju i standarde za kvalitetu reciklirane vode, stalni nadzor kvalitete vode, dok postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda trebaju imati plan za upravljanje rizicima. Uprave u državama članicama izdavale bi dozvole za postrojenja za pročišćavanje i pratile poštuju li se pravila. Zajednička europska pravila također bi osigurala uvjete za tržišno natjecanje postrojenja i poljoprivrednika te spriječila da se stvaraju prepreke za slobodno kretanje poljoprivrednih proizvoda.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....