Microsoft obilježava 25 godina od otvaranja hrvatskog ureda

Microsoft Hrvatska

Ove godine Microsoft s ponosom obilježava 25 godina rada u Hrvatskoj. Hrvatski ured otvoren je krajem prosinca 1996. godine, a tijekom četvrt stoljeća Microsoft je realizirao nebrojene uspješne projekte te nastavlja raditi na poticanju svijesti o važnosti digitalne transformacije poslovanja i biti pouzdan partner, kako tvrtkama iz privatnog sektora, tako i javnom sektoru i nevladinim organizacijama.

Microsoft se globalno vodi misijom da želi osnažiti svaku osobu i svaku organizaciju na planeti da postigne više. Proteklih dvadeset pet godina hrvatski tim je, s ovom misijom na umu, sudjelovao u brojnim projektima digitalizacije domaćih tvrtki koje su optimizirale svoje poslovanje, ali i javnog sektora koji je, zahvaljujući transformaciji, građanima mogao ponuditi kvalitetnije i učinkovitije usluge.

Hrvatska je unutar Microsofta dio regije Multi-Country koja obuhvaća 24 zemlje, od Ukrajine i euroazijskih zemalja do Baltika i zemalja u hrvatskom susjedstvu. Velik broj zaposlenika iz Hrvatske pokriva tržišta cijele regije središnje i istočne Europe (33 zemlje) i rade u različitim sektorima i na vrlo raznovrsnim projektima. Neki od njih ispričali su kako izgleda njihov radni dan, čime se bave i istaknuli na što su izuzetno ponosni.

image

Microsoft Hrvatska

Irena Topalović, objasnila je što obuhvaća njen posao Cybersecurity Arhitekta unutar Microsoft Compromise Recovery prakse.

Već duže vrijeme sam dio tima koji se bori protiv kibernetičkih napada ispred naših korisnika diljem svijeta. Djelujemo u većini zemalja na svim kontinentima i unutar svih vremenskih zona, pomažemo javnim i privatnim organizacijama svojom stručnošću, iskustvom i znanjem kako bi vratili kontrolu nad kompromitiranim sustavima, osigurali okruženje nakon sigurnosnih proboja i podigli razinu sigurnosti. Moj posao obuhvaća kontrolu oporavka, aktivnosti svih uključenih resursa, tehničko savjetovanje i iznalaženje rješenja za uklanjanje malicioznih kontrola napadača u zadanom vremenskom razdoblju. Nekada je to veoma zahtjevno, međutim, osjećaj kada se pomogne našim korisnicima je nemjerljiv i vrijedan je svake žrtve.

Igor Pavleković, Cloud Solutions Architect, otkrio je u kojim sve zemljama savjetuje klijente po pitanju sigurnosti.

Microsoft svoje usluge korisnicima pruža primarno putem partnera te je moj posao raditi s partnerima na izgradnji sigurnosnih rješenja koja se mogu primijeniti na veliki broj korisnika.

U mom segmentu nismo orijentirani na projektna rješenja koja su najčešće dugotrajna, nego na brze implementacije proizvoda i usluga. Imamo više od 100 različitih sigurnosnih proizvoda i rješenja, koja pokrivaju ne samo krajnje točke, već i kompletnu računalnu infrastrukturu, ali i sve popularnija IoT/OT rješenja u industrijskim postrojenjima.

Partneri s kojima kolege iz mog tima i ja radimo nalaze se na području središnje i istočne Europe, a to uključuje 33 zemlje u 10 vremenskih zona, od Rusije i bivših zemalja SSSR-a do zemalja s područja Balkana i u našem neposrednom okruženju. Puno različitih jezika i kultura za upoznati i surađivati.

Robert Arbanas, Manager tima tehničkih i prodajnih specijalista fokusiranih na moderno poslovanje i kibernetičku sigurnost na području središnje i istočne Europe, 20 godina radi u Microsoftu na raznim lokalnim i globalnim pozicijama u rukovoditeljskim i izvršnim ulogama.

Radimo sa velikim korisnicima u javnom i komercijalnom sektoru na području središnje i istočne Europe. Klijenti su zahtjevni i poticajni u isto vrijeme, svi na tragu ubrzane digitalne transformacije te dijeljenja zajedničkih tema kao što je, na primjer, sigurnost. Unazad godinu dana posebno primjećujemo intenziviranje primjene umjetne inteligencije u kontekstu upravljanja timovima, ljudima, razvoju novih proizvoda te kibernetičke sigurnosti. Primjećujemo i investicijski zamah uspješnih kompanija u digitalizaciju 'zaposlenika na prvoj crti', koji dodatno ubrzava integraciju timova i skraćuje inovacijski ciklus. Uz veliki skok primjene tehnologije unazad godinu dana, dijelom uvjetovan pandemijskim efektima, ipak vjerujem da smo tek na početku realizacije vrijednosti novih tehnologija.

Ratko Mutavdžić, već niz godina surađuje s javnim sektorom u brojnim zemljama djelom središnje i istočne Europe, a posljednje dvije godine to čini u svojstvu Regional Technology Officera. Izdvojio je zemlje od kojih možemo mnogo toga naučiti.

