Prije dva tjedna Nizozemska je u test-utakmici na Wembleyju pobijedila Englesku 3-2, a dva gola zabio je Bayernov nogometaš Arjen Robben.
Ne bi to bilo ništa neobično - uostalom, i Hrvatska je pobijedila “tri lava” na Wembleyju, ali u “biti ili ne biti” utakmici - da se u naslovnoj ulozi nije našao Robben koji je do toga dana bio na meti kritičara i publike, a osjećao je nelagodu i kada bi susreo trenera Juppa Heynckesa. Osjetila se “ruptura” u odnosima sa svima. No, nakon dva gola na Wembleyju Robben se vratio u golgetersku formu, Hoffenheimu je zabio dva, a dva gola je prošli utorak spremio i u mrežu FC Basela.
Wembley je bio vrlo učinkovita ego-terapija za Arjena Robbena, danas je Bayernova linija Ribery - Müller - Robben odmah iza postrojbi Barcelone i Reala. No, kako u predvečerje Europskog prvenstva svoj ego liječe, hrane i napajaju hrvatski nogometaši? I kakav je Slaven Bilić terapeut? Znam da se ponekad oslanja i na medije, koji podviknu na igrače, želeći ih razbuditi uoči sudbinskih utakmica. Na primjer, kao protiv Turske!
Otpis važnih figura
Međutim, ponekad Bilić jednostavno otpiše neke nogometaše koji su do jučer bili vrlo važni i traži nove figure za partiju šaha s Irskom, Italijom i Španjolskom. Tako je sa svojeg popisa izbrisao Ivana Klasnića i Mladena Petrića. Ne treba govoriti o njihovim golovima, Klasnić je na prošlom EP-u bio naš najbolji strijelac s dva gola, a Petrićev pogodak na Wembleyju zauvijek će ostati zapisan u srcu svakog nogometnog navijača.
Ego-terapija Ivana Klasnića je Bolton. Iako i tamo dobiva minute na kapaljku, on je danas najbolji strijelac Boltona - u 19 utakmica dao je osam golova. Osam je u Premiershipu velika brojka, s obzirom na mizernu Klasnićevu minutažu zbog koje je i menadžeru Owenu Coyleu bilo neugodno nakon posljednje utakmice kada je Klasnićev gol presudio Queens Park Rangersu i održao Bolton iznad vode. Mladen Petrić, još jedan prekriženi s Bilićeve liste, u Hamburgu je u 18 utakmica postigao šest golova. Njegova ego-terapija nije tako uspješna, klub ga želi prodati jer ga više ne može plaćati. Terapiju svojeg talenta odradit će u nekom drugom klubu, a EP će gledati na TV-u. Ako njegov ego nije toliko ranjen da ga EP uopće neće zanimati.
Zvižduci Luki
I dok je Luki Modriću najbolji terapeut Harry Redknapp, koji ga je proglasio najboljim igračem Premiershipa i svaki njegov potez zamata u celofan, dok su zvižduci nakon Švedske sasvim sigurno povrijedili njegov ego, Niko Kranjčar i Ivica Olić najbolju terapiju imaju u nacionalnoj momčadi. U Tottenhamu i Bayernu pali su u drugi plan i reprezentacija je jedina potpora njihovu egu. Najkompliciraniji je Vedran Ćorluka koji je u percepciji Harryja Redknappa bio zadnja rupa na svirali, da bi u Istanbulu njegov majstorski dribling presudio utakmicu, a u prvom ogledu Leverkusena i Barcelone uz Messija je bio najbolji igrač na terenu. Upečatljiviji i od Danija Alvesa. Očito mu više odgovara njemački nego engleski zrak, na samo dvije utakmice ismijao je Redknappovu terapiju i Redknappove argumente.
Mogu li test-utakmice protiv Estonije i Norveške biti dobra ego-terapija za Olića, Mandžukića i Kranjčara? Svakako, ali ne i za Petrića i Klasnića, koje izbornik sasvim sigurno neće zvati i kojih odavno nema na mapi. Kao što neće zvati ni Sammira čija bi najbolja terapija vlastitog talenta i ega bio odlazak iz Dinama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....