ODGODA NA KANTRIDI

HNL POPUT WIMBLEDONA Pustite reflektore kad nema osnovnog, adekvatnog travnjaka

Odgode utakmice u HNL-u apsolutno su štete, nisu dobre i definitivno utječu na regularnost
 Ronald Goršić / Cropix

Zašto je more slano? Zašto je trava zelena? Zašto žarulja svijetli? Zašto kopriva peče? Zašto pada kiša? Ovo zadnje pitanje vrlo često ponavljaju hrvatski prvoligaši. Jučer je odgođena još jedna utakmica HNL-a, ona Rijeke i Dinama. Kao i kod prijašnjih odgoda ove sezone, opet je bilo previše vode na terenu. Vidi vraga, opet je padala kiša u Hrvatskoj, i to još, zamislite, u mjesecu veljači. Stvarno se Svevišnji urotio protiv našeg prvoligaškog nogometa.

Nemojte sumnjati da će se sad svi oni koji skrbe za HNL gurati u eter s rečenicom da prvenstvo zbog odgoda ne gubi na regularnosti. Međutim radi se o čistoj demagogiji; odgode utakmice u HNL-u i Hrvatskom kupu apsolutno štete, nisu dobre i definitivno utječu na regularnost. Ne treba biti previše mudar pa zaključiti da momčadi nisu u istim situacijama svake srijede ili svakog vikenda. Forma je, to znamo, podložna promjenama, igrači se mogu ozlijediti, netko od neposrednih proizvođača u međuvremenu dok se ne odigra određena utakmica može zaraditi kartone, pa dolazi do promjena i u psihi, pobjede i porazi donose promjene raspoloženja i samopouzdanja. Ima dovoljno materijala da se govori o neregularnosti.

HNL je poput Wimbledona. Stalno se treba gledati u nebo i strahovati od normalne prirodne pojave koja se zove kiša. Kad pogledate što sve hrvatski prvoligaši moraju ispunjavati da dobiju licencu, steknete dojam da se ništa manje u njihovim zemljama ne traži od Barcelone, Reala, Chelseaja ili Bayerna. Međutim većina naših klubova ne ispunajva ono osnovno, nema adekvatan teren za igru. Evo kakve terene moraju imati hrvatski prvoligaši da bi dobili licencu. Zavirili smo u Pravilnik o licenciranju HNS-a u kojem piše: teren mora biti ravan, iste visine bez ulegnuća i izbočina, u dobrom stanju, bez tragova prethodnog korištenja, sposoban za igranje tijekom cijele licencirane natjecateljske godine i - propustan za vodu! Koliko to hrvatskih terena ispunjava ovaj posljednji uvjet? Kad smo kod jučer odgođene utakmice Dinama i Rijeke, tko može ustvrditi da tog sljedećeg datuma koji se odredi za odigravanje utakmice neće padati kiša? Najvažnije kod svih klubova HNL-a definitivno je urediti terene za igru te ih osposobiti i za one dane kad pada kiša. Pustite reflektore, brojače, semafore ili vaučere kad nema onog najosnovnijeg, adekvatnog travnjaka!

Oni malo stariji sigurno se sjećaju utakmica u ligi bivše države. A mogu li se sjetiti da se tada, sad već skoro nakon četvrt stoljeća, tako često događalo da se utakmice odgađaju zbog kiše i travnjaka natopljenih vodom? A kiša je, vjerujte, padala i za vrijeme bivše države. Tko je i kako uređivao terene, je li se tada u infrastrukturu travnjaka ipak ulagalo mnogo više?

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 01:28