Mia Dimšić nije izborila finale Eurosonga. Finalisti prve polufinalne večeri Eurosonga su: Švicarska, Armenija, Island, Litva, Portugal, Norveška, Grčka, Ukrajina, Moldavija i Nizozemska.
Večerašnji program započeo je kratkim uvodnim filmom i vatrenim performansom koji je posvećen zemljanim elementima i Suncu koje se pojavljuje kao središnji element ovogodišnjeg Eurosonga. Večerašnji voditelji su Alessandro Cattelan, Laura Pausini i Mika.
Prva je na pozornicu izašla predstavnica Albanije, Ronela Hajati s pjesmom 'Sekret'.
Jedna od najpopularnijih albanskih pjevačica otvara natjecanje u blistavom bikiniju koji je uskladila s čizmama. Stajling malo toga prepušta mašti. Oko nje su plesači odjeveni u duge crne suknje, dok su iznad pojasa goli.
Nakon predstavnice Albanije, na pozornicu stižu latvijski 'prinčevi rapa' Citi Zēni s pjesmom 'Eat Your Salad'.
Eko ratnici u odijelima jarkih boja ukazuju svojom pjesmom na prednost zdrave prehrane, pa ne čudi da se tijekom njihovog nastupa na LED ekranima u pozadini prikazuju slike različitog voća i povrća. Samoprozvani “prinčevi rapa' svoju glazbu opisuju kao spoj neo soula, jazza, groovea, R&B, hip-hopa, a capelle i 'svega pomalo između', uz dodatak satire.
Treća je na pozornicu stupila predstavnica Litve, Monika Liu s pjesmom 'Sentimentai'.
Monika je odrasla u pravoj glazbenoj obitelji, a već kao dijete pohađala je satove violine i baleta. Studirala je i na Berklee Music Collegeu, a hrvatskim eurovizijskim fanovima bit će zanimljivo doznati kako je Monikina fakultetska kolegica u SAD-u bila Franka Batelić. Monikinu pjesmu eurovizijski fanovi opisuju kao pomalo 'sablasni disco'.
Predstavnik Švicarske Marius Bear prezentira pjesmu 'Boys Do Cry'. Za život je počeo zarađivati kao mehaničar građevinskih strojeva. Onda je shvatio da je glazba njegov pravi poziv, pa se preselio u London gdje je studirao glazbenu produkciju. Na eurovizijsku pozornicu izlazi odjeven sav u crno. Njegov nastup je jednostavan. Samo on i reflektor koji na njega baca svjetlost u tami, dok on sugestivno pjeva 'Boys Do Cry'.
Nakon Mariusa, red je došao i na naše susjede iz Slovenije. Sloveniju ove godine predstavlja bend LPS (Last Pizza Slice) koji pjeva pjesmu 'Disko. Na pozornicu donose ogromnu disko kuglu, a članovi benda odjeveni u odijela što su se nosila 70-tih godina prizivaju zlatno doba disca. Bend čine Filip Vidušin (vokal), Gašper Hlupič (bubnjevi), Mark Semeja (električna gitara), Zala Velenšek (bass gitara, tenor i alt saksofon) i Žiga Žvižej (električna klavijatura), a pjevaju o nesretnoj tinejdžerskoj ljubavi. Mladi Slovenci svoju grupu osnovali su 2018. godine u music roomu srednje škole u Celju.
Favoriti natjecanja, ukrajinski bend Kalush Orchestra u pjesmi 'Stefania' (Стефанія), miješaju rap i hip hop s tradicionalnom ukrajinskom narodnom glazbom. Pjesmu je frontmen Oleh Psiuk posvetio svojoj mami, te tvrdi kako je ovo najbolja stvar što ju je on u životu dosad napravio za nju. Melodija 'Stefanije' lako ulazi u uho, nastup izvođača u kostimima kombiniranim s narodnom nošnjom svoje zemlje je upečatljiv. Po svim kladionicama upravo će Ukrajina slaviti u subotu na Eurosongu.
Nakon predstavnika Ukrajine, na pozornicu su izašli predstavnici Bugarske Intelligent Music Project s pjesmom 'Intention'.
Rock and roll veterani eurovizijske fanove načas su podsjetili na lanjske pobjednike, grupu Maneskin, ali mi se s time ne bismo složili. Nastup nema tu žestinu, a ni Ronnie Romero, glavni vokal i čileanski reper koji nastupa i u britanskoj grupi 'Ritchie Blackmore’s Rainbow', ipak nije divni Damiano David. Nastup benda koji je 2012. osnovao jedan bugarski biznismen obiluje neonskim svjetlima, a na grafičkoj pozadini pojavljuju se geometrijski oblici. Zadnji refren pjesme prate vatreni plamenovi.
Otmjena nizozemska predstavnica S10 (Stien den Hollander) na eurovizijsku pozornicu donosi atmosferski nastup za svoju baladu 'De diepte'. Pjevačica tijekom izvedbe stoji na postolju u crnom smokingu koji je sprijeda skraćen, a odostraga dug. Pozornica ima dramatično osvjetljenje.
Predstavnici Moldavije ove su godine Zdob și Zdub s pjesmom 'Trenulețul'. Veterani Eurosonga u Torinu nude nezaboravni plesni nastup. Na scenu izlaze u kostimima različitih boja, s harmonikom, violinom, gitarom i pjevaju: 'Hej ho, let's go, folklor, rock and roll...' Ovo im je treće pojavljivanje na Eurosongu, a članovi grupe osnovane 1994. godine svoju glazbu opisuju kao 'hardcore folk extravaganzu'. Zdob şi Zdub su dosad nastupali na brojnim glazbenim festivalima, poput Exita 2008. godine, ali kao i predgrupa izvođačima poput Red Hot Chili Peppers ili Linkin Park.
