U ovom se trenutku oko 240 djece i mladih nalazi pod skrbi Udruge SOS Dječje selo Hrvatska. Među štićenicima su bebe, predškolci, školarci, tinejdžeri, ali i odrasle mlade osobe. Nažalost, svima njima je zajedničko da su u jednom dijelu svog života bili izdvojeni iz svojih bioloških obitelji.
Razlozi izdvajanja su različiti - siromaštvo, alkoholizam u obitelji, zanemarivanje ili zlostavljanje…ali to nikako nije jedina njihova poveznica. Svi oni su također dio jedne velike obitelji koja svaki dan brine kako bi oni jednoga dana vodili uspješan, sretan i samostalan život. Ne mislimo pritom samo na SOS mame, koje su neizostavan kotačić ove cijele priče, već i na SOS tete, psihologe, pedagoge i socijalne radnike, kao i cijelo administrativno-tehničko osoblje. Ukupno u Udruzi i u oba SOS Dječja sela u Lekeniku i Ladimirevcima radi oko 200 zaposlenika. I svatko od njih je posvetio svoj život toj djeci koja su uz njih dobila drugu priliku za odrastanje u okruženju ispunjenom toplinom i ljubavi.
No, jeste li se ikada zapitali kako zapravo funkcionira SOS Dječje selo? Odgovor na to pitanje ponudila nam je Danijela Kovačević, koordinatorica za korporativna partnerstva u Udruzi.
Obiteljski tip skrbi
Za početak nam je dala malo širu sliku o organizaciji. Njihova se mreža sastoji od dva SOS Dječja sela, Zajednica mladih te Programa polusamostalnog života. U SOS Dječjim selima djeca borave do kraja osnovne škole, nakon čega, kada dovoljno osnaže za sljedeći korak, svoje odrastanje nastavljaju u jednoj od četiri Zajednice mladih. Kada napune 18 godina i završe srednju školu, Udruga mladima pomaže da pronađu posao ili da upišu željeni fakultet. Ukoliko je potrebno i dalje skrbe za njih u Programu polusamostalnog života i to otprilike još tri godine nakon završetka srednje škole ili godinu dana nakon završenog fakultetskog obrazovanja.
Od samo početka, odnosno u SOS dječjim selima, njeguju obiteljski tip skrbi tako da svako dijete živi u SOS kući sa SOS mamom i otprilike još troje, četvero djece.
- Ako u SOS Dječje selo dođe više braće i sestara te ako je to u najboljem interesu djece smještamo ih u istu SOS kuću. Ovakva praksa podržava obiteljski tip skrbi koji je jedan od temeljnih principa SOS dječjih sela. Čvrsto vjerujemo da nijedno dijete ne bi smjelo odrastati samo, a raduje nas kada pojedinci i tvrtke prepoznaju vrijednost onoga što svakodnevno činimo za djecu - govori Kovačević.
Nažalost, u posljednje vrijeme sve teže pronalaze SOS mame jer se radi o pozivu koji je više od posla te zahtijeva potpunu posvećenost, s obzirom na to da one provode gotovo cijeli dan s djecom iz SOS obitelji. No, radi se o poslu koji pruža osjećaj ispunjenosti, zadovoljstva, sreće i svrhe koji se rijetko može usporediti s bilo čim drugim na svijetu. Natječaji za SOS mame i SOS tete otvoreni su tijekom cijele godine, a više detalja može se pronaći na njihovoj stranici.
Kampanja Budi TU. Budi CE.
Osim toga, Kovačević je kao koordinatorici za korporativna partnerstva najveći izazov prikupiti financijska sredstava potrebna za svakodnevno funkcioniranje njihovih programa. Naime, u Selima postoji niz aktivnosti koje osim kvalitetno iskorištenog slobodnog vremena imaju i svoj blagi terapeutski učinak na djecu. Od aktivnosti tu je dramska skupina, glazbena skupina, literarna grupa, recitatori, fotografske i likovne grupe, hobby art radionica, kino projekcije, šah, vježbanje za djecu, edukativne radionice i još puno toga. Kako kaže Kovačević, djeci nastoje pružiti sretno djetinjstvo ispunjeno lijepim uspomenama.
Jedno prekrasno iskustvo, koje će zasigurno dugo pamtiti, omogućila im je Cedevita. Početkom godine je organizirala kreativne umjetničke radionice pod vodstvom psihologica Gabrijele Ištuk i Leone Bortas Hetler, te uz stručno vodstvo ilustratorice Hane Tintor i dizajnera Marka Borote. Cedevita je, naime, ove jeseni pokrenula kampanju Budi TU. Budi CE. u sklopu koje podržava klinCE kreativCE SOS Dječjeg sela Hrvatska.
Spomenuta je radionica iznjedrila crteže koji odišu kreativnošću i emocijama. Kako bi ostali zauvijek zapamćeni, dječji su radovi aplicirani na Cedevita čaše koje uz posebno izdanje Cedevite možete pronaći na odabranim prodajnim mjestima te odabirom omiljenog okusa možete podržati klinCE kreativCE SOS Dječjeg sela Hrvatska.
- Djeca su bila jako zadovoljna radionicom, bila su vrlo motivirana i uzbuđena. Bilo im je posebno uzbudljivo vidjeti svoje crteže na Cedevita čašama, a mnogi su s ponosom pokazivali svoje radove. Reakcije su bile ispunjene osjećajem postignuća, a vidjeti svoje crteže u konačnom obliku izazvalo je sveopću radost i veselje - prisjeća se Kovačević.
Poticanje kreativnosti kod djece
Njihovi su crteži također uključeni u Vodič kreativnosti u kojem se mogu pronaći konkretni savjeti o poticanju kreativnosti kod djece. Isti je pripremljen u suradnji sa psihologom, a dostupan je na edukativnoj platformi budidobrobudice.com.
- Suradnje poput ove s Cedevitom od velike su važnosti jer potiču kreativnost kod djece. Jedna kreativna aktivnost otvara vrata čitavom spektru dobrobiti koje proizlaze iz kreativnosti. Kroz kreativno razmišljanje i izražavanje djeca razvijaju vještine rješavanja problema, uče sagledavati situacije iz različitih perspektiva te na taj način bolje izražavaju i svoje misli i osjećaje. Svatko od nas je kreativan na svoj način čime dobivamo neprocjenjivo bogatstvo raznolikosti. Tu kreativnost je potrebno poticati i njegovati - napominje Kovačević koja ističe da, prema njenom iskustvu, kreativnost igra važnu ulogu u svim fazama života.
Kao djeca, navodi, putem kreativnosti i mašte otkrivamo svijet oko sebe te izražavamo svoje misli i osjećaje. Kako odrastamo, razvijamo sposobnost razmišljanja na različite načine i učimo kako se nositi s izazovima svakodnevnog života. Odrasli koji njeguju svoju kreativnost često su otvoreniji za nove ideje te fleksibilniji u pristupu različitim zadacima. Kreativnost je svakako dragocjena, stoga je važno njegovati je svakodnevno kroz male aktivnosti, zaključuje Kovačević.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....