Završetak uspješne godine i optimističan pogled prema 2025.

 Promo

Na izmaku smo još jedne godine s izvrsnim prinosima na dioničkim tržištima uz dosezanje novih povijesnih maksimuma vodećih dioničkih indeksa. U 2024. godini, promatrano u lokalnim valutama i zaključno sa 20. prosincem, globalni dionički referentni indeks MSCI All Country World bilježi rast od 20,9%, američki S&P 500 +26,0%, europski blue-chip indeks Euro Stoxx 50 +9,2%, a izvrstan prinos bilježi i domaći Crobex s rastom od 26,2%. Na obvezničkim tržištima također su ostvarene zarade iako uz oscilacije tijekom cijele godine te je primjerice indeks koji prati kretanje državnih obveznica zemalja eurozone - J.P. Morgan EMU Government Bond Index, u spomenutom razdoblju ostvario rast od 2,44%.

Pobjeda Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima 5. studenog te pobjeda Republikanske stranke na izborima za oba doma u Kongresu, rezultirala je valom optimizma na američkom dioničkom tržištu, koje očekuju fiskalne politike poticajne za biznis, kroz primjerice predizbornu najavu smanjenja stope poreza na dobit i deregulaciju u financijskom i energetskom sektoru. To bi prema očekivanjima investitora trebalo rezultirati nastavkom gospodarskog rasta u SAD-u. Kao reakcija na rezultate američkih izbora rasla je i vrijednosti dolara, prema kojem je euro oslabio za više od 4% u razdoblju nakon objave rezultata.

S druge strane, ostala dionička tržišta imala su prigušenu (Europa) ili negativnu reakciju (Kina, Meksiko), s obzirom na Trumpovu najavu povećanja carina prema pojedinim zemljama i blokovima. Kako bi najavljene politike, ako izostane odgovarajuća fiskalna disciplina, osim nastavka gospodarskog rasta potencijalno mogle rezultirati i daljnjim povećanjem deficita ili ponovnim jačanjem inflacije, investitori kao i FED oprezno očekuju samo dva spuštanja kamata u SAD-u sljedeće godine, dok se očekuje da će Europska središnja banka (ECB) zadržati održiviji tempo smanjenja kamatnih stopa, s obzirom na nižu inflaciju i izglede za rast u usporedbi sa SAD-om.

Nakon zadnjih smanjenja kamata u prosincu, referentni kamatni raspon u SAD-u iznosi 4,25% - 4,5% i trenutno se očekuje da će se do kraja 2025. godine spustiti na 3,75% - 4%, dok referentna kamata na depozite kod ECB-a iznosi 3% i investitori očekuju kako bi se do srpnja sljedeće godine ona trebala spustiti ispod 2%.

Iščekujući novi mandat budućeg predsjednika Trumpa koji će započeti u siječnju te prognozirajući nastavak globalnog gospodarskog rasta i nastavak pada kamatnih stopa, investitori s optimizmom ulaze u 2025. godinu, imajući na umu kako su dionice relativno „skupe“ u smislu multiplikatora u odnosu na višegodišnje prosjeke, posebice u SAD-u, no očekujući nastavak rasta dobiti poduzeća koji bi opravdao trenutne valuacijske razine. Obvezničko tržište i dalje omogućava investitorima relativno visoke kuponske novčane tokove i zaštitu od inflacije, jer su znatno iznad očekivane stope inflacije. Povrh toga, temeljne (core) državne obveznice mogu ponuditi i potencijalne kapitalne dobitke u slučaju neočekivanih makroekonomskih usporavanja, služeći kao svojevrsna zaštita od recesije.

image
Promo

8 koraka za ulazak u svijet ulaganja

Ulaganje se na prvi pogled može činiti složenim, no bez obzira jeste li početnik ili već imate iskustva, ovih 8 koraka pomoći će vam u donošenju kvalitetnih odluka prilagođenih vašim ciljevima.

1. Odredite svoj budžet

Svaka investicijska strategija započinje jasnim razumijevanjem vaših financijskih mogućnosti. Počnite sa izračunom iznosa koji možete uštedjeti svaki mjesec:

Budžet = Prihodi – Troškovi

Štednja ima višestruku svrhu:

  • Neplanirani troškovi: Financijski oslonac za iznenadne situacije poput gubitka posla ili zdravstvenih problema.
  • Mirovina: Dodatak vašoj budućoj mirovini.
  • Ciljevi: Od kupnje nekretnine do obrazovanja djece, jasno definirani ciljevi temelj su svake uspješne financijske strategije.