Iako je Estonija otišla vrlo daleko u stvaranju uspješnih usluga i stalno su u potrazi za novim rješenjima, izdvojio bih Maltu kao zemlju koja nam je slična u smislu fokusa na sektor usluga i turizma. Osim izgradnje kvalitetnih usluga prema građanima, jako su orijentirani i na one kojima privlače nove, inovativne tehnološke kompanije u sektorima u kojima su tradicionalno jaki (na primjer gaming ili financijske usluge). Hrvatska se može ugledati na zemlje poput Malte, Latvije ili Estonije – male zemlje koje moraju biti inovativne i koje se zbog toga brzo pozicioniraju kao vodeće zemlje u svijetu u digitalnoj javnoj upravi, ali i u smislu razmišljanja o konkurentnosti, inovacijama i digitalnim uslugama svih sektora. Javni sektor u tim zemljama razumije svoju ulogu u stvaranju nacionalne vrijednosti i gradi nacionalne platforme koje omogućuju organizacijama da razvijaju svoje poslovanje u digitalnoj domeni. Izgradnja elektroničkih usluga u tim zemljama je pitanje zajedničkog rada javnog i privatnog sektora s jasnim razumijevanjem što se želi postići, ali i nadasve u čemu se te zemlje mogu pozicionirati u EU i svijetu.

Lovre Gabrilo, Account Executive za korporativne, poslovne klijente u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, kao član tima za corporate accounte, surađuje s brojnim inovativnim tvrtkama. Kratko je objasnio koja je njegova uloga.

Account executive je centralna poveznica s našim korisnicima u stvaranju i vođenju digitalnih strategija, inicijativa i projekata, te podrška pri njihovom izvršenju s Microsoftom i partnerima.

Obzirom na različite digitalne inicijative naših korisnika i širinu portfelja Microsoft rješenja koja ih mogu podržati, u timu je niz specijalista za različita rješenja i usluga, kao i globalni Microsoft eksperti za pojedine tehnologije, industrije ili poslovna područja. Microsoft pomaže svojim korisnicima da primjenom Cloud tehnologije ubrzaju svoje inovacije i disruptiraju industrije. Inspiriraju me uspješne priče naših korisnika koje se temelje na partnerstvu i veselim se što možemo podržati svaku tvrtku u ostvarivanju poslovnih ambicija.

Lejla Hadžiabdić, Senior Partner Development Manager, pokriva cijelu središnju i istočnu Europu i surađuje s globalnim Microsoft partnerima pa vrlo često sudjeluje u projektima digitalne transformacije.

Partner Development Manager je po meni jedna od najzanimljivijih pozicija u Microsoftu. Ja sam glas mog partnera u Microsoftu i glas Microsofta kod mog partnera, s fokusom na razvoj našeg zajedničkog poslovanja, a sve u cilju pomaganja našim korisnicima da budu uspješniji. Moj partner je Accenture, jedna od najvećih globalnih kompanija, i Avanade, zajednički joint venture Accenturea i Microsofta. Imam sreću da radim s kompanijama koje imaju inkluzivnu kulturu poslovanja na koju gledam kao važan dio svakog kvalitetnog odnosa. Inovativnosti ne manjka, stoga je fokus uvijek na korisnicima, njihovom zadovoljstvu i uspjehu. U posljednje 3 godine imala sam sreću da surađujem na mnogim velikim projektima u različitim zemljama i izdvojit ću dva.

Accenture u Poljskoj je razvio AI-Led Claims Platform, vrhunsko rješenje za upravljanje zahtjevima u osiguravajućim kućama, koji zahvaljujući inovativnim cloud tehnologijama optimizira najskuplji proces u toj industriji i korisnicima nudi značajne uštede, ali i efikasniji i brži proces obrade zahtjeva i povećan nivo zadovoljstva korisnika.

Drugi projekt je Pireaus banka u Grčkoj, korisnik koji je izabrao Microsoft i Accenture za svoje strateške partnere na putu digitalne transformacije. Migriranje tehnologije u oblak bit će katalizator u osiguravanju robusnijih, inovativnijih, sigurnijih i reguliranih procesa, s ciljem povećanja efikasnosti, agilnosti, povećanja zadovoljstva klijenata banke, smanjenja IT troškova, ali i unapređenja njihovih napora u zaštiti okoliša kroz smanjenje emisije ugljičnog dioksida.

Petra Čiček, Sustainability Lead i Country Cloud & AI Program Lead za CEE regiju, podijelila je na koji način Microsoft podržava Globalnu strategiju održivosti i može li podržati napore Hrvatske u tom pogledu.

Microsoft je svoju strategiju održivosti i korporativne odgovornosti uskladio s ciljevima održivog razvoja UN-a koje je usvojilo svih 190 država članica UN-a kao dio Agende za održivi razvoj 2030. Posebno smo fokusirani na održivost u četiri ključna područja: ugljik, voda, otpad i ekosustav i izgradnju vodeće svjetske tehnološke platforme s rješenjima za ekološke izazove.

image

Microsoft Hrvatska

Najavili smo našu novu inicijativu, Microsoft Cloud For Sustainability, koja će uskoro biti dostupna za korištenje svim korisnicima, pa tako i korisnicima u Hrvatskoj, kao rješenje koje povezuje razne izvore podataka ključnih za održivost, ubrzava integraciju podataka i izvještavanje, pruža točno obračunavanje emisije ugljika (carbon accounting) i omogućuje inteligentne uvide kako bi organizacije mogle poduzeti učinkovitije mjere u pogledu održivosti.

Živimo u inspirativnom razdoblju promjena i vrijeme je da svi djelujemo i radimo zajedno na izgradnji održivije budućnosti, koristeći snagu tehnologije. Što je još važnije, danas je trenutak u kojem svi zajedno moramo poduzeti nove korake ako zaista želimo vidjeti promjenu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 00:42