Portugalska predstavnica Maro predstavlja pjesmu 'Saudade, saudade'.
Pjevam o čežnji, a ova pjesma je posebna jer je posvećena mom djedu koji više nije s nama, a bio je veliki dio mog života i mene same. U pjesmi govorim o tome koliko mi nedostaje - objasnila je 27-godišnja glazbenica koja je svoju prvu pjesmu komponirala s nepunih 11 godina. Mariana Brito da Cruz Forjaz Secca, umjetničkog imena Maro svira gitaru i klavir, a godinama je živjela u Los Angelesu gdje se također bavila glazbom.
Jedanaesta po redu večeras nastupa naša Mia Dimšić s pjesmom 'Guilty Pleasure'. Hrvatska princeza, kako našoj Miji tepaju eurovizijski fanovi, na binu izlazi u haljini boje fuksije s crnim martensicama na nogama i gitarom u ruci. Uz nju su i tri plesača koji pokretom dočaravaju emotivnu borbu u pjesmi u kojoj glazbenica pjeva o tome kako u trenucima dok leži pored svog supruga pomišlja na drugog ljubavnika koji joj, međutim, dolazi samo u snovima, ali ne i na javi. Mora se reći da je Mia bila puno bolja nego na svim dosadašnjim probama.
Danska grupa Reddi predstavlja pjesmu 'The Show'. Mathilde Savery Siggy (vokal, gitara), Ida Bergkvist (bass gitara), Agnes Roslund (gitara) i Ihan Haydar (bubnjevi) pokušavaju spojiti rock sedamdesetih s punk popom devedesetih. Pjesmom žele reći da žene mogu uraditi sve same. 'Svi se pitamo zašto je tako malo ženskih bendova u Danskoj, zato mi želimo pokazati da i to lako može biti promijenjeno', poručuju glazbenice.
Predstavnici Austrije Lumix i Pia Maria izvode pjesmu 'Halo'. Plesni podij u plamenu, izvođači koji se stihovima pozivaju na Herkula i Sokrata kako bi uspostavili sliku unutarnje snage... Tako se ukratko može opisati nastup austrijskih predstavnika, DJ-a Lucce i Pie Marie, čija frizura podsjeća na onu kakvu je nosila Pipi Duga Čarapa, koja svoje pjesme piše od 16. godine života. Osim glazbe, ona se bavi i šminkanjem i radi u Tirolskom državnom kazalištu u Innsbrucku.
Tri sestre s Islanda Systur u pjesmi 'Með hžkkandi sól' pjevaju o najmračnijoj zimi koja čeka sunce što će svjetlom ublažiti duge noći i zagrijati naše zagrljaje. Sigríður, Elísabet i Elín zajedničku karijeru započele su još 2011. pod imenom Sísý Ey (prema njihovoj baki), snažno vjeruju u iscjeljiteljsku moć glazbe, a dolaze iz glazbene obitelji: mama im je poznata islandska pjevačica, a tata je član islandske grupe Mezzoforte.
Amanda Georgiadi Tenfjord predstavlja Grčku pjesmom 'Die Together'. Amanda Tenfjord — punim imenom Amanda Klara Georgiadis Tenfjord — je grčko-norveška pjevačica i tekstopisac. Rođena je u Ålesundu u Norveškoj, majka joj je Norvežanka, otac Grk, a odrastala je u obje te zemlje. Njezina pjesma 'Umri zajedno' istražuje brojne perspektive umiruće veze.
Norvežani Subwoolfer predstavili su pjesmu 'Give That Wolf a Banana' koja je mnogima na prvu ušla u uho.
Vukovi iz svemira publiku će zabaviti grupnim prepričavanjem pandemijske Crvenkapice. U njihovoj pjesmi Vuk (koronavirus) napada sve mlade i stare - i Crvenog i baku. Koje je rješenje? Norvežani kažu: 'Prije nego taj vuk pojede moju baku, daj tom vuku bananu.' Subwoolferi su oformljeni lani, skrivaju se iza vučje maske i odijela, te se oslovljavaju kao Keith i Jim. Njihov pravi identitet nije otkriven, a oni sami sebe predstavljaju kao najveća grupu u svemiru, nastalu prije 4.5 milijardi godina na Mjesecu gdje su imali uspješnu pop karijeru.
Posljednja večeras na pozornicu izlazi predstavnica Armenije, a Rosa Linn u pjesmi 'Snap' pjeva o nesanici. 21-godišnja pjevačica glazbom se bavi od malena, a samu sebe opisuje kao djevojku iz malog grada koja ima veliko srce. Scena je tijekom njenog nastupa bijele boje, centralnu poziciju zauzima krevet okružen zidovima s kojeg izvođačica skida tapete ispod kojih se nalaze stihovi njene pjesme.
Voditelji su pozvali gledatelje na glasanje, a podsjećamo, za Miju Dimšić može se glasati na sljedeće brojeve:
Za vrijeme glasanja traje show koji su nazvali 'najveći disko na svijetu'. Pet zemalja svake godine ima direktan prolaz u finale Eurosonga - Španjolska, Francuska, Velika Britanija, Njemačka i Italija. Večeras su nastupili Alvan & Alhez iz Francuske te Talijani Mahmood i Blanco.
Finalisti prve polufinalne večeri Eurosonga su: Švicarska, Armenija, Island, Litva, Portugal, Norveška, Grčka, Ukrajina, Moldavija i Nizozemska.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....