BOSANSKI DIJAMANTI

RESTRICTIONS / EMBARGO - ONLINE CLIENTS MAY USE UP TO SIX IMAGES DURING EACH MATCH WITHOUT THE AUTHORISATION OF THE DFL. NO MOBILE USE DURING THE MATCH AND FOR A FURTHER TWO HOURS AFTERWARDS IS PERMITTED WITHOUT THE AUTHORISATION OF THE DFL.Wolfsburg's Bosnian striker Edin Dzeko (L) celebrates scoring with Wolfsburg's Bosnian midfielder Zvjezdan Misimovic during the German first division Bundesliga football match Vfl Wolfsburg vs TSG 1899 Hoffenheim in the northern German city of Wolfsburg on April 4, 2010. AFP PHOTO DDP / RONNY HARTMANN GERMANY OUT
 AFP

Nogometaši aktualnog njemačkog nogometnog prvaka Wolfsburga svladali su na svom stadionu Hofenheim sa 4-0 u prvom nedjeljnom dvoboju 29. kola Bundeslige.

Najveće zasluge za uvjerljivu pobjedu ''vukova'' imaju BiH reprezentativci Edin Džeko s dva pogotka i jednom asistencijom, te Zvjezdan Misimović s jednim golom i jednom asistencijom. Josip Šimunić nije konkurirao za momčad Hoffenheima, dok je Boris Vukčević odigrao svih 90 minuta za goste.

Cijeli dvoboj odigrala su sva četvorica bosansko-hercegovačkih reprezentativaca, Džeko i Misimović kod domaćina, odnosno Sejad Salihović i Vedad Ibišević kod gostiju. Na kraju dvoboja okupili su se zajedno na centru i razmijenili pokoju riječ, a znatno više razloga za zadovoljstvo imali su Wolfsburgovi Bosanci, i zbog momčadskog i zbog osobnog učinka.

No, idemo redom. Džeko je prvi gol na utakmici zabio u 25. minuti, glavom s pet metara, nakon što ga je odličnim centaršutem s lijeve strane poslužio Gentner. U 51. minuti, domaćin je povećao prednost. Misimović je slobodnim udarcem s desne strane kompjutorski precizno pronašao Talijana Barzaglija koji je poentirao glavom za svoj prvi pogodak sezone u Bundesligi.

Džeko je poveo akciju za treći gol domaćina u 74. minuti, uposlio je Misimovića, a ovaj je sjajno izbacio iz igre gostujuće obrambene igrače i udarcem lijevom nogom u sami kut pogodio za 3-0. Tek što su gosti krenuli s centra, već u sljedećoj minuti je Džeko iz kontranapada opet bio strijelac. Izvrsno ga je pronašao Grafite, a Džeko je postigao još jedan pogodak iz blizine, ovoga puta s nogom.

Bio je to njegov 18. pogodak ove sezone u Bundesligi, a četvrti puta u zadnjih pet dvoboja bio je dvostruki strijelac! Zatajio je, kao i cijela momčad, jedino u prethodnom Wolfsburgovom domaćem ogledu protiv Herthe, u kojem su gosti iz Berlina neočekivano slavili s 5-1. Ovoga puta su Džeko i suigrači pokazali sasvim drukčije lice.

Sa Kießlingom iz Bayera i Kuranyijem iz Schalkea, Džeko se izjednačio se po broju golova, sva trojica na vrhu ljestvice imaju po 18. No, ako gledamo zbroj golova i asistencija, Tu je Džeko najbolji, jer je deset puta ove sezone dodavao za gol svoje momčadi. Na toj ljestvici (zbroj golova i asistencija) je Misimović na petom mjestu s 20 bodova, jer je protiv Hoffenheima upisao deveti gol i 11. asistenciju ove sezone.

Skromnih 0-0 odigrali su nogometaši HSV-a na svojoj Nordbank Areni protiv Hannovera. Mladen Petrić nije konkurirao za sastav HSV-a zbog ozljede prepona, a izostanak hrvatskog reprezentativnog napadača njegovi kolege iz napadačkog reda HSV-a, Van Nistelrooy, Berg i Guerrero, koji je ušao umjesto Van Nistelrooya u nastavku, nisu uspjeli nadomjestiti. Imali su dovoljno prilika, ali za nekim propuštenim šansama mogu žaliti i gosti iz Hannovera, koji su od 59. minute igrali bez isključenog Štajnera.

HSV-u je ovo bila četvrta utakmica bez pobjede. U tom razdoblju je osvojio samo dva boda i sada mu sve više izmiču pozicije koje sljedeće sezone vode u Europu. Werder na petom mjestu drži zadnju takvu s 48 bodova, a HSV je šesti s tri boda manje.

Znaju to dobro i navijači hamburške momčadi, pa se na Nordbank Areni moglo čuti i dosta zvižduka nakon siromašne igre i lošeg rezultata protiv Hannovera, jedne od najslabijih momčadi u Bundesligi. Hannover je pretposljednji, 17. s 24 boda, te mu i dalje predstoji teška borba za očuvanje statusa prvoligaša.

Wolfsburg zauzima deveto mjesto na ljestvici sa 43 boda, a Hoffenheim, koji je u zadnjih pet kola osvojio samo dva boda, drži 11. mjesto s 34 boda.