FANTASTIČNA INVESTICIJA

VIDEO: NIJEMAC POKRENUO EUFORIJU NA EMIRATESU Özil u tri tjedna preporodio Arsenal

Wengera mora da je jako boljelo dok je uplaćivao Realu 50 milijuna eura za najskuplje pojačanje, ali svakom utakmicom postaje jasnije da je investicija opravdana

Bio je 18. svibnja 2006. godine kada se Arsenal posljednji put približio nekom vrijednom komadu srebrnine. Igrala se finalna utakmica Lige prvaka u Parizu i “topnici” su u finišu prvog poluvremena načeli Barcelonu pogotkom Sola Campbella, iako su od 18. minute igrali s desetoricom igrača nakon isključenja vratara Lehmanna.

U nastavku je Thierry Henry potratio neke obećavajuće prilike i petnaestak minuta prije kraja Samuel Eto’o i Julian Beletti su okrenuli meč naglavce. Barcelona je pobijedila 2-1 i osvojila naslov europskog prvaka, Ronaldinhova generacija utabala je stazu Messiju i suigračima za stvaranje najvrjednije trofejne dinastije ovog stoljeća, a Arsenal se do danas nije oporavio od tog šoka. Ne samo da su trofeji u sjevernom Londonu postali daleki predmeti čežnje, nego se počeo događati egzodus zvijezda. Fabregas, Adebayor, Nasri, Clichy, Van Persie pobjegli su iz kluba u strahu da će spustiti zastore na karijere kao veliki igrači s rupama u profesionalnim biografijama…

Već se tražio nasljednik

Uslijed osam sušnih godina strpljenje navijača se u predvečerje nove sezone našlo na rezervi i njihov je sindikat čak izašao u javnost s ultimatumom. “Nema razloga da klub nudi novi ugovor Arseneu Wengeru dok nam ne dokaže da je i dalje sposoban osvajati trofeje”, stajalo je u pismu. Počela se ljuštiti pozlaćena oplata na figuri 63-godišnjaka koji je promijenio format kluba, učinio ga stalnim rezidentom Lige prvaka i nagovorio čelnike da počnu igrati globalno te presele klub na novi, moderni stadion. Ime Jürgena Kloppa odjednom se naselilo u navijačke blogove kao idealno rješenje za post-wengerovsku fazu, “tranzicija” je postala omiljena mantra među fanovima, a domaći poraz u prvom kolu Premiershipa protiv Aston Ville aktivirao je vulkan bijesa. Tih se dana činilo da bi i vječno odmjereni Wenger mogao puknuti pa u nekom adrenalinskom naletu spakirati stvari, ostaviti na stolu nedovršene nacrte potencijalnog remek-djela koje je počeo graditi u sjevernom Londonu i krenuti prema, recimo, PSG-u…

Najskuplji u povijesti

Ako je nešto/netko nedostajao Arsenalu za rezultatski iskorak, onda je i taj problem riješen kupovinom Mesuta Özila posljednjeg dana prijelaznog roka. Poznatu “stipsu” Wengera mora da je jako boljelo dok je uplaćivao Realu 50 milijuna eura za najskuplje pojačanje u povijesti kluba, ali svakom novom utakmicom postaje jasnije da je investicija opravdana. 24-godišnji njemački “špilmaher” je igrač kakvog na Emiratesu nisu imali; lansirna rampa za Giroudove golove, savršena mantinela veznim igračima, plus strijelac suptilnog dodira.

Njemačka kolonija

“Gol kakav je postigao Napoliju, mekani a ipak neobranjivi udarac, razlog je zbog kojeg će Arsenalovi navijači rado platiti ulaznicu”, piše Daily Mail u izvještaju s utakmice.

U Özilovu slučaju nije posve nebitno niti trofejno jamstvo koje je stiglo u paketu s igračem. Bio je prvak Španjolske, i osvajač Kupa kralja, i europski prvak s U-21 njemačkom reprezentacijom, i osvajač njemačkog kupa u dresu Werdera. Stigao je u klub kao Realov tehnološki višak, istom onom stazom kojom su u sretniju budućnost bježali Bergkamp (iz Intera) i Henry (iz Juventusa). Je li Özilov dolazak nagovještaj da se u Arsenalu napokon kuha nešto veliko, ili tek naznaka da njemački postaje materinji jezik (Mertesacker, Podolski, Gnabry) u svlačionici “topnika”?

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. listopad 2024 19:45