2. Značaj malih iznosa

Kada je riječ o ulaganju, vrijeme je često važnije od iznosa koji ulažete. Rani početak omogućuje da vaše ulaganje raste zahvaljujući složenom ukamaćivanju, gdje se kamate (prinosi) pripisuju glavnici i prinosu ostvarenom tijekom vremena.

  • Jednostavno ukamaćivanje: Kamate (prinos) se obračunavaju samo na početni ulog.
  • Složena Kamatna Stopa: Kamate (prinos) se obračunavaju na početni ulog i na već zarađene kamate (prinos).

3. Upravljanje rizikom

Svako ulaganje nosi određenu razinu rizika. Evo četiri savjeta kako ga možete bolje razumjeti i upravljati njime:

  • Prilagodite vremenski horizont: Dulji rok ulaganja obično omogućuje veću toleranciju na rizik.
  • Ravnoteža: Kombinirajte rizičnije imovine sa stabilnijima.
  • Zadržite smirenost u razdobljima kada tržišta bilježe lošije rezultate: Nemojte paničariti i usredotočite se na dugoročne strategije.
  • Informirajte se: Znanje vodi do boljih odluka.

4. Diversificirajte

Izbjegavajte staviti sva "jaja u istu košaru". Diversificirajte svoja ulaganja prema:

  • Izdavatelju: Rasporedite ulaganja između različitih izdavatelja.
  • Proizvodu: Kombinirajte financijske proizvode različitih vrsta (investicijski fondovi, dionice, obveznice …)
  • Sektoru i zemlji: Ulažite u različite industrije i zemlje.

Diversifikacija smanjuje rizik povezan sa ulaganjem u samo jednu vrstu imovine. Ne zaboravite da ne postoje idealni financijski instrumenti ili klase imovine za sve tržišne situacije.

5. Razumijevanje ESG kriterija

Sve veći broj ulagatelja danas ne stavlja naglasak samo na prinose, već i na ESG kriterije (okolišne, društvene i upravljačke) pri donošenju investicijskih odluka:

  • Okoliš: Održivost i zaštita resursa poput zraka, vode i biološke raznolikosti.
  • Društvo: Politike koje promiču jednake mogućnosti, zdravlje i sigurnost.
  • Upravljanje: Dobre prakse korporativnog upravljanja.

6. Upravljajte emocijama

Ulaganje može biti podložno emocijama i pristranim odlukama što može dovesti do pogrešnih ulaganja. Shodno tome:

  • Držite se dobro definirane investicijske strategije koja je usklađena s vašim ciljevima.
  • Izbjegavajte impulzivne odluke temeljene na fluktuacijama tržišta.
  • Usredotočite se na dugoročne ciljeve, a ne na kratkoročna kretanja na tržištu.

7. Odaberite pouzdane izvore informacija

U digitalnom dobu preplavljenom informacijama važno je znati odabrati prave izvore:

  • Provjerite izvor: Dajte prednost pouzdanim i transparentnim izvorima informacija.
  • Provjerite činjenice: Usporedite podatke radi točnosti.
  • Tražite objašnjenja: Produbite znanje ako vam pojmovi nisu jasni.

Filtriranjem lažnih informacija i "buke" može Vam omogućiti donošenje informiranije odluke.

8. Poduzmite prvi korak

Nakon što odredite budžet, vremenski horizont i rizik koji možete podnijeti, započnite sa ulaganjem.

  • Dobro se informirajte, provjerite izvore informacija i povećajte znanje o financijskim instrumentima.
  • Oslonite se na stručnjake i nastojte izbjeći "uradi sam" pristup.

Zaključak

Prije svega, ulaganje je maraton. Svijet ulaganja možda izgleda složeno, ali slijedeći ovih osam koraka, možete izgraditi čvrste temelje za svoju financijsku budućnost i donositi informirane odluke koje su u skladu s vašim osobnim ciljevima.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
31. prosinac 2024 11:49